| |
Zagrożenie!

Przesilenie letnie: najkrótsza noc i najdłuższy dzień

Przed nami przesilenie letnie, czyli moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca na półkuli północnej. Dzień ten przypada 21 czerwca i uznaje się go za najdłuższy w roku. Z kolei noc poprzedzająca 20/21.06 uchodzi za najkrótszą w ciągu całego roku.

Warto sprawdzić dane z naszej zakładki Noc/Dzień aby się przekonać, że w momencie przesilenia letniego cały północny obszar podbiegunowy jest oświetlony Słońcem (trwa dzień polarny), a na południu panuje noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym na północy, a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku. Na półkuli południowej jest to z kolei najkrótszy dzień roku.

Przesilenie letnie

W Polsce najdłuższym dniem będą się cieszyć mieszkańcy Wybrzeża, gdzie Słońce będzie operować przez 17 h i 20 minut, a najkrócej na krańcach południowych kraju - 16h i 12 minut.

Najkrótsza noc będzie mieć średnio 7 godzin. Między północnymi a południowymi regionami Polski różnica sięgnie 1h. Słońce najszybciej wzejdzie w rejonie Jastrzębiej Góry na Przylądku Rozewie (najkrótsza noc potrwa tutaj 6 h i 40 minut). Im dalej na południe kraju, tym noc będzie dłuższa, zwłaszcza w Bieszczadach, gdzie potrwa 7 godzin i 50 minut, czyli o ponad 1h dłużej niż na Wybrzeżu.

Kolejne dni przyniosą stopniowe wydłużanie nocy, ale będzie to proces wolny. Na początku będziemy mówić o sekundach, a dopiero od 25 czerwca dzień będzie krótszy od najdłuższego o 1 minutę. Reasumując – przed nami okres z najdłuższymi dniami w roku, dlatego warto ten czas spędzić wyjątkowo.

Ilustracja: wikipedia.org


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!