| |
Zagrożenie!
Nadciąga ulewa i będą podtopienia. Wzrośnie poziom wody w rzekach. W tych regionach spadnie najwięcej deszczu

Nadciąga ulewa i będą podtopienia. Wzrośnie poziom wody w rzekach. W tych regionach spadnie najwięcej deszczu

Przed nami silne załamanie pogody, które będzie związane z falującą strefą frontu atmosferycznego, jaki najbliższej doby na 17 maja nasunie się nad południową Polskę i będzie się stopniowo przesuwać na wschód i północny wschód kraju. Wystąpią opady wielkoskalowe deszczu, a na południowym wschodzie mogą rozwinąć się również wbudowane lokalne burze. Miejscami ulewa będzie mieć umiarkowane i okresami intensywne natężenie. Lokalnie będą możliwe zalania i podtopienia, ponadto wzrośnie poziom wody w rzekach.

Ulewa z południa nadciąga do Polski. Zasięg opadów o godzinie 09:10, 16 maja 2023. Dane: RainViewer

Ulewa nadciąga do Polski będą zalania i podtopienia na froncie do 17 maja 2023

Opady widoczne na powyższym skanie radarowym zaczną się miejscami pojawiać w południowej Polsce już w godzinach popołudniowych, a wieczorem i nocą na 17 maja będą się przesuwać w głąb kraju w kierunku centrum, wschodu i północnego wschodu. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 02:00, 17 maja 2023

Nadciąga ulewa z południa możliwe zalania i podtopienia, gdzie najwięcej deszczu, prognoza opadów 17 maja 2023 najnowsza

Nocą strefa frontowa rozciągnie sie szczególnie na obszarze, od Mazowsza i Ziemi Łódzkiej po Górny Ślask, Opolszczyznę, Kotlinę Kłodzką, Ziemie Świętokrzyską i miejscami regiony ościenne, w tym Małopolskę, Lubelszczyznę i okresami Podkarpacie. 

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 05:00, 17 maja 2023

Zalania i podtopienia w prognozach, wzrośnie poziom wody w rzekach, ulewa na froncie 17 maja 2023

W środę 17.05 w ciągu dnia strefa frontowa opadów nadal będzie aktywna nad krajem, ale ze względu na obszar wyżowy na wschodzie i zachodzie od frontu będzie on bardzo wolno poruszał się na wschód i południowy wschód. Opady będą w zasadzie musiały się wypadać, a to potrwa, bo ostatecznie opady na wschodzie kraju z tej strefy będą zanikać w czwartek 18.05.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce do godziny 14:00, 17 maja 2023

Front i niż z południa ulewami przyniesie zalania i podtopienia dużo deszczu, 17-18 maja 2023

Prognozy wskazują, że w środę 17.05 w ciągu dnia miejscami, zwłaszcza na południowym wschodzie mogą rozwinąć się również wbudowane burze we front. W ich rejonie opady będą intensywne. Powstaje pytanie ile spadnie deszczu i gdzie opady będą najbardziej intesywne. Od fali frontowej dzielą nas już tylko godziny, dlatego prognozy zaczynają się stabilizować i możemy wskazać regiony, w których spadnie najwięcej deszczu.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 18 maja 2023, model ECMWF

Ulewy w Polsce, prognoza sumy opadów do 18 maja 2023

Uśredniając dane z wielu modeli możemy przyjąć, że najwięcej deszczu spadnie na obszarze, od Kotliny Kłodzkiej przez południe Opolszczyzny, Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską, południe Mazowsze, po częściowo Lubelszczyznę i Podkarpacie oraz południe Podlasia.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 18 maja 2023, model ARPEGE

Fala frontowa z ulewami w Polsce, gdzie będą zalania i podtopienia, prognoza opadów 17-18 maja 2023

Na wymienionych obszarach suma opadów może sięgnąć do około 25-80 litrów wody na m2 ziemi. Trzeba się zatem liczyć miejscami z ryzykiem zalań i podtopień, a także ze wzrostem poziomu wody w rzekach szczególnie w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i na Lubelszczyźnie. Zalecamy aby zasięg i natężenie opadów bezpośrednio śledzić na radarze opadów

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Assl

Deszcz jak najbardziej się przyda. Na znacznych obszarach kraju jest już bardzo sucho a mamy dopiero środek maja.

16 maj 2023 - 10:50
Odpowiedz