| |
Zagrożenie!
Nadciągają silne wichury do Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon Ralf namiesza w pogodzie

Nadciągają silne wichury do Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon Ralf namiesza w pogodzie

Obecnie aktywna cyrkulacja strefowa ma znaczący wpływ na warunki pogodowe w Europie i Polsce. W ciągu najbliższej doby załamanie pogody na północy kontynentu spowoduje cyklon Ralf niosący wichury, ulewy i śnieżyce. Jego skutki odczujemy także w naszym kraju, zwłaszcza w formie okresami silniejszego wiatru, ale o sile wichury tylko w górach oraz nad morzem. Najsilniej powieje w głębi Bałtyku, w tym w Zatoce Fińskiej oraz w Krajach Nadbałtyckich. Miejscami wiatr przekroczy 100 km/h. Na morzu spodziewamy jest sztorm.

Cyklon Ralf nadciąga do Europy o godzinie 10:00, 11 października 2023. Przyniesie wichury, ulewy i śnieżyce między Skandynawią i polskim wybrzeżem. Dane: Eumetsat

Załamanie pogody i wichury przyniesie cyklon Ralf między 12-14 października 2023 w Europie, wpłynie na pogodę w Polsce, wiatr przekroczy 100 km/h

W ciągu najbliższej doby cyklon Ralf wkroczy nad Skandynawię i będzie się przemieszczał nad północną Finlandię. W obszarze jego oddziaływania powstanie spory gradient ciśnienia, który wywoła okresami silne porywy wiatru, miejscami o sile wichury. Najsilniej powieje między południową Szwecją i Norwegią przez częściowo Bałtyk po Litwę, Łotwę, Estonię, miejscami Rosję i szczególnie w Zatoce Fińskiej. W Polsce wiatr nasili się szczególnie miejscami nad morzem oraz wysoko w górach. Na tym obszarze może osiągnąć siłę wichury, a na pozostałym obszarze na ogół będzie poniżej progu pierwszego stopnia alertu pogodowego.

Prognozowane silne porywy wiatru związane z przechodzącym cyklonem Ralf między Skandynawią i polskim wybrzeżem o godzinie 14:00, 12 października 2023

Silne wichury nadciągają do Europy, wiatr przekroczy 100 km/h, to skutki cyklonu Ralf 12 października 2023

Z omawianym ośrodkiem jest związany chłodny front atmosferyczny, który w Polsce miejscami przyniesie opady deszczu. Już najbliższej nocy na 12 października wkroczy nad północne dzielnice kraju, a do poranka obejmie obszar, od Ziemi Lubuskiej przez Kujawy po Podlasie. W ciągu dnia i kolejnej doby będzie się dalej przesuwał w głąb kraju na południe i południowy wschód.

Prognozowane położenie cyklonu Ralf oraz obszar jego oddziaływania o godzinie 02:00, 12 października 2023

Nadciąga załamanie pogody będą wichury i opady, cyklon Ralf wpłynie na pogodę w Polsce i Europie 12 października 2023

Omawiany ośrodek baryczny będzie głęboki, bo nad Finlandią w szczycie rozwoju ciśnienie w centrum cyklonu ma spaść do około 962 hPa. Między Norwegią, Szwecją i Finlandią przyniesie ulewy, miejscami przechodzące w śnieżyce ponadto także okresy z silnym wiatrem. W Polsce w czasie jego przejścia silniej powieje szczególnie nad morzem szczególnie w województwie pomorskim oraz w górach, ponadto spadnie deszcz przy przejściu chłodnego frontu.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie w rejonie Polski do 14 października 2023

Silny wiatr w Europie będą wichury w rejonie Polski, prognoza wiatru do 14 października 2023

W kolejnych dniach będą się przemieszczać nad Europą kolejne ośrodki niżowe, które przyniosą okresami silniejszy wiatr, jak również przelotne opady. Z tego powodu na mapach wiatru roi się od czerwonych i fioletowych odcieni w prognozach porywów. Jeden z ośrodków niżowych sprowadzi również do Polski silne ochłodzenie, które poczujemy już od 15 października.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!