| |
Zagrożenie!
Nagła ulewa i powódź na zachodzie. Deszcz zalał drogi i domy. Uderzenie żywiołu zaskoczyło ludzi

Nagła ulewa i powódź na zachodzie. Deszcz zalał drogi i domy. Uderzenie żywiołu zaskoczyło ludzi

Przebudowa pola barycznego nad Europą powoduje zmiany zasięgu możliwości wystąpienia lokalnych powodzi błyskawicznych. Do grona krajów, które w tym miesiącu doświadczyły miejscami powodzi zalewającej drogi i domy dołączyła Francja. Minionej doby silne burze z ulewnym deszczem i wichurami spowodowały zalania i podtopienia w wielu regionach, w tym lokalną powódź w rejonie miejscowości Hermeville, Dieppe, Saint-Jean-Lagineste. Punktowo suma opadów sięgnęła blisko 100 litrów wody na m2 ziemi.

Powódź błyskawiczna we Francji w Woincourt, 18 czerwca 2023. Foto: FB Cindy Grandesse

Nagła ulewa i powódź we Francji, deszcz zalał drogi i domy w Hermeville, Dieppe, Saint-Jean-Lagineste, czerwiec 2023

Przechodzące burze minionej doby przez Francję były bardzo gwałtowne. Generowały nie tylko ulewy, ale również lokalne gradobicia i niszczące porywy wiatru ponad 100 km/h. Lokalnie zanotowano również tornado w rejonie Moteville, gdzie wiatr uszkodził dachy i kominy, a także wyrywał drzewa z korzeniami oraz wybijał szyby w samochodach.

Potężne burze w zachodniej i południowo zachodniej Europie zanotowane minionej doby do godziny 12:25, 19 czerwca 2023. W samej Francji padło kilkadziesiąt tysięcy wyładowań

Potężne burze i powódź we Francji, zalane drogi i domy, czerwiec 2023

Mimo, że francuscy meteorolodzy wydali ostrzeżenia pogodowe przed uderzeniem silnych burz, to nagłe punktowe ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznej były zaskoczeniem dla ludzi bo w krótkim czasie potrafiło spaść nawet 40-100 litrów wody na m2 ziemi. Na taki żywioł nie da się przygotować.

Skutki powodzi we Francji w departamencie Somma, 18 czerwca 2023

Silna linia burz wygenerowała bardzo ulewne opady deszczu w co najmniej kilku gminach Francji szczególnie w departamencie Somma. Wygląda jednak na to, że na tym nie koniec bo w najbliższych dniach ryzyko lokalnych powodzi nadal wystąpi w tym kraju, ale nie tylko, także w innych regionach zachodniej i południowo zachodniej Europy.

Prognozowane sumy opadów na zachodzie i południowym zachodzie Europy do 22 czerwca 2023

Ulewy i powódź we Francji, zalane drogi i domy w regionie Somma czerwiec 2023

Najnowsza prognoza opadów modelu ECMWF wskazuje podwyższone ryzyko ulew mogących w najbliższych dniach prowadzić do ryzyka lokalnych zalań, podtopień i miejscami powodzi, zwłaszcza od Niemiec przez Francję po północną Hiszpanię.

Skutki powodzi błyskawicznej we Francji w Dieppe w departamencie Sekwana Nadmorska, 18 czerwca 2023

Przykładów powodzi z Francji z minionej niedzieli 18.06 jest znacznie więcej. Miejscami woda zalała nie tylko drogi, rowy, łąki i pola, a także piwnice i zaczęła się wdzierać na partery domów i to w trakcie jednej silnej burzy z nawalnym deszczem.

Skutki nagłej ulewy i powodzi we Francji, 18 czerwca 2023. Zalana autostrada A13 na wysokości na wysokości Beuzeville między Seine i Maritime

Najbliższej doby na 20 czerwca ryzyko gwałtownych burz w Europie obejmuje szczególnie obszar, od środkowej, wschodniej i północnej Hiszpanii przez południowo zachodnią, środkową i wschodnią Francję po południową połowę Niemiec. Na wskazanym obszarze miejscami występuje również podwyższone ryzyko gradobić.

Prognoza burz dla Europy 20-21 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 20-21 czerwca 2023

Następnej doby z 20-21 czerwca ryzyko głównych burz w Europie będzie na podobnym obszarze, ale zacznie również od zachodu sięgać Polski. Bardzo duże ryzyko gradobić będzie szczególnie, od wschodniej i północno wschodniej Hiszpanii przez południową i wschodnią Francję po Niemcy i południowo zachodnią Polskę. Obszar możliwych silnych burz nad Polska rozszerzy się w trakcie tego tygodnia dlatego sprawdzajcie nasze najnowsze prognozy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Właśnie czekamy.

20 czerwiec 2023 - 12:24
Odpowiedz