Nagły powiew wiosny w zimie w Europie. Zrobiło się gorąco. Zaskakują temperatury w Polsce
W prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy, że pod koniec 2021 roku oraz na początku 2022 roku po fali siarczystego mrozu czeka nas uderzenie ciepła. Prognoza sprawdziła się co do joty. Silny mróz wycofał się na północ i północny wschód Europy, a znad Atlantyku do południowej, zachodniej i środkowej części kontynentu dotarło bardzo ciepłe powietrze sprowadzone przez głęboki niż wraz z prądem strumieniowym. Temperatury są wyjątkowo wysokie, jak na koniec grudnia i początek stycznia. W wielu krajach można było poczuć nagły powiew wiosny, bo temperatura przekroczyła 20-25 stopni C. Wyjątkowo wysokie temperatury notujemy również w Polsce.
Anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Europie, 31 grudnia 2021
O potencjale ocieplenia doskonale świadczy zasięg napływu powietrza na wysokości 1,5 km. Na znacznym obszarze Europy notujemy dodatnią anomalię. Bardzo ciekawie zapowiada się noc sylwestrowa w rejonie Alp na północy Włoch. Temperatura na wysokości izobarycznej 850hPa ma miejscami o 15-18 st. C. być wyższa od normy wieloletniej.
Prognozowana anomalia temperatury w Europie w czasie nocy sylwestrowej i rozpoczęcia roku 2022
Ostatni dni grudnia przyniosły bardzo wysokie temperatury na obszarze szczególnie Hiszpanii, Portugalii, Francji i Włoch. Temperatura w tych krajach przekraczała 20 st. C., a w Hiszpanii nawet 25 st. C. Lokalne grudniowe rekordy zanotowano również w Niemczech, gdy temperatura przekroczyła 16 st. C.
Wyjątkowo wysokie grudniowe temperatury w Europie. Maksymalne temperatury zanotowane 30 grudnia 2021. Dane: Ogimet
Zaskakująco wysokie temperatury w Polsce
Ciepłe powietrze zgodnie z prognozą napłynęło również do Polski. Najcieplej jest na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Temperatura miejscami przekroczyła 12-13 st. C., a lokalnie 14 st. C., zwłaszcza na Dolnym Śląsku. W Legnicy zanotowano 14,6 st. C. Jest to najwyższa w historii temperatura notowana w Polsce w czasie Sylwestra. Miejscami jest więc nieznacznie cieplej od naszej prognozy.
Najwyższe temperatury notowane w Polsce, do godziny 16:00, 31 grudnia 2021
Nagłe ocieplenie i odsunięcie powietrza arktycznego jest możliwe dzięki ruszeniu cyrkulacji strefowej na Atlantyku. Prąd strumieniowy wraz z głębokim niżem zaciągnął bardzo ciepłą masę powietrza. Z trajektorii wstecznej wynika, że jest to powietrze, które częściowo napłynęło znad USA i Kanady, a także z niższym szerokości zwrotnikowych. Mamy więc bardzo ciepłe powietrze polarne morskie z domieszką powietrza zwrotnikowego.
Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Warszawy, 1 stycznia 2022
Ciepłe powietrze pozostanie z nami również na początku nowego roku, aczkolwiek jego zasięg zacznie być ograniczany, gdyż w okolicach 5-6 stycznia spodziewamy się przejściowego ochłodzenia i adwekcji powietrza z północnych szerokości geograficznych.
DobraPogoda24.pl