| |
Zagrożenie!
Najnowsza pogoda na listopad 2022 zaskakuje. Dodatnią anomalię temperatury przerwą przymrozki. Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg

Najnowsza pogoda na listopad 2022 zaskakuje. Dodatnią anomalię temperatury przerwą przymrozki. Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg

Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Zadajecie pytanie, czy nadal będzie ciepło z łagodnymi warunkami atmosferycznymi, czy czeka nas głębsze ochłodzenie, powrót przymrozków i pierwsze opady śniegu na nizinach. Wątpliwości rozwiewa najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022. Według aktualnych prognoz sezonowych, zarówno amerykańskich i europejskich czeka nas ponownie miesiąc z wyraźną dodatnią anomalią temperatury. Okresy ciepłe będą przerywać miejscami nocne przymrozki, ale łagodne temperatury utrzymają się przez większą część listopada. Niewykluczone jednak, że pojawi się pierwszy śnieg na nizinach, ale tym być może będziemy się martwić dopiero z upływem drugiej połowy miesiąca. 

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie

Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022 dla Polski, wysokie temperatury przerwą przymrozki, czy spadnie śnieg

Aktualne i ostatnie wydanie amerykańskiej prognozy sezonowej wskazuje, że Polska w listopadzie znajdzie się w obszarze pomiędzy oddziaływaniem wyżów znad wschodniej Europy i czasami wyżu azorskiego sięgającego klinem naszego kraju, a wpływem cyklonów znad północno zachodniej Europy i niżów tworzących się w basenie Morza Śródziemnego. Oznacza to bardziej zmienne warunki atmosferyczne, bo czekają nas zarówno dni pogodniejsze i nadal cieplejsze niż wynika to z normy klimatycznej, ale również bardziej dynamiczne z przechodzącymi frontami atmosferycznymi niosącymi opady deszczu, a nawet lokalne burze i silny wiatr, niewykluczony miejscami o sile wichury.

Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Najnowsza pogoda na listopad 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie 

Ostatnie prognozy anomalii temperatury na listopad według modelu CFSv2 wskazują średnią temperaturę w Polsce o około 1,5-3 st. C. powyżej normy klimatycznej. Wydaje nam się jednak, że prognoza ta jest przeszacowana, gdyż opiera się na danych wejściowych zebranych z ostatniego bardzo ciepłego tygodnia października. W rzeczywistości anomalia temperatury może wynieść około 0,75-2 st. C. powyżej normy klimatycznej. To są oczywiście nadal przypuszczenia, ale trend jednoznacznie wskazuje, że listopad po bardzo ciepłym październiku również ma szansę zapisać się jako ciepły miesiąc.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 7-13 listopada 2022

Najnowsza pogoda na listopad 2022, prognoza temperatury do 13 listopada 2022 w Polsce

Od 2-3 listopada temperatury spadną w całej Polsce, bo już nigdzie nie zanotujemy temperatury osiągającej i przekraczającej 20 st. C., ale mimo to średnia temperatura dobowa będzie nadal powyżej normy wieloletniej dla tej pory roku. Umiarkowane temperatury maksymalne na poziomie często około 6-16 st. C. w zależności od regionu i danego dnia utrzymają się w Polsce co najmniej do połowy listopada. W nocy tym czasie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń zaczną również wracać przymrozki, ale nadal anomalia temperatury na ogół będzie dodatnia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 14-20 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na listopad 2022, prognoza temperatury w Polsce do 20 listopada 2022

Średnia temperatura za cały listopad według najnowszej normy klimatycznej waha się w Polsce, od 2,1 st. C. w Zakopanem, do 5,3 st. C. na Półwyspie Helskim. Jest to więc już wyraźnie chłodniejszy miesiąc niż październik, dlatego nocne przymrozki są już częstsze, ale nadal zdarzają się jeszcze okresy dość ciepłe z umiarkowaną temperaturą. Aktualne dane prognostyczne wskazują, że w tym roku wyraźnie chłodniej może się zrobić dopiero w okolicach drugiej połowy listopada lub w trakcie ostatniej dekady miesiąca.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie 21-27 listopada 2022

Pogoda długoterminowa na listopad 2022, najnowsza prognoza temperatury do 27 listopada 2022

Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy sezonowe, to co najmniej do połowy listopada nadal koszty ogrzewania w tym sezonie grzewczym będą niższe, bo średnia temperatura dobowa ma być wyższa niż wynika to z normy klimatycznej. Wiele wskazuje na to, że wyraźnie chłodniej zrobi się dopiero w trakcie drugiej połowy listopada, a zwłaszcza w ostatniej dekadzie i wtedy pojawi się znaczna szansa na pierwsze opady śniegu na nizinach w Polsce, tak jak to miało miejsce w ostatnich latach. Wcześniej opady śniegu w czasie przechodzenia stref frontowych z adwekcją chłodniejszego powietrza będą możliwe lokalnie w rejonach podgórskich i w górach. 

Jakie sumy opadów przyniesie listopad 2022 w Polsce?

Zmieniły się nieco prognozy dotyczące opadów w Polsce. Poprzednie prognozy wskazywały listopad przeważnie jako suchy, z wyraźną ujemną anomalią opadów, tylko miejscami w normie, a teraz z uwagi na słabszy obszar wyżowy częściej przepuszczający strefy frontowe są prognozowane sumy opadów mogące osiągnąć przeważnie normę, która w Polsce waha się od 28,9 mm w Legnicy, do 63,2 mm w Lęborku. Większe sumy opadów są notowane w górach.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, listopad 2022

Najnowsza pogoda długoterminowa na listopad 2022, prognoza opadów deszczu w Polsce, czy będzie śnieg

Przed nami więc cieplejszy niż zwykle listopad, z sumą opadów przeważnie w normie. Pierwsze opady śniegu na nizinach i większe ochłodzenie jest prawdopodobne dopiero w trakcie drugiej połowy miesiąca, zwłaszcza w ostatniej dekadzie. Wcześniej miejscami będą możliwe nocne przymrozki o których będziemy informować na bieżąco. Zdarzą się jeszcze lokalne burze w Polsce w czasie przejścia aktywnych frontów atmosferycznych z silniejszym wiatrem. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!