| |
Zagrożenie!
Nagle biało w środku lata. Gradobicie zasypało drogi, zniszczyło uprawy i samochody. Burze gradowe załamują ludzi

Nagle biało w środku lata. Gradobicie zasypało drogi, zniszczyło uprawy i samochody. Burze gradowe załamują ludzi

Minionej doby przez Polskę przeszedł aktywny front chłodny z nawałnicami. W wielu regionach wystąpiły ulewy, gradobicia i wichury odcinające prąd. Na szczęście na ogół skala zjawisk była jednak nieznacznie słabsza niż wskazywały prognozy. Bardzo gwałtowne burze gradowe w tym czasie dotknęły także południowe regiony Europy w tym Włochy i Kosowo, gdzie gradobicie zasypywało drogi, niszczyło uprawy i karoserię samochodów. Średnica gradzin osiągała do 2-5 cm średnicy. Silne burze gradowe uderzą w kolejnych regionach.

Nagle biało w środku lata. Skutki silnego gradobicia we Włoszech w rejonie Bressanone, 5 lipca 2023. Foto: FB Otto Dapoz

Nagle biało w środku lata, gradobicia zasypało drogi, zniszczyło uprawy i samochody we Włoszech i Kosowie, lipiec 2023

Silne i liczne gradobicia przynoszą przeważnie superkomórki, które nagle zrzucają duże ilości gradu i deszczu. Po stopnieniu gradu często dochodzi do również zalań i podtopień, a czasami do powodzi błyskawicznych. Pola uprawne często stoją w wodzie po gradobiciach, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Minionej doby największe gradobicia w Europie zanotowano szczególnie w rejonach włoskich i kosowskich miejscowości, w tym w Casarile, Binasco, Bressanone, Slivove i Kosjeric.

Burze miejscami z nawałnicami, w tym z gradobiciami, ulewami i wichurami zanotowane minionej doby w Europie, do godziny 12:15, 6 lipca 2023

Nawałnice i gradobicia w Europie, grad zasypał drogi, uszkodził uprawy i samochody we Włoszech i Kosowie, lipiec 2023

Na burze gradowe nie ma mocnych, bo żywioł na swej drodze niszczy dosłownie wszystko. Nie chodzi tylko o wszelkie uprawy bez zabezpieczeń, ale także słabsze konstrukcje dachowe, czy karoserie i szyby samochód. Po takim gradobiciu często koszty naprawy pojazdów są nieopłacalne.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w rejonie Bressanone w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, 5 lipca 2023

Bardzo silne gradobicia minionej doby dotknęły kolejny raz w tym sezonie mieszkańców małego Kosowa. Nawałnice z gradem wielkości orzechów włoskich trwające do około 20 minut doszczętnie zniszczyły uprawy szczególnie w rejonie miejscowości Kosjeric, Bukosh oraz Bardh i Madh. Padający grad i deszcz uszkadzał również infrastrukturę drogową.

Skutki potężnego gradobicia w Kosowie, 5 lipca 2023

Silne burze gradowe w kolejnych dniach lipca będą nadal możliwe w wielu regionach Europy. Codziennie skupiamy się na analizowaniu prognoz, aby z wyprzedzeniem ostrzec, gdzie ryzyko gradobić będzie największe. W najbliższych dniach możemy jednak odetchnąć z ulgą w Polsce, bo ich prawdopodobieństwo będzie niskie i punktowe ze względu na wpływ obszaru wyżowego.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 7 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 7 lipca 2023, gdzie będą gradobicia

Najbliższej doby na 7 lipca największe prawdopodobieństwo gradobić obejmuje obszar, od pogranicza Rosji, Białorusi, częściowo Ukrainy po Rumunię i wschodnią połowę Węgier. Ekstremalne ryzyko gradobić dotyczy szczególnie obszaru, od północnej i wschodniej Hiszpanii przez południową Francję po północno zachodnie Włochy. Grad spadnie również miejscami w zachodnich regionach Turcji.

Potężne gradobicie w Kosowie, 5 lipca 2023

Takich przykładów silnych nawałnic z gradem, ulewami i silnym wiatrem nie będzie zatem brakować, na szczęście aktualnie będą omijać Polskę. W przypadku zmian będziemy informować na bieżąco, bo burze z gradem wrócą do naszego kraju w czasie kolejnej wymiany masy powietrza i przejścia frontu po fali gorących i upalnych dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monika

30-35 to normalna letnia temperatura. Niestety ostatnio mamy raptem po dwa tygodnie lata w lecie. Nie to co jeszcze 15 lat temu...nie mówiąc wcześniej.

06 lipiec 2023 - 18:03
Odpowiedz
Wiola

"nie mówiąc wcześniej" - to mit. Były lata w ogóle bez upału w Polsce np. w latach 70-tych. Teraz to nie do pomyślenia, aby był rok bez upału. Liczba dni upalnych rośnie. Tak to wyglada na przestrzeni lat https://dobrapogoda24.pl/artykul/liczba-dni-upalnych-rzeszow-klimat

07 lipiec 2023 - 09:28
Odpowiedz