| |
Zagrożenie!
Nawałnice przechodzą przez Polskę. Fale upałów kończą silne burze z gradem i ulewnym deszczem. Kilka miast zostało zalanych

Nawałnice przechodzą przez Polskę. Fale upałów kończą silne burze z gradem i ulewnym deszczem. Kilka miast zostało zalanych

Zgodnie z prognozami przez Polskę przechodzą nawałnice. Silne burze kończą falę upałów i przynoszą ulewne opady deszczu, miejscami gradu i silne porywy wiatru. Kilka miast zostało zalanych i podtopionych. Lokalnie drogi były chwilowo nieprzejezdne m.in. w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Sulechowie i Bielawie. Burze w Polsce do tej pory wygenerowały ponad 140 tysięcy wyładowań atmosferycznych, a na tym jeszcze nie koniec. Front burzowy nadal przemieszcza się z zachodu na wschód i północny wschód Polski. Straż pożarna ma pełne ręce roboty. Cały czas walczą ze skutkami burz i ulew.

Silne burze kończą falę upałów w Polsce. Wyładowania zanotowane między godziną 08:00-19:30, 1 lipca 2022

Nawałnice przechodzą przez Polskę 1 lipca 2022, zalany Szczecin i Gorzów Wielkopolski, silne burze przemieszczają się na wschód i północny wschód

Po południu burze wkroczyły do zachodniej i północno zachodniej Polski, gdzie wydaliśmy 1 i 2 stopień ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami. Trudna sytuacja była w województwie zachodniopomorskim. Straż pożarna w Polsce interweniowała już 1000 razy, z czego ponad 300 razy w zachodniopomorskim.

Skutki nawałnic i burz w województwie zachodniopomorskim, 1 lipca 2022. Foto: KPPSP w Stargardzie

Nawałnice i burze przechodzą przez Polskę, 1 lipca 2022, bilans zdarzeń, zdjęcia i nagrania

Trudna sytuacja była w Szczecinie. Nawalne opady deszczu spowodowały miejscami zalania i podtopienia. Drogi miejscami stały się chwilowo nieprzejezdne. Opady deszczu sparaliżowały także komunikację miejską. Większość linii tramwajowych utknęła z powodu zalania torowiska. Na stacji IMGW w Szczecinie w krótkim czasie zmierzono sumę opadów 37 mm.

Skutki ulewy w Szczecinie, 1 lipca 2022

Trudna sytuacja była również w Bielawie w województwie dolnośląskim. Tutaj również intensywne opady deszczu spowodowały zalania i podtopienia.

Zalania i podtopienia w Bielawie, 1 lipca 2022

Strażacy mają sporo zgłoszeń związanych z przewróconymi drzewami czy połamanymi konarami, a także z uszkodzonymi budynkami, gdyż burzom towarzyszą bardzo silne porywy wiatru związane ze zjawiskami silnego prostoliniowego wiatru zstępującego.

Silne burze w miejscowości Łuszczanowice, w województwie łódzkim. 1 lipca 2022

Burze generują bardzo dużo wyładowań doziemnych. Niektóre z nich padają bardzo blisko wśród zabudowań.

Bliskie uderzenie pioruna w Wolsztynie, 1 lipca 2022

Silne burze przechodzące nad województwem pomorskim zmusiły do ewakuacji uczestników Open'er Festival w Gdyni z powodu warunków atmosferycznych. Wcześniej silne burze uderzyły w województwo kujawsko pomorskie. Na terenie m.in. gminy Zakrzewo notowano opady kilkucentymetrowego gradu, który uszkodził samochody i zniszczył uprawy. Silne burze przemieszczają się aktualnie do centrum, a także ponownie nad Warmię. Niebawem burze wkroczą również nad Mazowsze. Burze rozwijają się również na pograniczu Opolszczyzny i Górnego Śląska. Zalecamy sprawdzać gdzie jest burza, bo nawałnice nadal będą występować wieczorem i w nocy z 1/2 lipca nad Polską ze stopniowym przemieszczaniem dalej na wschód i północny wschód kraju. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!