| |
Zagrożenie!
Powietrze w Indiach najczystsze od co najmniej 20 lat. Naukowcy NASA przecierają oczy ze zdumienia. To skutek koronawirusa COVID-19

Powietrze w Indiach najczystsze od co najmniej 20 lat. Naukowcy NASA przecierają oczy ze zdumienia. To skutek koronawirusa COVID-19

Indie od lat należą do czołówki krajów z najgorszą jakością powietrza. Przyczyną tego stanu jest działalność człowieka oraz warunki meteorologiczne sprzyjające kumulowaniu zanieczyszczeń. Do tej pory mogliśmy sobie tylko wyobrazić, jak mogłaby się poprawić sytuacja, gdybyśmy zmienili model naszej cywilizacji opartej na paliwach kopalnych na energię odnawialną wspomaganą przez energię jądrową.

Ostatnie tygodnie w Indiach jednoznacznie wskazują niedowiarkom, że to właśnie my - ludzie - jesteśmy głównym sprawcą niekorzystnych zmian środowiskowych i klimatycznych.

Zanieczyszczenie powietrza w Indiach w tym samym okresie roku, w latach 2016-2020

Powietrze w Indiach najczystsze od 20 lat jaka jest tego przyczyna koronawirus COVID-19 kwiecień 2020 naukowcy NASA

Nikt nie przypuszczał wcześniej, ale w tym roku możemy się przekonać, jak pandemia koronawirusa COVID-19 przyczynia się do oczyszczenia powietrza w wyniku obostrzeń wprowadzonych na ludzi niemal we wszystkich krajach.

Przykładem mogą być Indie, gdzie 25 marca 2020 roku rząd ograniczył przemieszczanie swoich 1,3 mld obywateli, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19. Z tego powodu zredukowano moc działalności fabryk, a także zmniejszono ruch samochodowy i lotniczy. Po zaledwie tygodniu zmniejszonej działalności człowieka, czujniki satelitarne NASA zaobserwowały poziom aerozolu najniższy od co najmniej 20 lat dla tego okresu roku!

Najniższy poziom zanieczyszczenia powietrza w północnych Indiach od co najmniej 20 lat!

Wyjątkowo czyste powietrze w Indiach. Najczystsze od 20 lat. Kwiecień 2020

Co roku aerozole ze źródeł antropogenicznych przyczyniają się do niezdrowych poziomów zanieczyszczenia powietrza w wielu indyjskich miastach. Niektóre aerozole mają naturalne źródła, takie jak zamiecie i burze pyłowe, erupcje wulkaniczne i pożary lasów. Inne pochodzą z działalności człowieka, takich jak spalanie paliw kopalnych. Aerozole z działalności człowieka przyczyniają się do większości mniejszych cząsteczek wpływających na zanieczyszczenie powietrza.

Pierwsze pięć powyższych map przedstawia pomiarów aerozolu (AOD) nad Indiami, od 31 marca, do 5 kwietnia w minionych latach, od roku 2016 do 2020 roku. Szósta mapa (anomalia) pokazuje, jak wygląda AOD w 2020 roku w porównaniu ze średnią z lat 2016-2019.

Głębokość optyczna aerozolu jest miarą sposobu wchłaniania lub odbijania promieni słonecznych przez cząsteczki przenoszone w powietrzu. Jeśli aerozole są skoncentrowane w pobliżu powierzchni, a głębokość optyczna wynosi 1 lub powyżej, wskazuje to na bardzo mgliste warunki. Z kolei głębokość optyczna z wartością mniejszą niż 0,1 w całej kolumnie pionowej atmosfery uznaje się za "czystą".

Typowa wczesna wiosna, szczególnie w północnych Indiach w wyniku działalności człowieka generuje większość aerozoli. Pojazdy silnikowe, elektrownie węglowe i inne źródła przemysłowe na obszarach miejskich produkują azotany i siarczany, ponadto spalanie węgla w domach emituje również sadzę.

Naukowcy oczekują, że poziom aerozolu w Indiach nieco wzrośnie w nadchodzących tygodniach w miarę rozpoczęcia sezonowych prac polowych oraz docierania pyłu z pustyni Thar i Półwyspu Arabskiego. Pytanie tylko, czy ogólne AOD pozostanie poniżej normy?

Badacze z NASA zauważyli, że w pierwszych dniach ograniczenia w Indiach trudno było obserwować zmianę sygnatury zanieczyszczeń, bo na początku spadek aerozolu był spowodowany przez deszcz, który oczyszcza powietrze. Stężenie aerozolu zwykle wzrasta po opadach, ale tym razem poziom aerozolu nie wzrósł i wrócił do normy. W kolejnych dniach zaobserwowano stopniowy spadek, do poziomu, jakiego możemy się spodziewać bez antropogenicznych emisji. Jest to najniższy poziom zanieczyszczenia powietrza w Indiach o tej porze roku od 20 lat, gdy zaczęto prowadzić satelitarne obserwacje MODIS. Wyjątkiem są południowe Indie, gdzie zanieczyszczenie jest większe. Dane satelitarne pokazują, że poziom aerozolu na tym obszarze jeszcze nie zmniejszył się w tym samym stopniu. W rzeczywistości poziom wydaje się być nieco wyższy niż w ciągu ostatnich czterech lat. Powody są niejasne, ale mogą być związane z niedawnymi wzorcami pogodowymi, pożarami rolnymi, wiatrami lub innymi czynnikami.

DobraPogoda24, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!