
Nagłe wichury uderzą na zachodzie. Wiatr przekroczy 150 km/h. Cyklon będzie głęboki
Obecny tydzień przynosi w Polsce wpływ silnej cyrkulacji strefowej z wyższymi temperaturami, ale również z wichurami, dlatego o nawrocie zimy możemy nadal zapomnieć. Jeszcze bardziej zmienne i dynamiczne warunki pogodowe odczujemy w innych regionach Europy, gdzie zaznaczy się podejście kolejnego głębokiego cyklonu. W kolejnych dniach uderzą wichury z wiatrem ponad 150 km/h. Wpływ żywiołu będzie szeroki.
Prognozowany zasięg wichury w Europie, 18 grudnia 2024
Aktualnie w Polsce odczuwamy skutki słabnącej wichury Ziva z centrum nad Rosją, ale na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec kolejne ośrodki cyklonalne, które przyniosą opady oraz nasilenie wiatru w następnych falach wichury na kontynencie. W ciągu najbliższej doby wichury związane z cyklonem Anka, lokalnie nazywanym również Dorothea uderzą w rejon Irlandii i Wysp Brytyjskich po Morze Północne i wybrzeże Norwegii. Wiatr na tym obszarze w wielu regionach w porywach przekroczy 70-120 km/h, lokalnie więcej, zwłaszcza na otwartym morzu oraz w górach.
Prognozowane wichury na zachodzie Europy według modelu ECMWF, 21 grudnia 2024
Aktywna cyrkulacja strefowa z kolejnymi wichurami na zachodzie i północnym zachodzie Europy pośrednio wpływa także na warunki atmosferyczne w Polsce bo właśnie z tego powodu napływa do naszego kraju znacznie łagodniejsza masa powietrza zaciągana przez cyklony kręcące się odwrotnie do wskazówek zegara. Szczególnego ocieplenia spodziewamy się w najbliższy czwartek 19 grudnia, gdy temperatura miejscami może sięgnąć nawet 15 st. C.
Prognozowane nagłe i silne wichury na zachodzie Europy według modelu ICON, 21 grudnia 2024
Kolejna bardzo silna wichura w rejonie północno zachodniej Europy szczególnie w pobliżu Irlandii i Wysp Brytyjskich, a zwłaszcza w Szkocji ma się pojawić około 21 grudnia. Najnowsze prognozy operacyjne z kilku wiodących modeli numerycznych wskazują na powstanie dość głębokiego cyklonu przesuwającego się znad Atlantyku w obszar w pobliżu Wysp Owczych. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że ciśnienie w centrum układu spadnie do około 963-964 hPa. Prognozy niemieckiego modelu ICON wyliczają wiatr o sile huraganu przekraczający na otwartych wodach oceanu aż 160 km/h. Na lądzie, zwłaszcza w Szkocji wiatr również ma być bardzo silny przekraczający w wielu regionach 100-150 km/h. Wszystko ostatecznie będzie zależeć od dokładnej trajektorii cyklonu, która przełoży się na zasięg wichury, a to jeszcze może się trochę zmienić.
Sprawdź: Wtargnie fala ciepła. Temperatura osiągnie 15 stopni. Ocieplenie z południa pokona zimę
Prognozowany zasięg wichury w Europie, 22 grudnia 2024
W omawianych dniach, zwłaszcza do 22 grudnia również w Polsce okresami odczujemy skutki aktywnej cyrkulacji strefowej nad Europą bo także u nas chwilami mocniej powieje w porywach do 50-85 km/h, tylko miejscami silniej nad morzem oraz w górach. Dodatkowo na frontach przelotnie popada deszcz, a śnieg miejscami w górach.
Źródło: DobraPogoda24.pl