| |
Zagrożenie!
Nagła powódź zerwała mosty i zalała drogi. Rzeka wylała w ciągu godziny. Ulewy i burze zaskoczyły ludzi

Nagła powódź zerwała mosty i zalała drogi. Rzeka wylała w ciągu godziny. Ulewy i burze zaskoczyły ludzi

Śledzimy non stop gwałtowne zjawiska pogodowe szczególnie występujące w Polsce oraz w całej Europie. W ostatnich prognozach zapowiadaliśmy wzrost ryzyka ulewy i powodzi błyskawicznej w Krajach Alpejskich. Nie musieliśmy długo czekać, bo minionej doby potężna ulewa towarzysząca burzom spowodowała zalanie dróg i zerwanie mostów we Włoszech w Południowym Tyrolu blisko granicy z Austrią w rejonie Valdaora. Trudna sytuacja panuje w miejscowości Sorafurcia, gdyż częściowo została odcięta od świata.

Powódź błyskawiczna zerwała mosty we Włoszech w Południowym Tyrolu, 29 lipca 2023. FB Landesfeuerwehrverband Sudtirol

Ulewa zerwała mosty i zalała drogi, powódź we Włoszech w Południowym Tyrolu, lipiec 2023

Gwałtowne burze z ulewami nawiedziły szczególnie regiony północnych Włoch, gdzie doszło do wylania potoków i rzek, w tym Rio Furcia. W rejonie Casies i Valdaora woda zniszczyła kilka drewnianych mostów oraz zalała drogi, piwnice i partery budynków. Uaktywniły się również osuwiska ziemi i kamieni. Żywioł uderzył nagle i zaskoczył mieszkańców.

Silne burze z ulewami, gradobiciami i wichurami zanotowane w zachodniej i południowo zachodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 13:40, 30 lipca 2023

Powódź błyskawiczna we Włoszech, Południowy Tyrol zerwane mosty i nieprzejezdne drogi, lipiec 2023

Gwałtownie wezbrała i wylała szczególnie rzeka Rio Furcia, której wody zburzyły kilka mostów, a następnie zalały drogi i posesje powodując powódź błyskawiczną. Na szczęście nikt nie został ranny i nie ma ofiar.

Skutki potężnej ulewy i powodzi we Włoszech w Dolinie Puster w Południowym Tyrolu, 29 lipca 2023

Z kolei w Colfosco osuwisko ziemi i kamieni po ulewach uderzyło w samochody na parkingu. Uszkodzenia wystąpiły również w Parcines, Verdins i Scena, gdzie interweniowała straż pożarna także z powodu osunięć ziemi i powodzi. W najbliższych dniach ryzyko ulewnych opadów deszczu wystąpi w Europie miejscami szczególnie między Niemcami, Krajami Beneluksu po częściowo Francję i Kraje Alpejskie.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 3 sierpnia 2023

Ulewy i powodzie we Włoszech, zalane drogi i zerwane mosty, Południowy Tyrol lipiec 2023

Niesamowite wrażenie robi nagranie nagłego wezbrania rzeki i uderzenia fali niszczącej most w północnych Włoszech. Z pomiarów meteorologicznych wynika, że suma opadów w tym regionie sięgała miejscami 40-60 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie godzinę. W rejonach podgórskich i górskich takie ilości opadów niezwykle szybko kumulują się i pędzą w dół rzek powodując ich nagłe wezbranie i wylanie. Siła żywiołu jest ogromna, bo woda potrafi dosłownie wszystko zniszczyć na swojej drodze.

Skutki gwałtownej burzy i ulewy we Włoszech. Fala wody niszczy most w Alto Agige, 29 lipca 2023

Jednostki straży pożarnej dalej mają mnóstwo pracy do wykonania w północnych Włoszech w związku z osunięciami ziemi i powodziami. Po silnych burzach i ulewach lawina zeszła w rejonie parkingu Pisciadu poniżej Grodner Jochs. Oderwanie mas błota i kamieni nastąpiło także po stronie przełęczy Val Badia, w kierunku Corvara.

Skutki potężnej burzy i ulewy w północnych Włoszech blisko granicy z Austrią. Uaktywniły się lawiny, 29 lipca 2023

Również najbliższej doby na 31 lipca silne burze z ulewami, gradem i wichurami są prognozowane szczególnie między północnymi Włochami po pogranicze z Austrią, Słowenią i dalej w kierunku środkowych Bałkanów.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 31 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy na 31 lipca 2023

Miejscami dość liczne i rozproszone burze wystąpią także w Polsce, zwłaszcza w kolejnych godzinach popołudnia i wieczorem, zwłaszcza w zachodniej i miejscami południowej połowie kraju. Burzom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu z sumami do 10-30 mm, lokalnie drobny grad oraz silny wiatr w porywach do 50-70 km/h. Komórki konwekcyjne mogą stworzyć niewielkie klastry burzowe i będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Ich aktualny zasięg sprawdzicie w zakładce radar opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!