| |
Zagrożenie!
Nadciąga wichura i śnieżyca. Spadnie 10 cm śniegu, wiatr przekroczy 100 km/h. Załamanie pogody przyniesie niż Khusru

Nadciąga wichura i śnieżyca. Spadnie 10 cm śniegu, wiatr przekroczy 100 km/h. Załamanie pogody przyniesie niż Khusru

Przed nami poważne załamanie pogody, jakie na początku nowego tygodnia będzie związane z ochłodzeniem i miejscami powrotem zimowych warunków atmosferycznych, bo pojawią się przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej, ponad nasili się wiatr i chwyci mróz. Miejscami przejdą śnieżyce i spadnie ponad 10 cm śniegu, ponadto wystąpią wichury z wiatrem ponad 70-100 km/h. Załamanie pogody zapoczątkuje niż Khursu, jaki w rejonie Polski przesunie się nad wschodnią Europę.

Załamanie pogody obejmie Polskę. Prognoza zasięgu opadów o godzinie 11:00, 27 marca 2023

Nadciągają wichury, śnieżyce do Polski. Spadnie ponad 10 cm śniegu, a wiatr przekroczy 100 km/h, zmianę pogody przyniesie niż Khursu 27-28 marca 2023

Poprzednie prognozy numeryczne wskazywały, że niż przejdzie bezpośrednio nad Polską, a najnowsze wyliczenia wskazują, że jego centrum znajdzie się na południe od naszych granic i będzie się przesuwać na wschód Europy. W pogodzie niewiele to zmieni, bo strefa jego opadów sięgnie naszego kraju. Już w poniedziałek 27.03 rozpada się w dzielnicach południowo wschodnich. Będą przeważać opady deszczu, które w rejonach podgórskich i górskich zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 17:00, 27 marca 2023

Ulewy i śnieżyce w Polsce, prognoza opadów niżu Khusru, 27 marca 2023

Wraz z odsuwaniem się strefy ciągłych opadów za naszą wschodnią granicę i spadkiem temperatury, miejscami deszcz pod wieczór przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza w głębi południowej Małopolski i Podkarpacia, ale i w innych regionach północnej i zachodniej Polski w ciągu dnia miejscami przelotnie popada deszcz ze śniegiem i śnieg lub krupa śnieżna. Pod koniec strefy frontowej śnieg pojawi się wieczorem lub w nocy z 27/28 marca na krańcach wschodnich Polski.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 23:00, 27 marca 2023

Śnieżyca w Polsce, prognoza opadów śniegu 27 marca 2023

Na uwagę zasługuje również wiatr, jaki nasili się w poniedziałek 27.03 szczególnie w południowej Polsce. Najsilniej powieje miejscami w rejonach podgórskich i górskich. Między Dolnym Śląskiem i Podkarpaciem po Ziemie Świętokrzyską i lokalnie Łódzką wiatr na nizinach w porywach osiągnie do 50-75 km/h, a w rejonach podgórskich i górskich powyżej 80-120 km/h. Wichura będzie szczególnie odczuwalna w Tatrach, Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 20:00, 27 marca 2023

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 27 marca 2023

We wtorek 28.03 po odsunięciu się niżu w głąb wschodniej Europy do Polski spłynie chłodna masa powietrza arktycznego z zasobami wilgoci. W wielu regionach kraju pojawią się rozproszone śnieżyce konwekcyjne, lokalnie z krupą śnieżną. W omawianym okresie najlepsze warunki do zabielania krajobrazów i miejscami powstania pokrywy śnieżnej będą miejscami w północnej, zachodniej i południowej Polsce, przy czym najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce o godzinie 11:00, 28 marca 2023

Wichury i śnieżyce w prognozach, mapa opadów śniegu w Polsce 28 marca 2023

Śnieg na ogół będzie padać przy dodatniej temperaturze w dzień, dlatego na ogół przeważnie szybko stopnieje, ale zimowe akcenty poczujemy praktycznie w całej Polsce, bo zrobi się chłodniej, ponadto nocami szczególnie 28-29 marca wróci mróz, a poza tym miejscami popada śnieg. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 14:00, 28 marca 2023

Wichury w Polsce, przejdzie niż, prognoza wiatru 28 marca 2023

We wtorek 28.03 dodatkowo w całym kraju spodziewamy się nasilenia wiatru, bo wzrośnie gradient ciśnienia między niżem znad wschodniej Europy i wyżem znad pogranicza Niemiec i Austrii. Wiatr w porywach osiągnie do około 55-75 km/h. Silniej lokalnie powieje w górach. 

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 28 marca 2023

Będą wichury i śnieżyce w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 29 marca 2023

Miejscami w omawianym okresie może spaść do 1-6 cm śniegu lub tylko na chwilę zabielą się krajobrazy. Nieco więcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza Sudetów, Tatr, Beskidu Żywieckiego oraz Bieszczadów, bo miejscami nawet powyżej 6-12 cm. Pogoda w kolejnych dniach będzie nadal zmienna ze sporymi wahaniami, dlatego zalecamy aby na bieżąco sprawdzać nasze najnowsze prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!