| |
Zagrożenie!
Nagle biało w środku nocy. Gwałtowne gradobicia rozszerzą zasięg. Superkomórki z dużym gradem uderzą ponownie

Nagle biało w środku nocy. Gwałtowne gradobicia rozszerzą zasięg. Superkomórki z dużym gradem uderzą ponownie

Do Europy wróciły bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne w których rozwiną się kolejne silne burze z opadami dużego gradu. W wielu regionach przyniosą w ciągu najbliższych dwóch dni potężne gradobicia, ale także ulewne opady deszczu, silny wiatr i liczne wyładowania. Część tych zjawisk pojawi się również w Polsce, ale ich siła powinna być mniejsza. Natężenie burz gradowych potrafi zaskoczyć. Napływające raporty wręcz szokują. Przykładem jest gradobicie we Francji, gdy minionej doby nagle zrobiło się biało w środku letniej nocy.

Nagle biało w środku nocy. Skutki gradobicia we Francji w rejonie Igon, 23 lipca 2023. Foto: FB Severine Yniesta

Nagle biało w środku nocy, silne i gwałtowne gradobicie we Fracji zasypało drogi i zniszczyło uprawy, lipiec 2023

Front burzowy z Francji przez północne Włochy, Kraje Alpejskie, południowe Niemcy w ciągu najbliższej doby sięgnie również miejscami Polski w czasie wypierania upału. Również w naszym kraju pojawią się miejscami burze gradowe, ale ich intensywność raczej powinna być mniejsza. Minionej doby silne burze gradowe zanotowano szczególnie we Francji, w tym rejonie miejscowości Igon, Gan, Galia, Mondebat i Poumarous.

Silne burze zanotowane w Europie, w ciągu minionej doby do godziny 12:05, 24 lipca 2023

Silne burze gradowe we Francji, nagle biało w środku letniej nocy, lipiec 2023

Nad Europą na kontraście mas powietrza i obszaru frontowego na którym dodatkowo tworzy się płytki niż, występuje bardzo wysoka chwiejność termodynamiczna z dużymi wartościami ścinania wiatru w troposferze. W takich warunkach miejscami dochodzi do rozwoju groźnych burz superkomórkowych, które generują najbardziej niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Potężne opady gradu we Francji w rejonie Poumarous, 23 lipca 2023

Średnica gradzin w wielu rejonach środkowej, południowej i wschodniej Francji sięgała nawet 3-7 cm. Oczywiście takie kule lodowe już potrafią wyrządzać szkody i tak też było w tym przypadku. Grad zniszczył przede wszystkim uprawy, ale także samochody, gdy doszło do rozbicia szyb.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 25 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 25 lipca 2023

Niepokoją prognozy burzowe dla Europy, bo ponownie w wielu regionach wystąpią ekstremalne zjawiska pogodowe. Ryzyko burz z gradem, ulewnym deszczem i wichurami obejmuje w ciągu najbliższej doby szczególnie obszar, od wschodniej Francji przez Kraje Alpejskie, północne Włochy, południowe Niemcy, częściowo północne i środkowe Bałkany po Węgry, Słowację i lokalnie południowo wschodnią Polskę.

Duże kule lodowe spadły we Francji. Skutki gradobicia w rejonie Tournay, 23 lipca 2023

Następna doba z 25-26 lipca również zapowiada się bardzo burzowa w Europie z ryzykiem gwałtownych zjawisk. Między wtorkiem i środą silne burze będą możliwe szczególnie między północnymi Włochami po pogranicze ze Szwajcarią i Austrią i dalej w kierunku Słowenii, Słowacji, Węgier, częściowo Chorwacji, Serbii po Rumunię, częściowo Ukrainę i południowo wschodnie krańce Polski.

Prognoza burz dla Europy z 25-26 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 26 lipca 2023

Z uwagi na dynamiczne procesy atmosferyczne, które mogą wpłynąć na korekty prognoz zalecamy bieżące sprawdzanie danych radarowych oraz z detektorów burzowych. Zajrzyjcie również do naszej zakładki z prognozą burz dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!