Najnowsza pogoda na Wszystkich Świętych 2022. To będzie ciepły dzień. Czy 1 listopada padnie rekord temperatury w Polsce?
Już niebawem uroczystość Wszystkich Świętych, która tradycyjnie przypada 1 listopada. Mamy dla Was najnowszą pogodę opartą na aktualnych wyliczeniach najlepszych modeli numerycznych. Prognozy wskazują, że będzie to ciepły dzień i na ogół bez deszczu. Parasole i kożuchy możemy więc zostawić w domach. Lżejsze ubranie, jak najbardziej wystarczy szczególnie w południowej połowie Polski. Sprawdźmy, jakiej temperatury się spodziewamy i czy faktycznie 1 listopada będzie najcieplejszym dniem w naszym kraju w ostatnim 30 leciu o którym trąbią media? Jak zwykle mamy dla Was nie tylko precyzyjne prognozy, ale również dokładne dane z minionych lat.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 1 listopada 2022
Prognozy nadal potwierdzają, że Polska na początku listopada pozostanie pod wpływem wyżu. Ośrodek antycyklonu zapewni nam stabilne warunki atmosferyczne z szansą na przejaśnienia i miejscami rozpogodzenia szczególnie w południowej połowie kraju, zwłaszcza, że w rejonach podgórskich spodziewamy się efektu fenowego. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, tylko miejscami na południu okresowo silniejszy. Najmocniej powieje w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i wysoko w Tatrach, w porywach do około 60-70 km/h.
Prognozowany wyż wpływający na pogodę w Polsce, 1 listopada 2022
Zanim jednak ruszy wiatr fenowy na południu osuszający powietrze i niosący przejaśnienia i rozpogodzenia w głąb kraju, to początkowo miejscami może być mglisto i pochmurno. Zachmurzenie umiarkowane i duże może przez znaczną część dnia utrzymywać się na północy i północnym wschodzie, ale i tutaj jest szansa miejscami na większe przejaśnienia. Na ogół nie powinno padać, być może tylko lokalnie pojawi się niewielki deszcz na północnym wschodzie.
Prognozowane zachmurzenie w Polsce o godzinie 16:00, 1 listopada 2022
Czy padnie rekord temperatury dla 1 listopada w Polsce?
Sprawdziliśmy najnowsze prognozy temperatur maksymalnych, jakie mogą w tym roku wystąpić w dniu Wszystkich Świętych. Wiele wskazuje, że będzie to miejscami najcieplejszy 1 listopada od co najmniej kilku lat. Wszystko ostatecznie zależy od wielkości zachmurzenia, a to przy układzie wyżowym z inwersją nie jest takie oczywiste.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 listopada 2022, model GFS
Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to temperatura maksymalna w Polsce we Wszystkich Świętych na znacznym obszarze kraju wzrośnie maksymalnie do 15-22 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie, południu i południowym zachodzie, szczególnie od Ziemi Lubuskiej przez Dolny Śląsk po Małopolskę i lokalnie Podkarpacie. W przypadku sprawdzenia się prognozowanych temperatur mielibyśmy w Polsce najcieplejszy 1 listopada od 2018 roku. 4 lata temu wyjątkowo ciepło było na południu i południowym wschodzie kraju. Wówczas najwyższą temperaturę 21,7 st. C. zanotowano na stacji IMGW w Tarnowie, ponadto mieliśmy 21,6 st. C. w Dynowie, 21,4 st. C. w Łazach i 21,3 st. C. w Rzeszowie. Były to wówczas najwyższe temperatury we Wszystkich Świętych w Polsce od 24 lat.
Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 listopada 2022. Model GEM
Absolutny rekord temperatury maksymalnej dla 1 listopada w Polsce wynosi 22,4 st. C. i był notowany na stacji Czorsztyn - Nadzamcze w Małopolsce w 1994 roku. Na drugim miejscu jest temperatura 21,8 st. C. zarejestrowana na stacji Baligród - Mchawa w 1962 roku oraz w Trzebiechowie w 1968 roku. W tym roku lokalnie temperatura maksymalna w Polsce może być w pobliżu podium, o ile nie zawiodą nas prognozowane przejaśnienia i rozpogodzenia.
DobraPogoda24.pl