| |
Zagrożenie!
Nadciągnie silny mróz. Będzie zima z temperaturą poniżej -20 stopni. Ogromny wyż ściągnie arktyczny chłód

Nadciągnie silny mróz. Będzie zima z temperaturą poniżej -20 stopni. Ogromny wyż ściągnie arktyczny chłód

Śledzimy najnowsze prognozy sporego ochłodzenia, jakie do wschodniej i częściowo środkowej Europy ściągnie ogromny wyż z bardzo wysokim ciśnieniem. Najnowsze wyliczenia nadal potwierdzają, że nadciągnie fala zimnego powietrza w trakcie pierwszej dekady grudnia 2022. Temperatura w wielu miejscach spadnie poniżej -20/-10 st. C., a jeśli wliczymy wartości temperatur przy gruncie, to niewykluczone są lokalne spadki w zastoiskach chłodu nawet do lub poniżej -25 st. C., zwłaszcza na obszarze między Rosją, Białorusią, północną Ukrainą po częściowo Kraje Nadbałtyckie. Fala tego chłodnego powietrza od wschodu napłynie również do Polski. Prognoza temperatur minimalnych w naszym kraju jest jeszcze kwestią otwartą, ale dwucyfrowy mróz będzie jak najbardziej prawdopodobny. Sprawdźmy, kiedy możliwy jest silniejszy mróz.

Wstępnie prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze w Europie, 5 grudnia 2022

Ogromny wyż ściągnie silny mróz do wschodniej i środkowej Europy, pierwsza dekada grudnia 2022, najnowsza prognoza temperatury i ciśnienia dla Polski

Przyczyną ochłodzenia będzie rozbudowa sporego obszaru wysokiego ciśnienia związana z wyżem skandynawsko - rosyjskim. Ciśnienie w centrum wyżu może wzrosnąć do około 1050 hPa, ale pamiętajmy, że nadal operujemy wartościami wstępnymi. Prognozy wskazują, że będzie to wyż rozbudowany w całym pionowym profilu troposfery, a to oznacza, że będziemy mieć wiele poziomów silnej inwersji. Ciśnienie na poziomie 5600 m n.p.m., czyli w środkowej troposferze może być nawet o 30-42 hPa wyższe od normy klimatycznej dla tej pory roku. 

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 4 grudnia 2022 nad ranem

Silny mróz i potężny wyż powstanie w Europie, prognoza temperatury 4 grudnia 2022

Na powyższej prognozie widzimy, że tuż za wschodnią granicą Polski pojawi się silna fala mrozu, która ma szansę wkroczyć również do naszego kraju. Musimy nadal bardzo uważnie śledzić zasięg i termin oddziaływania wyżu oraz prognozę zachmurzenia, gdyż tylko warstwa zachmurzenia warstwowego może ograniczać duże spadki temperatur.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce w sprzyjających warunkach atmosferycznych, między 5/6 grudnia 2022

Silny mróz w Polsce i Europie, powstanie potężny wyż, prognoza temperatury 6 grudnia 2022

Ochłodzenia spodziewamy się szczególnie w trakcie pierwszej dekady grudnia. Temperatury zaczną spadać od wschodu i północnego wschodu w głąb kraju, zwłaszcza między 2-9 grudnia (+/- 2 dni). Zasięg głównej fali chłodnego powietrza i okres najniższych temperatur w Polsce nadal jest jeszcze otwarty, dlatego będziemy to monitorować i informować w kolejnych prognozach. 

Wstępnie prognozowane położenie i zasięg oddziaływania wyżu w Europie, 5 listopada 2022

Potężny wyż ściągnie silny mróz do wschodniej i środkowej Europy, prognoza temperatury i ciśnienia w Polsce 5 grudnia 2022

Trend ochłodzenia potwierdzają wszystkie wiodące ośrodki prognostyczne. Jest to widoczne na wiązkach numerycznych zawierających wyliczenia dla prognoz długoterminowych. Jako przykład dla Polski umieszczamy wyliczenia temperatury dla Białegostoku modelu europejskiego ECMWF i kanadyjskiego GEM.

Prognoza zakresu temperatury w północno wschodniej Polsce, do 9 grudnia 2022

Potężny wyż i mróz w Europie, kiedy będzie siarczysty mróz, prognoza temperatury grudzień 2022

Skrajnie niskie wiązki prognozuje obecnie model GEM, który dobrze przewiduje możliwe największe spadki temperatur w sytuacji braku zachmurzenia i wystąpienia silnej inwersji. Zachmurzenie warstwowe może ograniczać spadki temperatur, ale jeśli zdarzą się rozpogodzenia, to dwucyfrowy mróz w nocy mamy w tych regionach pewny. Pierwsza dekada grudnia przyniesie silny mróz okresami szczególnie między Rosją, Białorusią, częściowo Ukrainą i Krajami Nadbałtyckimi po wschodnią i północno wschodnią Polskę. Na co najmniej tym obszarze średnia temperatura będzie o około 3-6 st. C. niższa względem normy klimatycznej dla tej pory roku. Chłodna masa powietrza będzie napływać przede wszystkim na dolnym poziomie troposfery. 

Prognoza zakresu temperatur w Polsce na przykładzie Białegostoku do 9 grudnia 2022. Model GEM

Wyż sprowadzi silny mróz do Europy i Polski, prognoza temperatury grudzień 2022

Oczywiście w ciągu dnia w wielu regionach Polski, szczególnie w co najmniej północno wschodniej połowie kraju również będzie się utrzymywał lżejszy mróz, co oznacza, że będziemy mieć dni z całodobowym mrozem. Zakres możliwych temperatur maksymalnych w ciągu dnia na obszarze Polski będziemy weryfikować w naszej jutrzejszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Hydraulik

...mógł by taki mróz się utrzymać od stycznia do połowy lutego, ale jak zwykle chwyci to na jeden wieczór potem znowu w okolicach 0-10 st z przewagą okolicy 0.. to tylko spekulacje chyba że wstrzymają ruch lotniczy i w znacznym stopniu sytuacja się odmieni. Klimat się zmienił już nie będzie "prawdziwych" zim jakie pamiętam

27 listopad 2022 - 16:42
Odpowiedz