| |
Zagrożenie!
Najpierw śnieżyce później ulewy. Zima będzie się cofać, ale wróci. Cyklony wpłyną na pogodę w Polsce

Najpierw śnieżyce później ulewy. Zima będzie się cofać, ale wróci. Cyklony wpłyną na pogodę w Polsce

Przełom pierwszej i drugiej dekady grudnia przyniesie spore zmiany w pogodzie na obszarze Polski. Czeka nas wymiana mas powietrza. Całodobowy mróz ustąpi, a śnieg zacznie topnieć. Odwilż poprzedzą chwilowe śnieżyce na froncie z opadami także marznącego deszczu, a po nich wystąpią ulewy. Spodziewamy się również nasilenia wiatru. Zima będzie się cofać na wschód, ale jeszcze w tym sezonie wróci nie raz do Polski. Szansa na białe święta Bożego Narodzenia nie jest jeszcze zupełnie stracona.

Zmiana pogody dotrze do Polski wraz z frontem. Prognoza zasięgu ulewy i śnieżycy, 10 grudnia 2023

Śnieżyce i ulewy wkroczą do Polski w trakcie odwilży między 10-12 grudnia 2023

Śnieżna i mroźna zima utrzymuje się obecnie niemal w całej Polsce, ale w pogodzie czekają nas radykalne zmiany wraz z ruszeniem cyrkulacji zachodniej. Wówczas wpływ układu wyżowego osłabnie, a na warunki atmosferyczne wpłyną ośrodki niżowe przechodzące z zachodu na wschód i północny wschód w głąb Europy ze strefami frontowymi. Zanim do tego dojdzie, to w ciągu najbliższej doby wystąpią rozproszone opady śniegu. W czwartek popada, zwłaszcza miejscami między południem województwa śląskiego przez Małopolskę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską, Mazowsze po Mazury oraz lokalnie Podlasie i Lubelszczyznę.

Prognoza zasięgu frontu z opadami w Polsce, 11 grudnia 2023

Śnieżyce i ulewy w prognozach dla Polski, opady 11 grudnia 2023

Główna zmiana pogody sprowadzająca do Polski odwilż czeka nas dopiero w niedzielę 10 grudnia, gdy z zachodu na wschód kraju będzie przechodził front ciepły niosący śnieżyce i ulewy. Opady deszczu wystąpią szczególnie w zachodnich regionach, a na pozostałym obszarze w ciągu dnia będą przeważać opady śniegu, możliwe są także niebezpieczne opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Front najpóźniej dotrze na wschód kraju bo dopiero wieczorem.

Prognozowane opady deszczu w Polsce przyspieszające topnienie śniegu, 12 grudnia 2023

Odwilż w Polsce poprzedzi śnieżyca i ulewa prognoza opadów 12 grudnia 2023

W kolejnych dniach, zwłaszcza między 11-12 grudnia poczujemy typową cyrkulacją zachodnią niosącą łagodne masy powietrza polarnomorskiego spychające powietrze arktyczne poza Polskę. W strefach frontowych przy podchodzeniu cyklonów będą na ogół przeważać opady deszczu, a tylko miejscami wystąpi jeszcze deszcz ze śniegiem. Spodziewamy się także nasilenia wiatru, dzięki temu jakość powietrza powinna się znacznie poprawić.

Prognozowany zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Polsce do 15 grudnia 2023

Do kiedy zima w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 15 grudnia 2023

Wdzierające się cieplejsze masy powietrza z opadami deszczu i dodatnią temperaturą utrzymującą się w dzień, a nawet miejscami w nocy będą powodować przyspieszenie procesu cofania się zimy z pokrywą śnieżną na wschód kraju. Najnowsze prognozy wskazują jednak, że śnieg zdoła się utrzymać w mniejszym lub większym stopniu do połowy grudnia, co najmniej miejscami w południowych i wschodnich regionach Polski. Zupełnie inaczej będzie na zachodzie, północy i północnym zachodzie, gdzie wrócą szare krajobrazy.

Prognozowany zakres temperatur w Polsce na przykładzie Łodzi do 20 grudnia 2023

Śnieżyce i ulewy w prognozach, do kiedy zima i czy jeszcze wróci w grudniu 2023

Omawiany trend pogodowy potwierdzają wszystkie wiązki prognostyczne modeli numerycznych. Wyjątkowa ich zgodność panuje do około 15-16 grudnia, z postępującą odwilżą w głąb kraju od 10 grudnia. W drugiej połowie miesiąca obecnie panuje w prognozach niepewność, zarówno w kierunku kontynuowania dalszej odwilży lub powrotu ochłodzenia. Może nas także czekać okres w pogodzie z temperaturami przez 0 st. C. Będziemy to rozstrzygać wkrótce. Nie zmienia to jednak faktu, że zima mimo spodziewanej odwilży będzie jeszcze w tym sezonie wielokrotnie wracać do Polski, zwłaszcza, że na początku stycznia prawdopodobnie dojdzie do stratosferycznego ocieplenia i rozbicia wiru polarnego. Ta sytuacja może doprowadzić do okresowych ataków zimy miejscami w Europie między styczniem i lutym po przeciągnięcie na marzec.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!