| |
Zagrożenie!
Nadciągają śnieżyce z południa. Niż Harto zapewni śnieg i powrót zimy. Zasypie kilka regionów

Nadciągają śnieżyce z południa. Niż Harto zapewni śnieg i powrót zimy. Zasypie kilka regionów

Na najnowszych zdjęcia satelitarnych obserwujemy rozwój niżu Harto w rejonie Włoch. Niż ten w ciągu najbliższej doby dotrze do Polski i przyniesie śnieżyce, a w cieplejszym jego wycinku również deszcz. Śnieg będzie padać w wielu regionach, aż do powstania pokrywy śnieżnej. Miejscami wróci zima i pojawią się problemy na drogach. Będą to głównie opady ciężkiego i mokrego śniegu. Drogowcy ponownie będą musieli zadbać o przejezdność dróg. Mamy najnowsze prognozy przejścia śnieżycy. Zobaczmy, kiedy i gdzie spadnie śnieg.

Zima wróci do Polski. Prognoza zasięgu wkraczającej śnieżycy, do godziny 07:00, 18 stycznia 2023

Niż Harto przyniesie śnieżyce w Polsce, będą problemy na drogach, mapa opadów śniegu i powrotu zimy 18 stycznia 2023

Śnieżyce związane z niżem Harto wkroczą do południowej Polski w nocy z 17/18 stycznia. Najpierw popada w Małopolsce, zwłaszcza na południu, a później strefa opadów śniegu oraz deszczu po południowej i wschodniej cieplejszej stronie niżu będzie się przesuwać w głąb kraju. Śnieg rozpada się szczególnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i dalej w kierunku centrum.

Położenie niżu nad Polską i prognozowany zasięg śnieżycy, do godziny 10:00, 18 stycznia 2023

Nadciągają śnieżyce do Polski, niż Harto przyniesie śnieg, prognoza opadów 18 stycznia 2023

W ciągu dnia śnieżyce wystąpią, od Dolnego Śląska przez znaczą część Wielkopolski w kierunku Kujaw, Mazur,  Warmii i centrum. Popada również na Ziemi Lubuskiej. Miejscami krajobrazy zaczną się zabielać, a w sprzyjających warunkach będzie się tworzyć pokrywa mokrego i ciężkiego śniegu.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 18 stycznia 2023

Zima ze śniegiem wraca do Polski, śnieżyce przyniesie niż Harto, najnowsza prognoza opadów 18 stycznia 2023

Z uwagi na raczej dodatnią temperaturę w dzień poza rejonem Sudetów, śnieg będzie mieć tendencję do topnienia i osiadania, ale mimo to nie wszystko stopnieje, bo w nocy z 18/19 stycznia chwyci mróz na znacznym obszarze kraju.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 18 stycznia 2023

Najnowsza mapa opadów śniegu w Polsce, gdzie będzie śnieżyca 18-19 stycznia 2023

Mimo, że od wkroczenia śnieżycy dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to nadal występują spore rozbieżności w prognozach pokrywy śnieżnej między poszczególnymi wyliczeniami modeli numerycznych.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 stycznia 2023. Model ARPEGE

Prognoza śnieżycy i pokrywy śnieżnej w Polsce do 19 stycznia 2023

Generalnie możemy przyjąć, że niż Harto spowoduje powstanie pokrywy śnieżnej, od rejonu Podhala przez południowe krańce Górnego Śląska przez częściowo Opolszczyznę, Dolny Śląsk, częściowo Wielkopolskę i lokalnie centrum po częściowo Kujawy, Warmie, Mazury i południe Ziemi Lubuskiej.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 18 stycznia 2023. Model ECMWF

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, mapa opadów do 19 stycznia 2023

Powyższa prognoza modelu ECMWF ma tendencję do zawyżania obszaru pokrywy śnieżnej, ale dość poprawnie wskazuje regiony, gdzie śnieg popada, ale nie wszędzie zdoła utworzyć wyliczoną pokrywę śnieżną. Po przejściu pierwszej śnieżycy już w czwartek 19 stycznia wtargnie do południowo wschodniej Polski kolejna strefa umiarkowanych i intensywnych opadów śniegu. W tym czasie śnieg spadnie szczególnie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, a także na Ziemi Świętokrzyskiej i częściowo na Lubelszczyźnie.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 19 stycznia 2023

Najnowsza prognoza śnieżycy, 19 stycznia 2023

Aktualnie pierwsza strefa śnieżyc pojawiła się nad Podhalem, gdzie dochodzi do paraliżu na drogach. Warunki m.in. w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej w Małopolsce są bardzo trudne. Nie jest to jednak jeszcze strefa opadów związana z niżem Harto.

Atak zimy na południu Małopolski, w rejonie Bukowiny Tatrzańskiej, 17 stycznia 2023

W kolejnych prognozach wraz ze stabilizacją wyliczeń numerycznych będziemy coraz bardziej precyzyjnie wskazywać regiony Polski narażone na opady śniegu i okresowy powrót warunków zimowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!