| |
Zagrożenie!
Nadciągają wichury do Europy. Wiatr przekroczy 130 km/h. Wpłyną na pogodę w Polsce

Nadciągają wichury do Europy. Wiatr przekroczy 130 km/h. Wpłyną na pogodę w Polsce

Zaczynają się stabilizować prognozy wichury, która w najbliższych dniach uderzy w kilka regionów Europy. Wiatr miejscami w porywach przekroczy 90-130 km/h. Przejściu cyklonów będą towarzyszyć ulewy, a także śnieżyce i lokalne burze. Skutki wystąpienia żywiołu odczujemy również w pośredni sposób w Polsce. Sprawdźmy, kiedy i gdzie nasili się wiatr.

Prognoza zasięgu wichury w Europie, 21 lutego 2024

Wichury uderzą w Europie 21-23 lutego 2024, żywioł odczujemy w Polsce, najnowsza prognoza wiatru

Wbrew wcześniejszym prognozom, silny wiatr w Europie odczujemy kilka dni wcześniej. Już kolejnej doby żywioł uderzy w rejon Irlandii, Wielkiej Brytanii po Wyspy Owcze. Wiatr w porywach na tym obszarze osiągnie do około 75-120 km/h. Lokalnie w górach i na otwartych wodach oceanu więcej. Wichurom będzie towarzyszył sztorm. Warunki pogodowe wpłyną na lotnictwo i żeglugę. Mogą być lokalne przerwy w dostawie prądu.

Prognoza zasięgu wichury w Europie, 22 lutego 2024

Wichury w Europie, prognoza wiatru 22 lutego 2024

Dzień później, rozwijający się cyklon nad Morzem Północnym przyniesie silne wichury szczególnie na obszarze, od Francji przez miejscami Anglię, Belgię, Holandię po zachodnie Niemcy, lokalnie Danię i południowo-zachodnią Norwegię. Przejściu cyklonu będzie towarzyszyć nie tylko wiatr o sile wichury, ale również ulewny deszcz, lokalnie z burzami.

Prognoza położenia cyklonu i zasięgu wichury w Europie, 23 lutego 2024

Głęboki cyklon przyniesie wichury w Europie, prognoza wiatru 23 lutego 2024

Omawiany cyklon znad Morza Północnego przesunie się kolejnej doby nad Morze Norweskie, gdzie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Szwecji i Norwegii. Wiatr najsilniej powieje w Norwegii, miejscami powyżej 80-130 km/h. Porywom wiatru będą w Skandynawii towarzyszyć także opady deszczu, miejscami przechodzące w śnieżyce. Wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne utrudniające ruch na drogach. Innym regionem Europy narażonym na śnieżyce na ciągnącym się długim froncie będą regiony alpejskie szczególnie w Szwajcarii.

Silny wiatr prognozowany w Polsce między 22-23 lutego 2024

Wichury odczujemy w Polsce, prognoza wiatru 23 lutego 2024

Skutki przechodzących wichur odczujemy również w Polsce, bo już między 22-23 lutego nasili się wiatr szczególnie na południu kraju w regionach podgórskich, miejscami powyżej 70-100 km/h. Mocniej okresami powieje również nad morzem, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim. Wystąpią także miejscami opady deszczu na froncie atmosferycznym związanym z cyklonem niosącym w Europie silne załamanie pogody, zwłaszcza między 22-24 lutego. Spodziewamy się także adwekcji ciepłych mas powietrza zaciąganych do naszego kraju. Szczególnie między 24-27 lutego zanotujemy w kraju temperatury miejscami do około 10-16 st. C. Najcieplej ma być w dzielnicach południowych i południowo wschodnich.

Prognoza zasięgu wichury w Europie, jakie mogą wystąpić do 23 lutego 2024

Wichury w Europie wpłyną na pogodę w Polsce, luty 2024

Podsumowując, w naszym kraju skutki gwałtownych zmian pogody w Europie ograniczą się okresami do opadów deszczu, silniejszego wiatru przejściowo na południu, głównie w rejonach podgórskich oraz adwekcji cieplejszych mas powietrza, które szczególnie odczujemy pod koniec obecnego oraz na początku kolejnego tygodnia. Zamiast zimy, będziemy mieć pogodę ekstremalnie ciepłą jak na luty, charakterystyczną dla cyrkulacji strefowej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!