| |
Zagrożenie!
Nadciągają silne wichury. Cyklon Patryk uderzy w rejonie Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h

Nadciągają silne wichury. Cyklon Patryk uderzy w rejonie Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h

Przed nami kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce. Wichury tym razem przyniesie cyklon Patryk przemieszczający się przez Bałtyk nad wschodnią Europę. Uaktywnienie silnego prądu strumieniowego będzie sprzyjać utrzymaniu warunków pogodowych charakterystycznych dla cyrkulacji strefowej. Obecnie silny wiatr występuje okresami w północnej połowie kraju, ale kolejne większe zagrożenie będzie skutkiem przejścia pogłębiającego się cyklonu w najbliższy weekend. Ponownie zostaną wydane alerty pogodowe.

Prognozowane położenie centrum cyklonu Patryk wraz z zasięgiem niesionej wichury nad wschodnią Europą oraz w rejonie Polski, 7 października 2023

Cyklon Patryk przyniesie wichury w Polsce, wiatr przekroczy 100 km/h, prognoza wiatru 7 października 2023

Sytuacja pogodowa po przełamaniu antycyklonu zaczyna być bardziej dynamiczna nad Europą. Na Atlantyku pojawił się silny prąd strumieniowy sięgający nad ląd naszego kontynentu. W jego osi pojawiają się dobre warunki do inicjacji i rozwoju kolejnych ośrodków cyklonalnych. Naszą uwagę zaczynamy obecnie skupiać na prognozowanym cyklonie Patryk, który szczególnie w okolicach najbliższe soboty 7 października wpłynie na warunki pogodowe w Polsce.

Aktualnie prognozowane położenie cyklonu Patryk z zasięgiem oddziaływania w rejonie Polski, 7 października 2023

Wichury uderzą w Polsce, cyklon Patryk przyniesie silny wiatr 7 października 2023

Na najnowszych mapach synoptycznych Europy już widać pojawienie się cyklonu Patryk. Jego centrum w czwartek 05.10 będzie na Atlantyku w pobliżu Wysp Brytyjskich. Następnie wraz z kierunkiem prądu strumieniowego zacznie się pogłębiać i przemieszczać na wschód przez południową Skandynawię, aż nad środkowy Bałtyk i wtedy bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Wstępnie możemy przyjąć, że najmocniej powieje nad morzem, miejscami powyżej 90-100 km/h oraz w głębi lądu, zwłaszcza we wschodniej i północno wschodniej połowie naszego kraju do około 60-90 km/h.

Prognozowany silny wiatr w Polsce. Skutki oddziaływania cyklonu Patryk, 7 października 2023 w pierwszej części dnia

Silne wichury w Polsce, prognoza wiatru 7 października 2023

Ostateczna prędkość i zasięg silnego wiatru w rejonie Polski będzie uzależniona od trajektorii omawianego cyklonu, a także jego głębokości. Model ECMWF wskazuje, że ciśnienie w jego centrum nad Zatoką Ryską spadnie do około 976 hPa, a model GFS wskazuje na wartość znacznie wyższą, bo 985 hPa. Ma to zatem kluczowe znaczenie dla potencjalnej prędkości wiatru. Na dokładniejsze prognozy musimy jednak poczekać, gdyż do omawianego terminu jest jeszcze 3 dni i mogą zajść korekty przy tak dynamicznej sytuacji.

Prognozowane wichury w Polsce. Godziny popołudniowe, 7 października 2023

Nadciągają wichury do Polski, cyklon Patryk przyniesie silny wiatr 7 października 2023

Nie zmienia to jednak faktu, że dojdzie do rozwoju kolejnej wichury w rejonie Polski ze skutkami oddziaływania na kraje sąsiednie, zwłaszcza we wschodniej i północno wschodniej Europie. Z cyklonem będzie związana również strefa frontowa z której przelotnie popada deszcz. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!