| |
Zagrożenie!
Nadciągnie silny prąd strumieniowy. Będą ulewy, wichury i niskie temperatury. Zabierze upalne lato na wschód

Nadciągnie silny prąd strumieniowy. Będą ulewy, wichury i niskie temperatury. Zabierze upalne lato na wschód

Niebawem rozpocznie się sierpień, który często przynosi upał w Polsce, a nawet rekordowe temperatury, ale w tym sezonie, co najmniej w jego pierwszej dekadzie sporo namiesza nadciągający znad Atlantyku silny prąd strumieniowy. Od jego dokładnego położenie będą zależeć temperatury, opady i generalnie wszelkie zjawiska pogodowe. Prognozy wskazują, że zabierze nam możliwość gorącego i upalnego lata, a ściągnie kolejne opady, w tym miejscami ulewy, jak również burze, wichury i niskie temperatury.

Silny prąd strumieniowy nadciągnie do Europy. Prognozowane jego położenie między 2-3 sierpnia 2023

Silny prąd strumieniowy zabierze lato w sierpniu 2023, będzie pierwszy podmuch jesieni w Polsce z brakiem fali upałów

Zwykle w sezonie letnim prąd strumieniowy jest słaby i chaotyczny, gdyż zmniejsza się różnica temperatury między północnymi i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi, a właśnie kontrast temperatury jest najważniejszym czynnikiem napędzającym wir powietrza unoszący się nad naszymi głowami najczęściej na wysokości 10 km, aczkolwiek nie jest to poziom stały. W zależności od jego położenia możemy liczyć na pogodę znacznie cieplejszą lub chłodniejszą, bardziej deszczową i wietrzną, a przez to zmienną.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce o godzinie 17:00, 1 sierpnia 2023

Silny prąd strumieniony namiesza w pogodzie, będą ulewy, wichury, burze i niskie temperatury, brak lata, 1 sierpnia 2023

Najnowsze prognozy wskazują na początku pierwszej dekady sierpnia wkroczenie nad Europę silnego odnóża prądu strumieniowego, który przez zachodnie kraje sięgnie Polski, a następnie jego zakole obniży się na południe i zakręci za naszą wschodnią granicą na północ. Takie ustawienie wiru troposferycznego sprawi, że znajdziemy się po chłodniejszej stronie cyrkulacji powietrza, a gorące i upalne lato będzie na południe i wschód od osi prądu strumieniowego.

Wstępnie prognozowane położenie niżu z opadami w Polsce, 5 sierpnia 2023

Wir troposferyczny zabierze nam upalne lato, będą ulewy i niskie temperatury, 5 sierpnia 2023

Z tego powodu zamiast powiewu gorącego i upalnego lata w Polsce, to będziemy mieć podmuch aury bardziej charakterystycznej dla jesieni. Upał w tym okresie będzie możliwy na wschodzie i południowym wschodzie Europy, szczególnie na obszarze od Rosji przez częściowo Ukrainę po południową Grecję i Turcję. Upał będzie miejscami notowany również w Portugalii i na południu Hiszpanii. Na pozostałym obszarze kontynentu pojawi się okres z lata z temperaturami znacznie poniżej normy.

Wstępnie prognozowany podmuch chłodnego lata w Polsce. Prognozowana temperatura, 6 sierpnia 2023

Chłodne lato sprowadzi prąd strumieniowy, 6 sierpnia 2023

Przy obecności silniejszego wiru troposferycznego musimy się co jakiś czas liczyć z przechodzeniem frontów atmosferycznych z opadami deszczu i burzami, jak również z wahaniami temperatur, ale z przewagą bardziej umiarkowanych i niskich wartości. Okresy cieplejsze będą bardzo ograniczone nad krajem pod względem zasięgu i czasu trwania.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 6 sierpnia 2023

Silne ochłodzenie i brak upału w lecie, prąd strumieniowy namiesza w pogodzie, 6 sierpnia 2023

Omawianą sytuację bardzo dobrze oddaje przewidywana anomalia temperatury względem normy na Starym Kontynencie. Widać wyraźnie, że zamieszanie związane z przechodzeniem silnego prądu strumieniowego sprawi, że gorące i upalne lato przesunie się szczególnie do wschodniej połowy Europy. W naszym kraju co najmniej do końca pierwszej dekady sierpnia przełomu w kierunku bardziej gorącego lata nie będzie z krótkimi lokalnymi wyjątkami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sekstus Empiryk

Ha ha ha. Globalne ocieplenie! Ostatnio opowiadałem młodemu kuzynowi, jak ciepło zaczynało się robić jakieś 10-15 lat temu w kwietniu, to mi nie wierzył. Przyjdzie czas, że młodzi nie będą wierzyć w to, że kiedyś lata były u nas ciepłe.

31 lipiec 2023 - 14:27
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Globalne ocieplenie jest, ale sprowadza takie opady i temperatury jakie w artykule pisze. Mimo, że ociepla się klimat to w Polsce będą dużo opadów bo anomalia EL NINO się rozkręca i dla Nas jest jedno ta anomalia przyniesie dużo wilgoci w Polsce i będzie częsciej padać niż padało kiedyś. Fale upałów będą śmiertelne w Polsce. A co pan nie wierzy, że na południu Europy już 50 stopni występuje a za 20 lat może do Nas przyjść. Taki upał zabierze ludzi do grobów. Pozdrawiam i jeszcze jedno panie Sekstus Empiryk globalne ocieplenie sprawia, że wydłużają się okresy suche i tak właśnie w Polsce na północy Wielkopolsce jezioro całe wyschło i trzeba się szykować na brak wody z powodu ocieplenia klimatu.

31 lipiec 2023 - 14:47
Odpowiedz
Zbigniew

Po co te prognozy w ogóle. Ciągle trąbicie o upałach, który podobno się liczy od 30 stopni wzwyż. Do tej pory, z moich obserwacji, w gminie Brenna były 2 takie dni. El niño atakuje😏

31 lipiec 2023 - 15:10
Odpowiedz
Monia

Gdzie niby ciągle trąbią w tym sezonie o upałach w Polsce? Na pewno nie ten portal.

31 lipiec 2023 - 15:30
Odpowiedz
Marcin

I tak we wrześniu usłyszmy, że to był najcieplejszy sierpień w historii pomiarów.

31 lipiec 2023 - 23:16
Odpowiedz