| |
Zagrożenie!
Nagłe oberwanie chmury przyniosło gradobicia. Biało na drogach, chodnikach i polach uprawnych. Spadły duże kule lodowe

Nagłe oberwanie chmury przyniosło gradobicia. Biało na drogach, chodnikach i polach uprawnych. Spadły duże kule lodowe

Ponownie przeglądamy gwałtowne zjawiska burzowe zanotowane w Europie ze szczególnym naciskiem na gradobicia. Kolejne oberwanie chmury przyniosło ogromne opady gradu tym razem w Czechach i to w kilku regionach. Superkomórka burzowa wygenerowała grad o średnicy 3-5 cm. Natężenie opadów było ogromne, bo w bardzo krótkim czasie zabieliły się drogi, chodniki i pola uprawne. Kule lodowe spadły w rejonie miejscowości Straci, Steti, Dobrin i Roudnice nad Labem.

Potężne gradobicie w Czechach w rejonie miejscowości Steti, 30 lipca 2023. Foto: FB Tomas Draxler

Oberwanie chmury przyniosło gradobicia w Czechach na przełomie lipca i sierpnia 2023, grad zasypał drogi i pola, kule lodowe zabieliły krajobrazy

Miniony lipiec w Europie zapisał się wyjątkowo szczególnie pod względem burz gradowych, których było ponad dwukrotnie więcej w porównaniu do okresu analogicznego w roku ubiegłym. Najwięcej tego typu zjawisk zanotowano na obszarze, od Francji przez północne Włochy, Słowenię po częściowo północne, zachodnie i środkowe Bałkany. Lokalne gradobicia notowano również w rejonie Polski, ale nie było ich wyjątkowo dużo.

Silne burze miejscami z gradem zanotowane w rejonie Czech, 30 lipca 2023. Dane: burze dzis

Silne burze gradowe w Czechach, grad zabielił drogi, chodniki i pola uprawne przełom lipca i sierpnia 2023

Pod koniec miesiąca silne burze gradowe związane z superkomórką rozwinęły się również na północny i północnym wschodzie Czech. Średnica gradzin miejscami osiągnęła do 3-5 cm. Opadom gradu towarzyszył także ulewny deszcz i punktowo silny wiatr.

Skutki gradobicia w Czechach w rejonie miejscowości Dobrin, 30 lipca 2023

Wrażenie robią nie tylko zdjęcia, ale przede wszystkim nagrania z uderzeniem żywiołu. Opadom gradu towarzyszy hałas gradzin przy ich uderzaniu w blaszane pokrycia dachowe. Grad uszkodził miejscami uprawy w ogródkach i na polach, ale na szczęście tym razem nie odnotowano większych strat materialnych.

Uderzenie gradobicia w Czechach w miejscowości Steti, 30 lipca 2023

W kolejnych dniach pierwszej dekady sierpnia ryzyko gwałtownych burz w zachodniej, środkowej i częściowo południowej Europie będzie mniejsze z uwagi na adwekcję chłodniejszego i mniej chwiejnego powietrza. Zjawiska burzowe będą występować, ale o mniejszej gwałtowności. Większą siłę będą mieć okresami na wschodzie kontynentu, gdzie będzie zalegać ciepła masa powietrza z upałem.

Prognoza burz dla Europy, 2 sierpnia 2023. Przewidywany zasięg chwiejnego powietrza w którym miejscami rozwiną się burze

Prognoza burz w Europie 2 sierpnia 2023

Potencjał burzowy będzie więc na znacznym obszarze Europy mniejszy, ale wzrośnie za to miejscami prawdopodobieństwo ulew ze względu na przemieszczające się fronty i procesy cyglogenezy ośrodków niżowych. Część tych ulew odczujemy również w Polsce, zwłaszcza w okolicach przełomu obecnego i nowego tygodnia. Będziemy informować na bieżąco wraz z aktualizacją najnowszych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!