
Nastanie silny antycyklon. Ściągnie mróz i szybko podniesie ciśnienie. Będzie blisko 1040 hPa
Najbliższe dni po ustaniu stref frontowych z przelotnymi opadami, przyniosą wpływ dość silnego antycyklonu na warunki pogodowe w Polsce już w trakcie świąt i po nich. Ściągnie nie tylko mróz szczególnie nocami, ale także znaczny wzrost ciśnienia do niemal 1040 hPa. Jego wpływ utrzyma się do przełomu grudnia i stycznia. Obecność wyżu nie oznacza jednak zawsze rozpogodzenia o tej porze roku.
Prognozowane ciśnienie i jego anomalia w Europie, 26 grudnia 2024
Wpływ cyrkulacji strefowej atmosfery słabnie i między zachodnią, środkową i wschodnią Europą dojdzie do połączenia pola podwyższonego ciśnienia i utworzenia obszaru antycyklonu, którego centrum przejściowo sięgnie również Polski. Ciśnienie w trakcie świąt nad naszym krajem, zwłaszcza w centrum, na wschodzie i południowym wschodzie wzrośnie do około 1038-1040 hPa. Szybki wzrost zanotujemy w kolejnych kilkudziesięciu godzinach bo do środy ciśnienie w Polsce miejscami wzrośnie aż o około 26-30 hPa według wyliczeń modelu ECMWF.
Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze w Europie, 26 grudnia 2024
Rozbudowa antycyklonu nad Europą będzie widoczna nie tylko w dolnej, ale również w środkowej troposferze, gdzie będziemy mieć wyraźnie widoczną znaczną anomalie ciśnienia na poziomie 30-40 hPa powyżej normy między południową Skandynawią i Polską. Niestety, obecność wyżu w grudniu, a w zasadzie w sezonie zimowym nie zawsze oznacza dominacje pogodnego nieba z rozpogodzeniami. Czasami wyż przybiera formę zgniłą z niskim zachmurzeniem warstwowym, z którego miejscami może popadać deszcz, śnieg, mżawka lub opad marznący i tak też będzie w tym przypadku.
Prognozowane ciśnienie i jego anomalia w Europie, 27 grudnia 2024
Miejscami w obszarze antycyklonu są możliwe również okresowe rozpogodzenia, ale ich zasięg będzie ograniczony i trudny do wskazania ze znacznym wyprzedzeniem. Nie zmienia to jednak faktu, że przed nami znaczny wzrost ciśnienia, który mogą odczuwać szczególnie osoby wrażliwe na nagłe zmiany. Opadów w wyżu będzie mniej, a te które wystąpią będą słabsze i rozproszone. W rejonach szczególnie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń będzie chwytał kilkustopniowy mróz, lokalnie większy przy gruncie. W rejonach górskich miejscami ujemne temperatury mogą się utrzymywać przez całą dobę.
Prognozowane ciśnienie w Polsce na przykładzie Łodzi do 7 stycznia 2025
Z prognoz numerycznych wynika, że w omawianym okresie najwyższe ciśnienie w rejonie Polski zanotujemy między 25-26 grudnia, a następnie ciśnienie zacznie spadać, ale wpływ antycyklonu powinien się utrzymać co najmniej do końca miesiąca. Dopiero w trakcie stycznia ponownie ma ruszyć wpływ cyrkulacji strefowej z kolejnymi opadami deszczu i śniegu oraz z silniejszym wiatrem i zmiennymi temperaturami.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Wkroczy śnieżna i mroźna zima do stycznia? Prognozy są stabilne
Źródło: DobraPogoda24.pl