
Nagłe oberwanie chmury powoduje powódź. Setki domów w wodzie na południu. Zablokowane drogi i miejscowości bez prądu
W najbliższych dniach ponownie wzrośnie ryzyko powodzi błyskawicznych szczególnie na wschód i południe od Polski. Nie minęła doba, a już kolejna powódź w tym sezonie letnim doświadczyła mieszkańców Rumunii w okręgu Alba. Woda z oberwania chmury w czasie burz zalała setki domów, ponadto zablokowała drogi oraz pozbawiła dostaw energii elektrycznej wiele miejscowości. W prognozach widnieją możliwe kolejne powodzie, jakie mogą wystąpić szczególnie na Bałkanach w następnych dniach czerwca.
Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii w okręgu Alba, 11 czerwca 2023. Foto: FB Meteoplus
Wolno przemieszczające się burze minionej doby przyniosły powódź błyskawiczną w Rumunii w rejonie miejscowości Telna, Sard, Alba Iulia i Ighiu w okręgu Alba. Pomiary ze stacji meteorologicznych wskazują, że miejscami w czasie ulewy mogło spaść powyżej 100 litrów wody na m2 ziemi. Ulewy i podtopienia oraz lokalne powodzie błyskawiczne w tym dniu na Bałkanach zanotowano również miejscami w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie.
Silne burze zanotowane na południe od Polski w południowo wschodniej Europie szczególnie w rejonie Rumunii. Wyładowania ostatniej doby do godziny 11:35, 12 czerwca 2023
Nagła powódź najbardziej we znaki dała się mieszkańcom gminy Sard w Rumunii. To właśnie ten obszar został najbardziej dotknięty przez żywioł, gdzie setki domów zostało zalanych. Woda podtopiła i zalała również drogi. Niektóre z nich zostały zablokowane, zwłaszcza DN74 i droga powiatowa 107H między Sard i Ighiu. W tym rejonie między tymi miejscowościami wiele domów zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Służby ratunkowe prowadziły również ewakuację zalanej ludności.
Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii w okręgu Alba, 11 czerwca 2023
Sytuacja nadal jest trudna, zwłaszcza, że w południowo zachodniej Rumunii rośnie poziom wody w rzekach, a w prognozach widnieje dalsze ryzyko ulew i burz. Może zatem dojść do kolejnych powodzi błyskawicznych. Aktualnie rośnie poziom wody szczególnie w dorzeczu rzeki Nera, Motru oraz na dopływach rzeki Gilort.
Prognoza zasięgu i sumy opadów w Europie do 17 czerwca 2023
Najnowsze prognozy opadów w Europie opartych na modelu ECMWF, w tym tygodniu przewidują duże ryzyko ulew i burz, zwłaszcza na obszarze między zachodnią Białorusią i Ukrainą aż po pogranicze z Polską i dalej w kierunku zachodniej połowy Rumunii po znaczny pozostały obszar Bałkanów oraz miejscami Włoch. Zasięg tych opadów w prognozach może jeszcze ulec korekcie, dlatego warto śledzić kolejne wyliczenia numeryczne.
Powódź błyskawiczna w rejonie miejscowości Ighiu i Sard w Rumunii, 11 czerwca 2023
Najbliższej doby na 13 czerwca główne ryzyko burz z ulewami i gradem w Europie obejmuje obszar, od Wielkiej Brytanii przez Francję, Włochy po wszystkie kraje na południu kontynentu. Największe ryzyko gradobić jest w środkowej, północnej i wschodniej Hiszpanii.
Prognoza burz dla Europy na 13-14 czerwca 2023 do godziny 08:00
Następnej doby z 13-14 czerwca ryzyko burz utrzyma się w południowym pasie Europy, zwłaszcza od Francji przez Hiszpanię, Włochy po Grecję i Turcję. Lokalne słabe burze mogą również wystąpić w południowej Polsce.
DobraPogoda24.pl