| |
Zagrożenie!
Nagłe powodzie i burze na południu. Cyklon w Europie niesie potężny deszcz i wichury. Kolejny kraj zagrożony

Nagłe powodzie i burze na południu. Cyklon w Europie niesie potężny deszcz i wichury. Kolejny kraj zagrożony

Warunki pogodowe w Polsce w październiku są dla nas nadal wyjątkowo łaskawe, ale nie brakuje regionów, gdzie pogoda jest dynamiczna i niebezpieczna. Na uwagę zasługuje stosunkowo niewielki cyklon, ale bardzo gwałtowny na południu Europy przemieszczający się z południowych Włoch w kierunku Grecji. Niż ten przynosi ulewne opady deszczu powodujące nagłe zalania i powodzie, a także lokalne wichury i liczne gwałtowne burze. Napływają informacje o sporych stratach będących pokłosiem powodzi błyskawicznej.

Cyklon śródziemnomorski spowodował powodzie na południu Włoch. Zalany fragment autostrady w pobliżu Trapani na Sycylii. Foto: FB Meteo Balkans, 13 października 2022

Cyklon przynosi ulewy i powodzie oraz gwałtowne burze we Włoszech, kieruje się nad Grecję, 13 października 2022

Potężne opady deszczu przynosi cyklon śródziemnomorski znad Morza Tyrreńskiego. Sumy opadów na południu części kontynentalnej Włoch, a także na Sycylii miejscami sięgają 60-120 mm wody na m2 ziemi. Miejscami potrafiło spaść nawet 70-95 mm wody w ciągu zaledwie godziny. Największe sumy opadów notowano w rejonie Sciacca.

Cyklon śródziemnomorski niosący ulewy i burze między południowymi Włochami i Grecją. Dane: Eumetsat / Windy, godzina 17:00, 13 października 2022

Cyklon powoduje powodzie, ulewy i silne burze na południu Europy, zalane Włochy, 13 października 2022

Informacje o ulewach napływają z rejonu m.in. Taranto, Sciacca, Salemi i Marsala. Na tym jednak nie koniec, bo cyklon nadal pozostaje aktywny i obecnie miejscami ponownie generuje ulewy i burze na południu Włoch, a w ciągu kolejnej doby 13/14.10 przyniesie duże sumy opadów również w rejonie zachodniego wybrzeża Grecji.

Ulewy i powodzie na południu Europy. Prognozowana suma opadów między Włochami i Grecją do 15 października 2022

Cyklon na południu Europy, powodzie we Włoszech, prognoza sumy opadów do 15 października 2022

Cyklon śródziemnomorski generuje silne burze. W rejonie południowych Włoch zanotowano w czwartek 13.10 już ponad 110 tysięcy wyładowań atmosferycznych.

Burze zanotowane na południu Europy, do godziny 16:55, 13 października 2022

Silne burze i ulewy na południu Włoch, Cyklon zalewa Sycylię, 13 października 2022

Ulewny deszcz w południowych Włoszech spowodował liczna zalania i podtopienia, w tym również powodzie błyskawiczne. Sporo samochodów i dróg m.in. w Salinagrande znalazło się pod wodą.

Powódź błyskawiczna we Włoszech na zachodzie Sycylii. Salinagrande, 13 października 2022

W ciągu najbliższej doby warunki pogodowe pogorszą się także w Grecji i na Morzu Jońskim.

Prognozowany zasięg opadów deszczu i lokalnych burz między Włochami i Grecją, do godziny 02:00, 14 października 2022

Ulewy i burze w Europie, cyklon powoduje powodzie, prognoza opadów do 14 października 2022

W tym czasie cyklon jeszcze bardziej nabierze wilgoci nad ciepłymi wodami Morza Jońskiego. Spowoduje kolejne ulewy, burze i zagrożenie sztormowe dla żeglugi. Niewykluczone są zalania i podtopienia i lokalne powodzie na zachodnim wybrzeżu Grecji.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w Salinagrande na zachodzie Sycylii, 13 października 2022

Skutki tego cyklonu, ale w mniejszym stopniu odczuje także południowa Albania, Macedonia Północna, a w kolejnych dniach również Cypr i Turcja, gdzie pojawią się ulewne opady deszczu i burze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!