| |
Zagrożenie!
Nawałnice nad Polską. Burze niosą gradobicia, ulewy i wichury. Front przesuwa się na wschód

Nawałnice nad Polską. Burze niosą gradobicia, ulewy i wichury. Front przesuwa się na wschód

Nad Polskę wkroczył aktywny chłodny front atmosferyczny niosący zmianę pogody. Przed frontem na liniach zbieżności wiatru uaktywniły się silne burze generujące przelotny intensywny deszcz, lokalne gradobicia i wichury. Front z burzami przesuwa się na wschód i nawałnicami obejmie kolejne regiony. Natężenie zjawisk burzowych miejscami jest silne. Porywy wiatru mogą sięgać 70-100 km/h, a wielkość gradu może osiągnąć do 2-5 cm średnicy.

Polska w strefie burz i nawałnic z zachmurzeniem konwekcyjnym o godzinie 17:15, 5 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Nawałnice na chłodnym froncie z burzami przechodzą przez Polskę 5-6 lipca 2023

Burze wielokomórkowe, w tym układy liniowe i superkomórki będą się przesuwać z zachodu w kierunku centrum, na wschód i północny wschód kraju, przy czym z upływem wieczora i nocy zaczną tracić na intensywności.

Silne burze zanotowane w Polsce do godziny 17:25, 5 lipca 2023

Nawałnice i silne burze na froncie przechodzą przez Polskę, gdzie jest burza 5-6 lipca 2023

Do tej pory komórki burzowe uaktywniły się miejscami nad województwem zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, śląskim i zaczynają sięgać Małopolski oraz Ziemi Łódzkiej i punktowo Mazowsza. Lokalne burze notowano również na południowym wschodzie Podkarpacia. Formacje burzowe nadal przesuwają się na wschód i północny wschód kraju.

Przejściu burz towarzyszą wichury w czasie nawałnic. Uderzenie żywiołu w miejscowości Babimost w powiecie zielonogórskim, 5 lipca 2023

Natężenie opadów deszczu w czasie burz może chwilami sięgać do około 10-15 mm na 10 minut, a porywy wiatru mogą dochodzić do 70-100 km/h. Lokalnie wystąpi gradobicie z gradzinami o średnicy 2-5 cm.

Nawałnice przechodzą przez Polskę. Skutki gradobicia na drodze Babimost - Świebodzin, 5 lipca 2023

Wieczorem i w nocy na 6 lipca burze miejscami mogą występować w centralnej i częściowo wschodniej części kraju, ale ich aktywność zacznie spadać. Początkowo zjawiska atmosferyczne mogą być gwałtowne.

Prognoza burz dla Polski na noc 6 lipca 2023 do godziny 08:00 według IMGW

W czwartek 6 lipca strefa chwiejności powietrza i odsuwającego się frontu przesunie się na wschód kraju, gdzie już tylko lokalnie rozwiną się przelotne opady i burze, ale ich intensywność powinna być słabsza.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się burze, 6 lipca 2023

Silne burze i nawałnice w Polsce prognoza na 6 lipca 2023

Za frontem od zachodu dostaniemy się w obszar oddziaływania wyżu, który na pogodę w Polsce wpłynie szczególnie między 7-9 lipca. W tym okresie czeka nas przeważnie stabilna pogoda, a przelotne opady i burze wystąpią tylko lokalnie. Będzie nadal gorąco i miejscami upalnie, z temperaturami maksymalnymi na przeważającym obszarze kraju do 25-32 st. C. Upał zanotujemy szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie i na południu kraju, zwłaszcza 8-9 lipca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!