| |
Zagrożenie!
Nagła superkomórka zrywa dachy i łamie drzewa. Ściana deszczu i gradu w Polsce. Noc przyniesie burze

Nagła superkomórka zrywa dachy i łamie drzewa. Ściana deszczu i gradu w Polsce. Noc przyniesie burze

Przed nami kolejne gwałtowne i niestabilne warunki pogodowe związane z silnymi burzami. Główne ryzyko wieczornych i nocnych burz obejmuje tym razem dzielnice południowo zachodnie kraju. Do tej pory nagła superkomórka rozwinęła się nad Opolszczyzną, gdzie punktowo spowodowała szkody wiatrowe w rejonie Kluczborka. W Opolu doszło do zalań i gradobić. Burze z silnym wiatrem łamią drzewa i uszkadzają lub zrywają dachy. Burz będzie przybywać w kolejnych godzinach.

Gwałtowne burze rozwijają się nad południowo zachodnią Polską między Dolnym Śląskiem i Opolszczyzną. Dane Eumetsat z godziny 18:35, 16 sierpnia 2023

Nagła superkomórka na Opolszczyźnie, wiatr zrywa dachy i łamie drzewa, będą burze w nocy na 17 sierpnia 2023

Silne zjawiska generuje szczególnie superkomórka nad Opolszczyzną, która dotarła nawet nad samo Opole. W jej rejonie pada ulewny deszcz oraz zrywa się silny wiatr zstępujący związany ze zjawiskiem downburst. Lokalnie pada również grad. Burz w kolejnych godzinach będzie przybywać.

Silne burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 18:35, 16 sierpnia 2023

Silne burze superkomórkowe w Polsce, wiatr łamie drzewa i zrywa dachy, noc na 17 sierpnia 2023 z burzami

Napływają pierwsze raporty o szkodach, jakie generują burze po kolejnym dniu upalnym w wielu regionach Polski. Wrażenie robią szczególnie efekty przejścia silnej burzy superkomórkowej w rejonie okolic Kluczborka. Wiatr zerwał dach oraz złamał konstrukcję wieży antenowej oraz połamał drzewa i gałęzie, które tymczasowo zablokowały drogę.

Skutki burzy superkomórkowej na Opolszczyźnie w rejonie Kluczborka, 16 sierpnia 2023

Na tym jednak nie koniec, bo wieczorem i w nocy na czwartek nadal utrzymają się warunki do inicjacji kolejnych burz, miejscami silnych z gradem, ulewnym deszczem i wiatrem. Zjawiska burzowe będą możliwe szczególnie na obszarze między Opolszczyzną, Dolnym Śląskiem po lokalnie Ziemie Łódzką, Lubuską i południe Wielkopolski.

Prognoza burz na noc 17 sierpnia 2023 według IMGW

W rejonie prognozowanych burz na pofalowanym froncie będą możliwe wolno przemieszczające się komórki, głównie na północ. Miejscami spadnie do około 10-40 litrów wody na m2 ziemi. To już znaczne ilości, które lokalnie w krótkim czasie mogą doprowadzić do zalań i podtopień. Punktowo będzie możliwy również niewielki grad.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polska w nocy na 17 sierpnia 2023 o godzinie 02:00

Silne burze w Polsce w nocy na 17 sierpnia 2023, będą burze wielokomórkowe z superkomórką

Zagrożenie ze strony silnego wiatru w nocy powinno być już mniejsze od zjawiska generowanego na Opolszczyźnie. Wiatr w porywach może osiągać do 50-75 km/h. W czwartek 17.08 w ciągu dnia ponownie miejscami rozwiną się burze, zwłaszcza w godzinach popołudniowych na wschodzie kraju między Podlasiem, Lubelszczyzną, lokalnie Mazowszem po miejscami Podkarpacie. W pierwszej części dnia lokalne słabsze zanikające burze mogą również wystąpić między Kujawami po rejon pogranicza Pomorza Gdańskiego i Warmii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!