| |
Zagrożenie!
Nagłe oberwanie chmury i potężna ulewa na zachodzie. Powódź zalała drogi i podtopiła autostradę. Odwołano i przekierowano samoloty

Nagłe oberwanie chmury i potężna ulewa na zachodzie. Powódź zalała drogi i podtopiła autostradę. Odwołano i przekierowano samoloty

Szybko przemieszczające się gwałtowne burze dotarły do Polski, ale wcześniej o wiele bardziej ekstremalne były w zachodniej Europie. Superkomórki minionej doby w Niemczech spowodowały wystąpienie lokalnych powodzi, gradobić oraz wichur. Szalejące burze z ulewnym deszczem i gradem zalały drogi, podtopiły autostradę oraz spowodowały przekierowanie lub odwołanie wielu lotów. Były także utrudnienia na kolei. Trudna sytuacja dotknęła szczególnie Wiblingwerde, Iserlohn, Hegemannshof, Wende, Brunszwik i Kassel.

Skutki oberwania chmury, nagłej ulewy i błyskawicznej powodzi w Niemczech w Brunszwiku, 22 czerwca 2023. Foto: FB Sona Ristovska

Nagłe oberwanie chmury, ulewa i powódź w Niemczech, zalane drogi, podtopiona autostrada i odwołane loty, czerwiec 2023

W tym miesiącu na listę krajów w Europie z powodzią błyskawiczną wpisują się także Niemcy, którzy szczególnie minionej doby w wielu regionach zmagali się z uderzeniem żywiołu w czasie przejścia burz i wymiany masy powietrza z ustępującym upałem. Główne zagrożenie w postaci ulew, licznych wyładowań atmosferycznych i gradobić generowały superkomórki. Wcześniej gwałtowne zjawiska wystąpiły szczególnie w centralnej i wschodniej Francji przez południową Belgię po właśnie Niemcy. Burze od naszego sąsiada wkroczyły następnie do Polski i przetaczają się głównie przez zachodnie i południowe regiony.

Gwałtowne burze niosące w Europie ulewy i powodzie, gradobicia z wichurami notowane minionej doby do godziny 12:10, 23 czerwca 2023

Potężne burze, ulewy i powódź w Niemczech, zalane drogi, podtopiona autostrada i problemy na lotniskach, czerwiec 2023

Ulewy i gwałtowne burze z gradobiciami w Niemczech były związane z niżem Lambert, którego centrum znajduje się obecnie nad Polską. Podmuchy silnego wiatru, ulewny deszcz i grad spowodowały zamknięcie kilku kolejowych tras oraz podtopienie autostrady A59 w Duisburgu. Bardzo trudna sytuacja panowała w Brunszwiku, gdzie doszło miejscami do wystąpienia powodzi błyskawicznej, gdy w czasie ulewy spadło w krótkim czasie kilkadziesiąt litrów wody na m2 zabetonowanej ziemi.

Skutki powodzi błyskawicznej w Niemczech, 22 czerwca 2023

Po ulewie i burzach kolej Fichtelbergbahn została zamknięta, bo na niektórych odcinkach lawiny ziemi z kamieniami zasypały tory. Wyjątkowo trudna sytuacja dotknęła miasto Kassel, gdzie uderzyła potężna burza superkomórkowa. Na miasto spadło mnóstwo deszczu z gradem, początkowo w towarzystwie wichury. Warunki pogodowe i drogowe były fatalne.

Uderzenie superkomórki z ulewą powodująca powódź w Niemczech w Kassel, 22 czerwca 2023

Mezoskalowy układ burzowy nad Niemcami z ulewami, gradobiciami i powodujący lokalne powodzie miał również wpływa na lotnictwo. Z powodu załamania pogody we Frankfurcie, Dusseldorfie oraz w Monachium nie mogło wylądować 20 maszyn, ponadto odwołano 60 lotów. Problemy te dotknęły w piątek 23 czerwca również loty samolotów w Polsce. Przykładem jest lot samolotu ze Stambułu do Krakowa, który z powodu nawałnicy nad Małopolską został przekierowany na lotnisko w Warszawie.

Prognoza burz dla Europy z 24-25 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 24-25 czerwca 2023

Najbliższej doby na 24 czerwca główne ryzyko silnych burz w Europie obejmuje obszar, od południowo wschodniej Polski przez Słowację, częściowo Bałkany, w tym zachodnią Rumunię po północne Włochy. Kolejnej doby na 25 czerwca obszar możliwych gwałtownych burz przesunie się poza południowo wschodnią Polskę i obejmie szczególnie obszar, od południowej i południowo zachodniej Ukrainy przez Rumunię po południowe Bałkany i Włochy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!