| |
Zagrożenie!
Nagłe ulewy i burze przyniosły powódź. Woda zalała autostradę. Samochody przypominały łodzie

Nagłe ulewy i burze przyniosły powódź. Woda zalała autostradę. Samochody przypominały łodzie

Nad Polskę dotarł pogodny wyż Evi, który zapewni nam słoneczny i gorący lub miejscami upalny weekend, ale zupełnie inaczej jest szczególnie w zachodniej i południowo zachodniej oraz wschodniej Europie, gdzie minionej doby pojawiły się miejscami nawałnice z ulewami, gradobiciami i wichurami. Burze generowały potężne opady deszczu, aż do wystąpienia zalań i podtopień. Powódź błyskawiczną zanotowano we Francji. Doszło do zalania autostrady A89 w rejonie Balbigny w departamencie Loara. Ulewy notowano również w rejonie Boen.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej na autostradzie A89 we Francji, 7 lipca 2023. Foto: FB Lyne Boudouin

Silne burze i ulewy we Francji, powódź zalała autostradę A89, lipiec 2023

Poprzedniej doby lokalną powódź notowano w Hiszpanii, skąd przeniosły się gwałtowne burze właśnie do Francji. W wielu regionach burzom towarzyszyły wichury łamiące drzewa i tarasujące drogi, ale również gradobicia i potężne ulewy. W krótkim czasie potrafiło miejscami spaść ponad 58 litrów wody na m2 ziemi. W zabetonowanych miejscach, zwłaszcza w obniżeniach terenu szybko dochodzi do akumulacji opadów, które potrzebują czasu aby odpłynąć z nieprzepuszczalnych miejsc.

Silne burze niosące miejscami ulewy i gradobicia zanotowane minionej doby w zachodniej i południowo zachodniej Europie do godziny 12:25, 8 lipca 2023

Silne burze i powódź we Francji, lipiec 2023, zalane drogi i połamane drzewa

Do trudnych chwil doszło szczególnie na autostradzie A89 we Francji w rejonie miejscowości Balbigny. Pas drogowy zamienił się w rzekę, którą próbowały pokonać setki pojazdów. Głębokość wody miejscami przekraczała pół metra. Samochody w pewnym momencie przypominały płynące łodzie na środku rzeki zamiast drogi.

Powódź błyskawiczna we Francji zalała autostradę A89, 7 lipca 2023

Uwagę zwracają również bardzo silne porywy wiatru, jakie towarzyszyły burzom we Francji. Z danych Meteo France wynika, ze w wielu regionach wiatr w porywach osiągał 100-110 km/h, a w miejscowości Pau zanotowano aż 116 km/h. Wiatr powalił drzewa, która następnie zablokowały drogi.

Skutki nawałnicy we Francji na autostradzie A89, 7 lipca 2023

Miejscami warunki do jazdy były fatalne do tego stopnia, że wielu kierowców zatrzymało się na pasie awaryjnym i próbowało przeczekać nawałnice z ulewą, wichurą i gradobiciem na autostradzie.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza w Europie na którym miejscami przejdą burze, 9 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 9 lipca 2023

W Polsce nadal możemy odetchnąć od gwałtownych zjawisk, ale z uwagą śledzimy silne burze w innych regionach, gdyż po fali gorąca i upału zaczną wracać również do naszego kraju. W niedzielę 9 lipca burze wystąpią szczególnie miejscami między północną i północno wschodnią Francją przez Belgię po zachodnie Niemcy. Lokalne burze spodziewane są również w rejonie pogranicza Włoch, Szwajcarii i Austrii oraz w Irlandii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!