| |
Zagrożenie!
Nagłe oberwanie chmury na autostradzie. Kierowcy uciekają z samochodów. Deszcz zalał ważną drogę

Nagłe oberwanie chmury na autostradzie. Kierowcy uciekają z samochodów. Deszcz zalał ważną drogę

Nietypowe zjawiska pogodowe w Europie nadal nie przestają zaskakiwać. Gwałtowne burze z ulewami, gradobiciami i silnymi podmuchami wiatru wkraczające w obszar upału ponownie miejscami dały się we znaki. Do niecodziennej sytuacji doszło w Chorwacji na obszarze Dalmacji, gdzie bardzo uwodnione burze zalały miejscami posesje i drogi, w tym ważną autostradę A1 przemierzaną często przez Polaków. Kierowcy byli zmuszenie do opuszczenia samochodów i uciekania przed powodzią błyskawiczną w rejonie zjazdu Vrgorac.

Nagłe oberwanie chmury przy autostradzie A1 w Chorwacji. Kierowcy uciekają z samochodów w czasie powodzi błyskawicznej, 19 sierpnia 2023. Foto: FB Dubravko Erceg - Vrgorske novine

Gwałtowne oberwanie chmury zalało autostradę w Chorwacji w sierpniu 2023, kierowcy uciekali przed powodzią błyskawiczną w rejonie Vrgorac

Bardzo silne burze w godzinach popołudniowych uderzyły w Chorwacji szczególnie w Dalmacji, zwłaszcza w pobliżu miejscowości Metkovic i Vrgorac. Ulewy nie ominęły również wysp w pobliżu wybrzeża. Nawalnym opadom deszczu towarzyszyły także gradobicia i silne porywy wiatru. Wyjątkowa sytuacja miała miejsce na zjeździe autostrady A1 w pobliżu Vrgorac, gdzie samochody utknęły w wodzie. W pewnym momencie ludzie zaczęli uciekać z zalewanych pojazdów, a jeden z mężczyzn uciekał także z psem przez sięgającą do kolan wodę.

Silne burze niosące ulewy, gradobicia i powodzie błyskawiczne notowane w rejonie Chorwacji, 19 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Nawałnice oberwanie chmury i zalana autostrada w Chorwacji sierpień 2023, powódź błyskawiczna na A1

Ta ważna międzynarodowa droga często przemierzana w sezonie wakacyjnym przez Polaków była przez pewien okres nieprzejezdna i miejscami zalana. Żywioł dosłownie zaskoczył kierowców, co tylko świadczy o niezwykłym potężnym natężeniu opadów, które z pewnością w szczycie mogły przekraczać 100 mm/h, a może dużo więcej, co jest bardzo realne, zwłaszcza, że takie chwilowe natężenia mierzymy w Polsce i zdarzają się o kilkadziesiąt mm większe.

Nagłe oberwanie chmury wywołuje powódź błyskawiczną na zjeździe autostrady A1 w Chorwacji, 19 sierpnia 2023

Na innych nagraniach widać, jak postępowało kumulowanie sumy opadów i spływanie wody w rejony niżej położone w rejonie Vrgorac prowadzące do zalań i podtopień oraz powodzi błyskawicznej. Aktualnie w Chorwacji nadal jest upalnie w wielu regionach z temperaturami maksymalnymi do 31-37 st. C., ale w ciągu najbliższej doby bez większego ryzyka burzowego.

Skutki oberwania chmury i burzy w Chorwacji w rejonie Vrgorac, 19 sierpnia 2023

Dość silne burze z ulewnym deszczem, lokalnie gradem i silnym wiatrem w Europie wystąpią najbliższej doby miejscami, głównie między południowo zachodnią Francją po pogranicze z Hiszpanią oraz w rejonie południowych Włoch, w tym Sycylii po rejon morski w tym regionie.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 22 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 22 sierpnia 2023

Lokalne burze wystąpią także w innych regionach kontynentu, w tym w Polsce, ale ich natężenie będzie znacznie słabsze. W naszym kraju punktowo burze mogą wystąpić głównie na południu i południowym wschodzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!