| |
Zagrożenie!
Nadciągnie okropny żar. Będzie największy upał w Polsce od początku lata. Po skwarze przejdą burze z nawałnicami

Nadciągnie okropny żar. Będzie największy upał w Polsce od początku lata. Po skwarze przejdą burze z nawałnicami

Wygląda na to, że w najbliższy weekend między 15-16 lipca do Polski faktycznie dotrze wyjątkowo ciepła masa powietrza zwrotnikowego. To będzie największy upał od początku lata w naszym kraju, bo temperatury maksymalne osiągną około 34-37 st. C. o ile jeszcze nie pojawią się większe korekty w wyliczeniach modeli numerycznych. Mówimy o temperaturze w cieniu prognozowanej na wysokości 2m. Przy gruncie i w Słońcu będzie dosłowny żar i niemiłosierny skwar. Po upale wystąpią burze z nawałnicami, w tym z gradobiciami.

Silny upał dotrze do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura, 15 lipca 2023

Nadciągnie okropny skwar do Polski, będzie największy upał od początku lata, po skwarze burze z nawałnicami 15-16 lipca 2023

Do tej pory w tym sezonie letnim najwyższą temperaturę na stacji synoptycznej IMGW odnotowano we Wrocławiu i to jeszcze 20 czerwca, gdy temperatura osiągnęła 32,2 st. C. W najbliższy lipcowy weekend rekord najwyższej temperatury w Polsce notowanej w tym roku zostanie pobity. Aktualnie wszystkie wiodące modele numeryczne potwierdzają adwekcję bardzo ciepłej masy powietrza zwrotnikowego, a przez to prawdopodobieństwo silnego upału jest wysokie.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, 15 lipca 2023

Ogromny żar, skwar i upał w Polsce, najwyższa temperatura od początku lata, lipiec 2023

Zmiany w kierunku uderzenia upalnego lata w Polsce będą możliwe dzięki odpowiedniej sytuacji barycznej nad Europą. Na wschodzie kontynentu blisko naszego kraju znajdzie się centrum obszaru wyżowego, a w tym czasie w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii pojawi się głęboki niż, który kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie zaciągał w pole wyżowe bardzo ciepłe powietrze z południa Europy i północno zachodniej Afryki.

Prognozowany silny upał w Polsce, 16 lipca 2023

Największy upał w Polsce od początku lata, silny skwar i żar później burze z nawałnicami, 16 lipca 2023

Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy temperatur, to na sporym obszarze kraju w połowie lipca zanotujemy upał na poziomie około 31-36, lokalnie być może 37 st. C. Będzie to więc najcieplejszy okres od początku lata i zarazem obecnego roku. Miejscami temperatura maksymalna może być nawet o 8-12 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku. Jeżeli więc w najbliższych dniach macie w planach koszenie trawników, to zalecamy wstrzymanie się z pracami, gdyż taki trawnik świeżo skoszony bardzo szybko wyschnie na silnym upale.

Upał rozleje się po Europie. Prognozowana temperatura, 16 lipca 2023

Silny upał z południa Europy sięgnie Polski, będzie najwyższa temperatura od początku lata, lipiec 2023

Upał w tym okresie wystąpi na sporym obszarze Europy, bo szczególnie od Hiszpanii i południowej Portugalii przez Włochy, południowo wschodnią Francję, Bałkany po częściowo Niemcy, Polskę i miejscami wschodnie regiony kontynentu. Niestety, po fali silnego upału spodziewamy się również przejścia silnych burz z nawałnicami niosącymi gradobiciami, intensywny deszcz i wiatr o sile wichury. Wstępne prognozy wskazują na front burzowy mogący się pojawić nad krajem między około 16-17 lipca.

Wstępnie prognozowane położenie obszaru frontowego z burzami w Polsce 16 lipca 2023

Nawałnice po silnym upale w Polsce, burze będą przynosić gradobicia i wichury, 16 lipca 2023

Z uwagi na jeszcze kilka dni do omawianego terminu, należy się liczyć w prognozach z możliwością wystąpienia korekt maksymalnych temperatur, ostatecznego zasięgu upału, jak również pory wkroczenia burz z nawałnicami. Mimo to, trend spodziewanego upału jest pewny. Prognozy monitorujemy i przed weekendem pojawią się bardziej precyzyjne wyliczenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!