| |
Zagrożenie!
Nadciągają ogromne wichury. Wiatr przekroczy 170 km/h. Głęboki cyklon przejdzie na zachodzie

Nadciągają ogromne wichury. Wiatr przekroczy 170 km/h. Głęboki cyklon przejdzie na zachodzie

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i danych radarowych możemy dostrzec docieranie do Europy głębokiego cyklonu z niskim ciśnieniem niosącym ogromne wichury. Wiatr miejscami przekroczy 170 km/h i wywoła bardzo silny sztorm. Wpłynie również pośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Żywioł w kilku regionach kontynentu spowoduje szkody, w tym złamie drzewa i odetnie prąd.

Prognozowane położenie głębokiego cyklonu na zachodzie z zasięgiem wichury w rejonie Europy

Głęboki cyklon w Europie przyniesie silne wichury na zachodzie w listopadzie 2024, wiatr przekroczy 170 km/h

Bardzo głęboki cyklon utworzył się na Atlantyku w osi prądu strumieniowego na zachód od Wysp Brytyjskich. Na mapie synoptycznej Europy widnieje z międzynarodowym imieniem Sigrid, dodatkowo brytyjscy meteorolodzy nadali mu lokalne imię Bert, co ma dodatkowe znaczenie, gdyż świadczy o potencjale żywiołu. Najnowsze prognozy modelu ECMWF wskazują, że w szczycie jego rozwoju ciśnienie w centrum układu spadnie do około 938 hPa, co jest wartością wyjątkowo niską jak na te szerokości geograficzne kontynentu. Cyklon do niedzieli 24 listopada bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, niosąc silny wiatr w porywach do około 80-130 km/h, a lokalnie w górach Szkocji może być silniejszy. Przejściu cyklonu towarzyszą również ulewy oraz początkowo śnieżyce, zwłaszcza na północy Wysp Brytyjskich.

Prognozowany zasięg oddziaływania wichury i położenia cyklonu w rejonie zachodniej Europy, 24 listopada 2024

Głęboki cyklon z wichurami przejdzie w Europie w listopadzie 2024, wiatr przekroczy 170 km/h

Znacznie silniej powieje na otwartych wodach Atlantyku na północny zachód od wybrzeża Irlandii i Szkocji. Według wyliczeń dość precyzyjnego niemieckiego modelu ICON, wiatr spiralny na północ i północny zachód od centrum cyklonu w porywach może osiągnąć aż 170-180 km/h. Na tym obszarze wywoła ogromne fale sztormowe, które uniemożliwią żeglugę. Z kolei na lądzie, zwłaszcza w strefie wybrzeża oraz w górach Szkocji wiatr będzie najsilniejszy i może powodować szkody, w tym łamać drzewa i gałęzie oraz uszkadzać lub zrywać słabsze konstrukcje dachowe. Miejscami spowoduje również przerwy w dostawie prądu oraz wpłynie na pracę lotnisk, gdyż niektóre loty mogą zostać przełożone, odwołane lub przeniesione na inne lotniska docelowe, dlatego nie bądźmy zaskoczeni.

Prognozowane położenie cyklonu z zasięgiem wichury na zachodzie Europy według modelu ECMWF, 24 listopada 2024

Silny i głęboki cyklon z wichurami w Europie w listopadzie 2024, wiatr przekroczy 170 km/h

Omawiany cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce bo jego ciepły front atmosferyczny sięgnie do naszego kraju już w niedzielę, gdy szczególnie w północno zachodniej połowie oraz lokalnie na południu przyniesie opady deszczu i początkowo miejscami śniegu, ale po przejściu frontu również od zachodu adwekcję cieplejszego powietrza zaciąganą przez cyklon w głąb środkowej Europy. Z tego właśnie powoduje odczujemy ocieplenie szczególnie w poniedziałek 25 listopada, gdy zrobi się bardzo ciepło szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Sprawdź: Szybkie ocieplenie wkroczy z południa. Temperatura sięgnie 16 stopni. Cyklon nagle przerwie zimę

Prognozowany zasięg oddziaływania cyklonu z wichurami w zachodniej Europie według modelu GFS, do 24 listopada 2024

Silny cyklon niesie wichury do Europy w listopadzie 2024, wpłynie na pogodę w Polsce

Wskazany cyklon w omawianym okresie przyniesie wichury również miejscami w głębi Francji, Belgii i Holandii oraz na północy i północnym zachodzie Hiszpanii, w porywach do 70-110 km/h, większy w rejonach górskich. Jego wpływ na warunki wiatrowe w Polsce będzie mniejszy, gdyż głównie ograniczy się do rejonów podgórskich i górskich, gdzie wywoła miejscami efekt silnego wiatru fenowego między niedzielą i poniedziałkiem, powyżej 100-130 km/h w partiach szczytowych gór oraz okresami silniej powieje na północy, zwłaszcza nad morzem, ale raczej bez osiągnięcia progu pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego.

Zobacz: Jest najnowsza pogoda na grudzień. Śnieżyce i siarczysty mróz na Boże Narodzenie? Prognozy są fatalne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!