| |
Zagrożenie!
Jaki jest rekord największej pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu?

Jaki jest rekord największej pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu?

Co jakiś czas w mediach podaje się aktualną grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu. Przypomina się wtedy „rekord” z 1995 roku, gdy 15 kwietnia zanotowano 355 cm. Niestety, taka informacja wprowadza opinie publiczną w błąd, gdyż co najwyżej możemy mówić o rekordzie zanotowanym w powojennej Polsce, a nie o rekordzie absolutnym. 

Historyczny rekord pochodzi jednak z 31 marca 1939 roku. Wówczas na Kasprowym Wierchu zanotowano 388 cm i jest to oficjalna największa grubość pokrywy śnieżnej. Taką informację podaje IMGW na stronie 29 vademecum.

Kamera TOPR z Kasprowego Wierchu

Kamera Kasprowy Wierch

Tymczasem dziś 15.02 o poranku na Kasprowym Wierchu całkowita grubość pokrywy śnieżnej osiągnęła 280 cm! Został więc wyrównany wynik pokrywy śnieżnej, jaką zanotowano 20 lutego w 2009 roku. Nie jest to jednak rekord pokrywy śnieżnej zanotowanej w lutym. Powojenny rekord pochodzi z 22 lutego 1962 roku, gdy na Kasprowym Wierchu notowano 305 cm.

Pokrywa śnieżna Kasprowy Wierch

Z kolei powojenny marcowy rekord pokrywy śnieżnej pochodzi z 21 marca 2009 roku, gdy  zanotowano 335 cm. Niewykluczone więc, że grubość pokrywy śnieżnej z lutego lub marca zostanie w tym sezonie jeszcze pobita. Do absolutnego rekordu brakuje obecnie 108 cm.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!