| |
Zagrożenie!
Nadciągnie prawdziwa wiosna. Silny antycyklon w prognozach. Temperatury w tych regionach będą najwyższe

Nadciągnie prawdziwa wiosna. Silny antycyklon w prognozach. Temperatury w tych regionach będą najwyższe

Dotychczas kwiecień 2023 w Polsce jest chłodny z ujemną anomalią temperatury na poziomie -1,8 st. C. od początku miesiąca. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać i kolejne dni nadal będą odrabiać termiczne straty. Temperatury w wielu regionach często już przekraczają 10-18 st. C. W prognozach pojawia się także szansa na prawdziwą wiosnę ze słonecznym wyżem i temperaturą przekraczającą 20 st. C. Taką pogodę ma zapewnić silny antycyklon, jaki się rozrośnie w przyszłym tygodniu między Skandynawią i Rosją.

Prognozowany antycyklon nad Skandynawią sięgający Polski, 18 kwietnia 2023

Silny antycyklon przyniesie w Polsce prawdziwą wiosnę w kwietniu 2023, temperatura przekroczy 20 st. C.

Zanim antycyklon sięgnie z północy Polski, to jeszcze do około 17-18 kwietnia miejscami przelotnie popada deszcz i przejdą lokalne burze, a temperatury będą zmienne, okresami na wiosennym poziomie. Później na pogodę wpłynie wspomniany wyż i pojawi się szansa na prawdziwą wiosnę, bo słoneczną i przeważnie bez opadów w całym kraju.

Wiosenne temperatury w Polsce, 14 kwietnia 2023

Fala wiosennego ciepła dotrze do Polski, temperatury w kwietniu 2023 przekroczą 20 st. C.

Warunki pogodowe już okresami stały się bardziej wiosenne z temperaturami na poziomie kilkunastu st. C., ale brakuje co najmniej tygodnia bez opadów w całym kraju, aby na dobre rozpocząć prace ogrodowe i rolne. Wilgotność gleby w całym kraju jest wysoka na poziomie ponad 60-90% i czekamy obecnie na obeschnięcie warstwy powierzchniowej aby rozpocząć niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Sytuacja pod tym względem w Polsce jest zupełnie inna w porównaniu do ostatnich lat, gdzie już wczesną wiosną notowaliśmy w niektórych regionach suszę.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 21 kwietnia 2023

Ciepła wiosna sięgnie Polski, prognozowana anomalia temperatury w Europie 21 kwietnia 2023

Po chłodnej pierwszej dekadzie kwietnia temperatury zaczynają być bardziej wyrównane w Polsce, aczkolwiek są jeszcze okresami regiony gdzie jest znacznie chłodniej ze względu na strefy frontowe z opadami deszczu. Przykładowo, w Tarnowie i Rzeszowie notujemy maksymalnie w czwartek 13.04 nawet 18 st. C., a w Kłodzku i Jeleniej Górze jest ledwie 8-9 st. C. Podobnie będzie w piątek 14.04, gdy na zachodzie i południowym zachodzie kraju będą ulewy, a w tym czasie na Podkarpaciu, w Małopolsce, czy w centrum oraz na północy kraju aż po pogranicze województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego temperatury maksymalne mogą sięgnąć 15-20 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 kwietnia 2023

Silny wyż i wiosenne ocieplenie w Polsce, będzie fala gorąca, prognoza temperatury 20 kwietnia 2023

Kwiecień kontynuuje więc odrabianie strat i już około 22 kwietnia anomalia temperatury w skali kraju od początku roku będzie w pobliżu normy na poziomie około -0,2 st. C. względem normy wieloletniej. Spodziewamy się wtedy coraz powszechniejszego kwitnienia drzew.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 21 kwietnia 2023

Silne ocieplenie w prognozach, antycyklon Skandynawski namiesza w prognozach, będzie prawdziwa wiosna, prognoza temperatury 21 kwietnia 2023

Trzymajmy więc kciuki za najnowsze prognozy i liczmy na faktyczny trwalszy rozwój wyżu skandynawsko-rosyjskiego, który ma zapewnić adwekcję cieplejszego powietrza, ale również okres bezdeszczowej i słonecznej pogody z temperaturą w wielu regionach do 15-20 st. C. Cieplej miejscami powyżej 20 st. C. może być okresami, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 22 kwietnia 2023

Silne wiosnenne ocieplenie sięgnie Polski, będzie gorąco do słońca, prognoza temperatury 22 kwietnia 2023

W prognozach oczywiście mówimy o przewidywanych temperaturach w cieniu, jakie mogą być zarejestrowane w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m. W słońcu temperatury będą znacznie wyższe i zrobi nam się chwilami w wielu regionach gorąco. W tym roku do tej pory najwyższą temperaturę notowaną w Polsce jest 22,1 st. C. zarejestrowane w Tarnowie. Niewykluczone, że podczas tej fali ocieplenia padnie nowy rekord najwyższej temperatury od początku roku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

Dość to żałosne, jak na globalne ocieplenie...

13 kwiecień 2023 - 20:45
Odpowiedz