| |
Zagrożenie!
Nawałnica przechodzi przez Polskę. Burze niosą ulewy, gradobicia i uderzenia wiatru. W tych regionach będzie niebezpiecznie

Nawałnica przechodzi przez Polskę. Burze niosą ulewy, gradobicia i uderzenia wiatru. W tych regionach będzie niebezpiecznie

Znad Niemiec do Polski minionej doby wkroczył układ niżowy ze strefą frontów atmosferycznych niosących potężne burze z nawałnicami. Komórki burzowe generują ulewy, gradobicia i uderzenia silnego wiatru. Istnieje również ryzyko trąby powietrznej. Wielokomórkowy układ burzowy MCS w formie liniowej z możliwymi superkomórkami przesuwa się na wschód i południowy wschód kraju. Meteorolodzy wydali wysoki drugi stopień alertu pogodowego. Burze mogą powodować szkody i zagrożenia dla życia.

Potężna nawałnica przechodzi przez Polskę na wschód i południowy wschód. Będzie groźnie w wielu regionach

Nawałnica przechodzi przez Polskę, silna burza MCS przynosi ulewy, gradobicia i uderzania wiatru, czerwiec 2023

Groźne burze do Polski z zachodu wkroczyły minionej nocy i objęły dzielnice zachodnie i południowo zachodnie kraju, nad ranem docierając nad Górny Śląsk. Wielokomórkowy system burzowy MCS z wyraźnym liniowym układem przeszedł szczególnie nad Ziemią Lubuską, Dolnym Śląskiem, częściowo Wielkopolską, Górnym Śląskiem, południem Ziemi Łódzkiej, Opolszczyzną, a obecnie jest aktywny nad Małopolską i Ziemią Świętokrzyską i nadal przesuwa się na wschód i południowy wschód kraju. Do mieszkańców są rozsyłane wiadomości SMS z alertem pogodowym.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, do godziny 09:00, 23 czerwca 2023

Gwałtowna nawałnica przechodzi przez Polskę, będą ulewy, gradobicia, uderzenia wiatru z ryzykiem trąby powietrznej, do 24 czerwca 2023

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych widzimy ogromny obszar wypiętrzonej chmury burzowej typowej dla mezoskalowego układu burzowego MCS. To właśnie w jego rejonie w formacjach liniowych i superkomórkowych będą możliwe najbardziej niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Głównym zagrożeniem będzie nawalny deszcz mogący powodować miejscami zalania i podtopienia, a także gradobicia i uderzenia silnego wiatru z ryzykiem lokalnych szkód. Burza jest również bardzo aktywna elektrycznie, dlatego zagrożeniem będą liczne wyładowania doziemne.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 24 czerwca 2023

Prognoza burz dla Polski 23-24 czerwca 2023

Z powodu burzy mogą pojawić się opóźnienia w lotach obsługiwanych szczególnie przez lotnisko w Krakowie i Rzeszowie. Największe ryzyko gwałtownych burz obejmuje szczególnie regiony południowo wschodnie, gdzie potencjał do głębokiej konwekcji jest największy.

Prognoza burz dla Polski z 23-24 czerwca 2023 według IMGW

Zalecamy śledzenie bieżącego rozwoju sytuacji atmosferycznej nad krajem na aktualnych zdjęciach satelitarnych i danych radarowych. Burze w formie liniowej i superkomórek będą się w kolejnych godzinach nadal przesuwać na wschód i południowy wschód kraju. W ich rejonie należy się spodziewać ulew z sumami opadów do około 10-50 mm na m2 ziemi, lokalnie gradu o średnicy około 2-5 cm, a także wiatru w porywach do około 70-100 km/h. Nie można również wykluczyć możliwej lokalnej trąby powietrznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Koło 7 rano było jak apokalipsa wyglądało. Piękny wał szkwału był i bez nawałnic tylko mocno pioruny biły i mocno lało. Mam nagrane i Uchwycone pioruny. Gdzie mam je wysłać ?

23 czerwiec 2023 - 13:12
Odpowiedz