| |
Zagrożenie!
Nasila się siarczysty mróz na wschodzie. Temperatura spadła do -40 stopni. Ochłodzenie sięgnie Polski

Nasila się siarczysty mróz na wschodzie. Temperatura spadła do -40 stopni. Ochłodzenie sięgnie Polski

Do początku zimy meteorologicznej w Polsce już coraz bliżej, dlatego będziemy bardziej skupiać się na śledzeniu zasięgu pokrywy śnieżnej, jak również występowania siarczystego mrozu na półkuli północnej Ziemi. Wskazuje on potencjał nadchodzących najzimniejszych miesięcy w roku. Obecnie największy mróz notowany jest w Rosji, gdzie temperatura spada już do -40 st. C. Ochłodzenie z ujemnymi temperaturami w dalszej części listopada poczujemy również w Polsce, bo zaczną wracać okresami powszechniejsze przymrozki.

Prognozowany zasięg mrozu na północnej półkuli Ziemi do 10 listopada 2023

Silny mróz na wschodzie Rosji, temperatura spada do -40 st. C., mróz i przymrozki wrócą do Polski w listopadzie 2023

Mimo, że ostatnie tygodnie w Polsce na to nie wskazują, bo utrzymują się dni powyżej normy termicznej, to tak naprawdę zasięg mrozu na północnej półkuli Ziemi staje się coraz większy i jest już znaczący. Ujemne temperatury systematycznie występują, od dalekiej wschodniej Rosji po Skandynawię, ponadto już na przeważającym obszarze Kanady po niektóre północne stany w USA. Aktualnie najzimniej jest w rosyjskiej Republice Sacha. W rejonie Teplyj Klyuch temperatura minionej nocy spadła do -40 st. C.

Potężny mróz w Rosji notowany 7 listopada 2023. Dane: Ogimet

Siarczysty mróz w Rosji, gdzie zima ze śniegiem i mrozem, kiedy ochłodzenie w Polsce listopad 2023

Aby zrozumieć zachodzące zmiany i rozprzestrzenianie się mrozu na Ziemi, warto spojrzeć na aktualny rozkład pola ciśnienia na półkuli północnej. Wyraźnie widać, że między Atlantykiem przez Europę po Azję zaznacza się zasięg oddziaływania pola niżowego znad Atlantyku oraz antycyklonu znad wschodniej Rosji. Ewidentnie mamy do czynienia z sytuacją przewagi wpływu cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe w zachodniej i środkowej Europie, w tym w Polsce i utrzymywanie łagodnej jesieni. Z tego powodu do tej pory występują rzadkie sytuacje z głębszym ochłodzeniem w naszym regionie Europy. Krótko mówiąc - Atlantyk chroni nas przed wtargnięciem zimnych mas powietrza z północy i wschodu.

Prognozowane średnie ciśnienie na półkuli północnej Ziemi wskazuje potencjał do zasięgu silnego mrozu, do 10 listopada 2023

Gdzie zima i mróz na Ziemi, ochłodzenie z przymrozkami sięgnie Polski w listopadzie 2023

Zupełnie inaczej jest w dalekiej Rosji, gdzie rozbudowuje się potężny wyż dominujący już co najmniej nad wschodnią połową tego kraju po Mongolię i Chiny. Z tego powodu odtwarza się potencjał do gromadzenia i osiadania coraz bardziej zimnego powietrza. Szczyt ochłodzenia przypadnie na drugą połowę grudnia i początek stycznia, gdy mróz w Rosji może osiągać co najmniej -60 st. C.

Prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej na północnej półkuli Ziemi do 10 listopada 2023

Zasięg pokrywy śnieżnej na Ziemi, do 10 listopada 2023

Zasięg występowania mrozu doskonale pokrywa się z zasięgiem zalegania pokrywy śnieżnej. W Europie najwięcej śniegu już od października zgromadziło się w Skandynawii, gdzie wilgotne ośrodki niżowe w zetknięciu z zimnym powietrzem z północy przynosiły śnieżyce. Z kolei na pozostałym obszarze Europy dominujący wpływ Atlantyku powoduje unikanie zimowym trwalszych epizodów poza górami. Mało tego, nawet dni z przymrozkami jest niewiele. Sytuacja zacznie się jednak stopniowo zmieniać w kierunku spadku średniej temperatury w dalszej części listopada, bo jest sygnalizowany w prognozach obszar antycyklonu, jaki ma się pojawić między Skandynawią i Rosją. Jeśli faktycznie się rozwinie, to współpracując z przechodzącymi układami niżowymi z frontami, skieruje do środkowej i wschodniej Europy okresami chłodniejszą masę powietrza.

Ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowane przymrozki, 14 listopada 2023

Kiedy przymrozki wrócą do Polski, prognoza mrozu 14 listopada 2023

Poczujemy to szczególnie nocami, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, gdy będą okresami możliwe powroty bardziej powszechnych przymrozków. Ich zasięg będziemy analizować przed nastaniem każdej nocy, gdyż będzie zależny od wielu czynników. W każdym razie w kolejnych dniach przed połową listopada zacznie w Polsce rosnąć prawdopodobieństwo przymrozków i znowu będziemy musieli sięgać po skrobaczki do szyb.

Obecnie prognozowane przymrozki w Polsce około 14-15 listopada 2023

Mróz i przymrozki wrócą do Polski, prognoza temperatury, 15 listopada 2023

Jeśli chodzi o potencjalne opady śniegu w Polsce, to w prognozach obecnie niewiele się zmienia. Śnieg co jakiś czas ponownie będzie możliwy w górach i lokalnie w rejonach podgórskich. Na nizinach jeśli popada, to tylko epizodycznie gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem i śnieg w dalszej części pierwszej połowy listopada. Zimy z tego nadal nie będzie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!