| |
Zagrożenie!
Nagle zrobiło się biało. Potężny grad zasypuje pola, drogi i posesje. Gradobicia i burze znowu uderzą

Nagle zrobiło się biało. Potężny grad zasypuje pola, drogi i posesje. Gradobicia i burze znowu uderzą

Za nami kolejna doba z bardzo silnymi burzami niosącymi nawałnice w Europie. Uczulaliśmy na duże ryzyko gradobić w tym między Francją i Włochami i faktycznie spadł ponownie gigantyczny grad. Miejscami średnica gradzin osiągnęła 5-9 cm. Superkomórki burzowe zasypały wiele regionów. Doszło do uszkodzenia upraw, samochodów i dachów. W krótkim czasie warunki pogodowe z upalnego lata zaczęły przypominać środek zimy. Gradobicia nawiedziły szczególnie rejon Borgomanero, Valperga i Forno Canavese.

Skutki potężnego gradobicia we Francji w regionie Rodan Alpy, 12 lipca 2023. Foto: FB: A-Marie Balmain

Nagle zrobiło się biało w środku lata, potężne gradobicia we Francji i Włoszech, lipiec 2023, grad niszczy uprawy i zasypuje drogi

Rejonów z opadami dużego gradu w Europie ponownie było znacznie więcej. Duże gradziny notowano także w rejonie miejscowości Saillant, Val-Cenis, i Bramans. Ludzie dosłownie przecierali oczy ze zdumienia i nie dowierzali, gdy nagle po nadejściu burzy zaczął padać z dużym impetem grad o różnej średnicy, który szybko zasypywał drogi, chodniki, tarasy i pola uprawne. Duże gradziny powodowały również szkody materialne.

Silne burze z nawałnicami, w tym miejscami z gradobiciami zanotowane w Europie minionej doby do godziny 12:25, 13 lipca 2023

Burze gradowe zasypują drogi i posesje w Europie, potężne gradobicia we Francji i Włoszech, lipiec 2023

Najgorsza sytuacja związana z gradobiciami panowała na obszarze, od południowo wschodniej Francji po północne Włochy. To właśnie w tych regionach minionej doby superkomórki przyniosły największy grad. Ludzie nie mogli uwierzyć i zbierali grad, a także mierzyli gradziny. Relacje fotograficzne i nagrania dosłownie mogą zszokować.

Skutki silnego gradobicia we Włoszech w miejscowości Valperga, 12 lipca 2023

Raportów z gradobiciami w wymienionych regionach Europy jest cała masa i nie sposób wymienić wszystkich miejscowości, gdzie spadł bardzo duży grad, który z impetem uderzał w dachy i samochody powodując nie tylko szkody, ale również niepokojący spory hałas.

Ogromne gradobicie we Francji w rejonieV al-Cenis, 12 lipca 2023

Skalę zjawiska bardzo dobrze obrazuje nagranie uderzenia żywiołu. Na jednej z posesji możecie zobaczyć, jak wyglądało silne gradobicie z opadami dużego gradu. Gradziny po uderzeniu w powierzchnię często odbijały się na znaczną wysokość i nie ulegały rozpadowi, co tylko świadczy jakie zagrożenie niosą ze sobą opady twardych kul lodowych. Dostanie taką gradziną w głowę może się bardzo źle skończyć.

Opady dużego gradu we Francji w gminie Saillans w centrum Drome, 12 lipca 2023

Niestety, najbliższej doby na 14 lipca ryzyko gradobić w Europie nadal będzie bardzo duże, szczególnie miejscami na obszarze między północnymi Włochami, Słowenią, Chorwacją, Węgrami, południowo wschodnią Słowacją po Rumunię, północną Bułgarię i południowo zachodnią Ukrainę.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 14 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, gdzie będą gradobicia do 14 lipca 2023

W Polsce ryzyko opadów gradu jest mniejsze, ponadto grad który spadnie nie będzie mieć aż takiej średnicy, jak ten notowany na zachodzie i południu Europy. Głównym zagrożeniem miejscami będą ulewne opady deszczu w południowo wschodnich regionach kraju mogące powodować zalania i podtopienia. Z tego powodu są rozsyłane do mieszkańców alerty pogodowe z ostrzeżeniami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!