| |
Zagrożenie!
Nadciągnie piekielny upał. Temperatura sięgnie 52 stopni. Rekordowa fala upałów już w tych dniach

Nadciągnie piekielny upał. Temperatura sięgnie 52 stopni. Rekordowa fala upałów już w tych dniach

Rozpoczyna się najcieplejszy okres na północnej półkuli Ziemi. O ile w Polsce i Europie jeszcze w tym sezonie nie mieliśmy wielu dni z upałem, to w niższych szerokościach geograficznych dosłowna piekielna fala upałów rozszerza zasięg na zachód i sięgnie temperatur maksymalnych około 52 st. C. w trakcie czerwca. Upał będzie długotrwały, tym bardziej, że lokalnie letni żar już przyniósł nowe rekordy temperatur.

Piekielna fala upałów na Bliskim Wschodzie będzie długotrwała. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km, 4 czerwca 2024

Piekielny upał sięgnie 52 st. C. na Bliskim Wschodzie w czerwcu 2024, fala upałów będzie rekordowa

W minionym maju olbrzymi upał dotknął szczególnie północno zachodnie Indie i częściowo Pakistan, gdzie temperatury w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m sięgały aż 50-53 st. C. W ostatnich dniach bardzo ciepłe masy powietrza z tego rejonu naszej planety rozszerzyły zasięg na zachód i objęły szczególnie Bliski Wschód, który właśnie staje się najcieplejszym regionem na Ziemi.

Prognozowany piekielny upał w rejonie Bliskiego Wschodu, 5 czerwca 2024

Piekielny upał na Bliskim Wschodzie, temperatura 5 czerwca 2024

Zanim nastał czerwiec, to już pod koniec maja zanotowano na Półwyspie Arabskim nowe rekordy temperatur maksymalnych. Pierwszy raz w historii pomiarów w maju zanotowano 50 st. C. na obszarze Iraku w miejscowości Basra. Nowy rekord temperatury dla maja padł także w Kuwejcie, gdzie w miejscowości Al Jahra zanotowano aż 50,6 st. C. Oczywiście pomiary te zostały wykonane skalibrowanymi termometrami zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Meteorologicznej. W pełnym słońcu i przy gruncie upał jest znacznie większy i trudny do wytrzymania.

Prognozowana piekielna fala upałów w rejonie Bliskiego Wschodu, 6 czerwca 2024

Rekordowy piekielny upał Bliski Wschód 6 czerwca 2024

Mamy więc rekordowo ciepły początek długiej piekielnej fali upałów, która w kolejnych dniach czerwca według najnowszych prognoz przyniesie temperatury maksymalne na tym obszarze naszej planety do około 50-52 st. C., choć lokalnie nie można wykluczyć, że będzie więcej. Wśród najcieplejszych krajów znajdzie się szczególnie Kuwejt, Irak i Arabia Saudyjska, ale także w regionach ościennych skwar będzie niemiłosierny.

Prognozowany upał na Bliskim Wschodzie, 7 czerwca 2024

Potężny upał Bliski Wschód, długa fala upałów 7 czerwca 2024

O ogromnym potencjale możliwego upału w tym regionie świadczy szczególnie temperatura masy powietrza zalegająca na wysokości 1,5 km, gdzie ma osiągać około 32-39 st. C., co w Polsce jest wartością niewyobrażalną na tym poziomie. To powietrze uwięzione pod inwersją osiadania będzie tworzyć zjawisko kopuły ciepła z najwyższą temperaturą tuż przy gruncie. W miejskich zabetonowanych rejonach rzeczywiste temperatury będą jednak znacznie wyższe od prognozowanych, co będzie mieć związek z miejskim efektem wyspy ciepła.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Pierwsza fala upałów, czy nagłe ochłodzenie w Polsce?

Prognozowany upał w rejonie Półwyspu Arabskiego, 8 czerwca 2024

Dluga piekielna fala upałów Bliski Wschód 8 czerwca 2024

Z kolei w Polsce pewnej fali upałów jeszcze nie widać, aczkolwiek miejscami nieliczne dni z upałem w trakcie czerwca mogą się zdarzyć.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!