| |
Zagrożenie!
Na Mount Everest umieszczono najwyżej pracującą stacje meteo na świecie. Pomiary można sprawdzić on-line

Na Mount Everest umieszczono najwyżej pracującą stacje meteo na świecie. Pomiary można sprawdzić on-line

W tym tygodniu zakończyła się misja zespołu naukowców z kilku uniwersytetów. Dzięki ich zaangażowaniu wraz z instytucjami rządowymi i prywatnymi agencjami, umieszczono trzy w pełni zautomatyzowane stacje do monitorowania pogody na Mount Everest - najwyższej górze na Ziemi.

Najwyższa stacja meteorologiczna na Ziemi Mount Everest

Pierwsza stacja znajduje się na wysokości 6464 m, druga na 7945 m i trzecia na 8430 m - stając się najwyższą stacją pogodową na świecie, pracującą zaledwie około 400 m poniżej szczytu.

Najwyższa stacja pogodowa na świecie

„To nowe okno na planetę” - powiedział w National Geographic - Paul Mayewski, dyrektor Climate Change Institute na Uniwersytecie w Maine, lider naukowy ekspedycji.

Najwyższa stacja pogodowa na świecie Mount Everest instalacja

Misja zespołu na górze obejmowała wiele tematów, ponieważ pobierano próbki wody, skał i śniegu, instalowano czujniki do rejestrowania wzrostu roślinności i badano teren za pomocą obrazowania laserowego znanego jako LiDAR. Uczestnicy misji wzięli także próbkę rdzeni lodowych z wysokości ponad 8000 metrów. 

Najwyższa stacja pogodowa na świecie Mount Everest

Pierwotnie planowano jedną ze stacji ustawić na samym szczycie, ale zespołowi nie udało się dotrzeć na szczyt góry z uwagi na rekordowe tłumy na Mount Evereście w tym sezonie. Dane z nowych stacji pogodowych możemy sprawdzić on-line.

Foto: Mark Fisher, National Geographic 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!