| |
Zagrożenie!
Najnowsza pogoda na październik 2022. Będzie babie lato i złota jesień w Polsce, czy prognoza nas rozczaruje?

Najnowsza pogoda na październik 2022. Będzie babie lato i złota jesień w Polsce, czy prognoza nas rozczaruje?

Rozpoczynamy październik, który jest drugim miesiącem meteorologicznej jesieni. Czy przyniesie powiew babiego lata i złotej jesieni w Polsce, a może nadal będzie chłodny z częstymi opadami, silniejszym wiatrem, mgłą i wracającymi przymrozkami? Nasza najnowsza pogoda na październik 2022 zapowiada zmienne warunki atmosferyczne. W zasadzie możemy niemal wszystkiego spodziewać się po trochu, aczkolwiek tym razem ten miesiąc ma być raczej z temperaturą powyżej normy, a suma opadów będzie w normie lub miejscami powyżej. To ma być nadal miesiąc sprzyjającymi występowaniu grzybów w lasach.

Pogoda na październik 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Najnowsza pogoda na październik 2022 w Polsce, czy będzie babie lato i złota jesień

Prognoza ciśnienia nad Europą wskazuje, że w październiku Polska ma się znajdować pomiędzy obszarem niżowym znad północnej i północno zachodniej Europy, a czasami wpływem układu wyżowego z południa i południowego zachodu kontynentu. Taki rozkład układów barycznych zapewni nam bardzo zróżnicowane warunki atmosferyczne, bo będą nadal zarówno dni z deszczem i frontami atmosferycznymi, lokalnie z burzami, jak również okresy bardziej pogodne i nieco cieplejsze. Zdarzą się również dni bardziej wietrze np. 2 i 3 października, gdy wiatr miejscami będzie na pograniczu osiągnięcia progu wichury.

Pogoda na październik 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Europie

Pogoda na październik 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Miejmy nadzieję, że prognozy nas nie zawiodą i tym razem kolejny miesiąc będzie faktycznie z dodatnia anomalią temperatury. Amerykańska prognoza CFSv2, jak również europejska ECMWF zapowiadają październik z temperaturą powyżej normy, co najmniej na poziomie około 0,75-1,25 st. C. względem wielolecia. Średnia temperatura waha się w październiku w Polsce, od 9,8 st. C. w Ustce, 8,7 st. C. w Warszawie, do 9,6 st. C. we Wrocławiu. Niższa jest oczywiście w rejonach podgórskich. Generalnie, średnia temperatura waha się na poziomie ponad 8-9 st. C. 

Najnowsza prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie na październik 2022

Najnowsza pogoda na październik 2022, prognoza opadów deszczu w Polsce i Europie

Październik w zależności od wybranego regionu ma przynieść w Polsce sumy opadów w normie lub powyżej. Model ECMWF wskazuje wyłącznie na normę. Raczej nie będzie to więc miesiąc suchy. Norma opadów waha się w naszym kraju od 35,4 mm w Poznaniu, do 80,8 mm w Zakopanem. Większe sumy opadów występują w górach.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na październik 2022, napływającego do Europy na wysokości 1,5 km

Pogoda na październik 2022, najnowsza prognoza temperatury, opadów i ciśnienia w Polsce

Prognozowane rozmieszczenie ośrodków barycznych nad Europą w październiku ma sprzyjać adwekcji przeważnie łagodniejszych mas powietrza. Okresy z napływem powietrza chłodniejszego z północy również będą możliwe, w tym powrót przymrozków na nizinach i opadów śniegu w rejonach podgórskich, ale będą to okresy krótsze w stosunku do dni z umiarkowanymi temperaturami. Możliwe są również dni przejściowe z szansą na bardziej pogodne okresy złotej jesieni np. w okolicach 6 października, gdy temperatura w Polsce miejscami powinna osiągnąć lub przekroczyć nawet 20 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 6 października 2022

Pogoda na październik 2022, czy będzie babie lato i złota jesień w Polsce

Podsumowując, październik w Polsce ma być miesiącem z temperaturą nieco powyżej normy. Sumy opadów będą w normie lub miejscami powyżej. Zdarzą się zarówno dni ze zmienną pogodą i opadami deszczu, jak również okresy bardziej pogodne z umiarkowanymi temperaturami. Wystąpią również okresy chłodniejsze z przymrozkami i opadami śniegu w rejonach podgórskich. Możliwe są również epizody z silnym wiatrem oraz mgłą i zamgleniami przy słabszej cyrkulacji powietrza. Generalnie, w skali całego miesiąca ma przeważać typowa jesienna pogoda, okresami z powiewem złotej jesieni. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!