| |
Zagrożenie!
Nagłe gradobicie na południu. Spadły kule lodowe o średnicy 7 cm. Burze gradowe zaskoczyły mieszkańców

Nagłe gradobicie na południu. Spadły kule lodowe o średnicy 7 cm. Burze gradowe zaskoczyły mieszkańców

Nagłe i silne burze z ulewami, ale również gradobiciami wciąż występują między południową Europą i północno zachodnią Afryka, gdzie utrzymuje się odpowiedni układ baryczny sprzyjający inicjacji gwałtownej konwekcji. Potężne gradobicie minionej doby dotknęło szczególnie regiony północnej Algierii. Spadł grad o średnicy co najmniej 5-7 cm. Kule gradowe niszczyły uprawy, a także karoserię samochodów. Jest to kolejne gwałtowne zjawisko, jakie dotknęło ten kraj w ostatnich dniach po błyskawicznej powodzi.

Potężne gradobicie w Algierii w rejonie Ain Foua, 13 czerwca 2023. Foto: FB Djalil De

Nagłe i silne gradobicie w Algierii, spadł grad o średnicy 7 cm w Ain Foua, czerwiec 2023

Tego typu zjawiska w Algierii nie są częste i wzbudzają spore zainteresowanie. Silne burze z ulewami i gradobiciami wystąpiły w północnych regionach kraju, który jest oddzielony pasmem górskim od upalnej ziemi z pustynią Sahara, gdzie temperatury sięgają obecnie w tym kraju aż 46 st. C. Na skraju upalnego powietrza z południa i wilgotnego i chwiejnego docierającego znad Morza Śródziemnego doszło do rozwoju bardzo ekstremalnych burz gradowych. Zjawiska były bardzo silne, ale jak to zwykle bywa przy burzach miały lokalny zasięg.

Ekstremalne burze zanotowane między południowo zachodnią Europą i północno zachodnią Afryką w ciągu ostatniej doby do godziny 14:30, 14 czerwca 2023

Ekstremalne gradobicia w Algierii, spadł grad do 7 cm średnicy, uszkodzone uprawy i samochody, czerwiec 2023

Grad w miniony wtorek 13.06 spadł w wielu miejscowościach Algierii, w tym w rejonie Hasnaoua, El Main, Akbou i Ain Foua. W tym ostatnim średnica gradu była największa i osiągała co najmniej 7 cm.

Skutki potężnego gradobicia w Algierii w rejonie Ain Foua, 13 czerwca 2023

Grad o średnicy 7 cm jest groźny nie tylko dla upraw i mienia, ale również dla życia ludzkiego. Dostanie w głowę lodową kulą tej średnicy może się skończyć tragicznie. Zjawisko wystąpiło w górskim regionie Algierii w prowincji Mila we wtorek 13 czerwca około godziny 19:20 czasu polskiego. Jest to największy grad od lat, jaki spadł w tej części naszej planety.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Europą w którym mogą miejscami rozwinąć się burze z ulewami i gradem, 15 czerwca 2023

Silne burze gradowe w Algierii, spadł grad o średnicy 7 cm, kule gradowe uszkodziły uprawy i samochody, czerwiec 2023

Następnej doby z 15-16 czerwca ryzyko burz z ulewami i gradem po wielu dniach w końcu odsunie się od północnej Algierii i Tunezji nad wyłącznie Europę, w tym Polskę, gdzie miejscami przejdą burze z ulewami i gradem. W czwartek 15.06 ich główne ryzyko w naszym kraju wystąpi miejscami między centralnymi i północnymi dzielnicami.

Gradobicie w Algierii w rejonie Akbou, 13 czerwca 2023

Ponownie zapewne padnie pytanie, gdzie ten deszcz, który zapowiadacie. Deszcz jak zwykle wystąpi, miejscami nawet ulewny z możliwymi zalaniami i podtopieniami, ale pamiętajmy, że opady pochodzenia burzowego mają ograniczony zasięg. Czasami zdarza się to nawet na przykładzie obszaru miasta, gdzie w jednej dzielnicy jest oberwanie chmury, a w innej świeci słońce i kropla deszczu nie spadnie. Najważniejszy jest jednak fakt, że wreszcie popada w północnej Polsce, gdzie o deszcz pytacie w ostatnich dniach najczęściej. Środa 14.06 już przynosi opady na północy szczególnie między Olsztynem i Mławą, ale nie tylko. Dokładny zasięg występowania opadów sprawdzicie w zakładce radar opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!