| |
Zagrożenie!
Nasili się mroźna zima. Na termometrach już -30 stopni. Śnieg zasypie drogi w Europie

Nasili się mroźna zima. Na termometrach już -30 stopni. Śnieg zasypie drogi w Europie

Dotarliśmy do ostatniej dekady października i coraz częściej pytacie o prognozę zimy w Europie. Czy będą kolejne śnieżyce i noce z przymrozkami i mrozem, a może nadal możemy liczyć na łagodne temperatury w rejonie Polski. Bardzo pomocne w odpowiedzi na te pytania są analizy sytuacji pogodowej, od Syberii przez Skandynawię po naszą część kontynentu. Mroźna zima rozpoczęła się na Dalekim Wschodzie. Temperatura na Syberii spada już do -30 st. C., a zasięg opadów śniegu będzie się zbliżał w kierunku wschodniej Europy.

Prognozowany zasięg silnego mrozu, jaki wystąpi w ostatnich dniach października 2023 między Azją, Europą i Ameryką Północną

Silny mróz na Syberii, rozpoczyna się mroźna zima, zasięg śniegu rozszerzy się w kierunku zimy, gdzie spadnie śnieg październik 2023

Tradycyjnie wraz ze skracaniem dnia w sezonie jesiennym zaczyna się schładzać północna półkula Ziemi, zwłaszcza w Rosji, w tym na Syberii, a także w Arktyce i Kanadzie. W zależności od warunków atmosferycznych i barycznych, a także aktywności Atlantyku, to zimne powietrze z północy i wschodu zaczyna się zbliżać w kierunku Europy. Do tej pory zimowe warunki zapanowały w wielu regionach Skandynawii, a także w Rosji, gdzie około połowa kraju już notuje pokrywę śnieżną, a pod koniec października śnieg będzie notowany już na obszarze co najmniej 70% terytorium tego kraju. Pierwsze opady śniegu są spodziewane w wielu regionach, w tym także w Moskwie, gdzie spadnie wcześniej niż zwykle.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na wschodzie i północy Europy, 26 października 2023

Gdzie jest zima i śnieg w Europie, prognoza opadów do 29 października 2023, silny mróz rozszerzy zasięg

Aby mogły się pojawić opady śniegu musi dojść do adwekcji zimnego powietrza w głąb Europy ze wschodu i północy. O potencjale zimy świadczy spadek temperatury w części kontynentalnej Rosji, gdzie już w dalekiej Syberii w Jakucji temperatury spadają do -30 st. C. i nadal będą spadać nawet do około -60 st. C. w okolicach grudnia i stycznia. Z każdym kolejnym dniem zasięg mrozu i pokrywy śnieżnej, czy też opadów śniegu zacznie się rozszerzać na zachód w kierunku Starego Kontynentu. Ważne są również strefy opadów związane z niżami atlantyckimi, gdyż właśnie w rejonie starcia wilgoci i zimnego powietrza dojdzie do kolejnych śnieżyc i to w najbliższych dniach dość niedaleko Polski.

Powiew zimy w Europie w rejonie Polski. Prognozowany zasięg możliwej pokrywy śnieżnej do 28 października 2023

Nasili się mróz i śnieżyce przyniosą zimę na wschodzie Europy, śnieg spadnie blisko Polski, prognoza opadów do 27 października 2023

Po przejściu kolejnych stref frontowych z niżami nad Polską niosącymi ulewy, opady te przesuną się na wschód Europy i w rejonie zetknięcia z zimnym powietrzem deszcz przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg. W tym tygodniu śnieg miejscami spadnie nie tylko nadal w Skandynawii, ale także na wschodzie Europy, w tym na Łotwie, w Estonii, na północnym wschodzie Białorusi oraz w głębi Rosji w kierunku Moskwy. Kolejny raz w tym sezonie zimowe akcenty będą więc blisko Polski, ale główne śnieżyce nadal ominą nasz kraj ze względu na wpływ Atlantyku z łagodnymi masami powietrza.

Śnieżna zima rozszerzy zasięg. Prognozowana pokrywa śnieżna, jaka może powstać do 28 października 2023 na północnej półkuli Ziemi

Gdzie spadnie śnieg i będzie zima, prognoza pokrywy śnieżnej do 28 października 2023

To oznacza, że pod koniec października zimowe akcenty w Europie zanotujemy już nie tylko w wielu regionach Skandynawii, ale także w części zachodniej Rosji. Śnieg w tym kraju może się już rozciągać, od Europy po Daleki Wschód. Z kolei w Polsce nadal możemy być spokojni, co najmniej do końca miesiąca. Najbliższe kolejne epizody ze śniegiem, bardziej powszechnymi przymrozkami i miejscami z mrozem są prognozowane dopiero w trakcie listopada, ale nic nie wskazuje, aby to miało być coś trwalszego.

Prognozowana anomalia temperatury między Azją, Europą i Ameryką Północną około 29 października 2023

Zima z mrozem i śniegiem rozszerza zasięg w kierunku Europy, prognoza anomalii temperatury do końca października 2023

Bardzo ciekawie wygląda prognoza anomalii temperatury pod koniec października na półkuli północnej Ziemi. Widać wyraźnie dwa obszary znacznie chłodniejsze niż wynika z wieloletniej normy. To będzie obszar rozciągający się od Skandynawii przez większość Rosji, a drugi znacznie chłodniejszy jest prognozowany między Kanadą, a północno środkową częścią USA. Jeśli nie dojdzie do trwalszego spływu zimnego powietrza z Rosji i Skandynawii w głąb Europy w kolejnych tygodniach, to z ataków zimy w środkowej, zachodniej i południowej Europie nadal nic nie będzie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!