| |
Zagrożenie!
Nadciąga ulewa do Polski. Wzrośnie poziom wody w rzekach i będą podtopienia. Wydano alerty pogodowe

Nadciąga ulewa do Polski. Wzrośnie poziom wody w rzekach i będą podtopienia. Wydano alerty pogodowe

Od kilku dni zwracałem uwagę na kolejną falę ulewy, która przetoczy się przez Polskę najbliższej doby. Umiarkowany i intensywny deszcz przyniesie niż Armin wchłaniający na froncie mniejszy ośrodek niżowy i do soboty przesunie się nad Ukrainę. W tym czasie przyniesie opady szczególnie w dzielnicach południowych i południowo wschodnich. Miejscami suma opadów przekroczy 20-50 litrów wody na m2 ziemi. Wzrośnie poziom wody w rzekach i lokalnie dojdzie do podtopień. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe.

Ulewa z południa wkracza do Polski. Zasięg zachmurzenia niosącego opady o godzinie 09:00, 27 października 2023. Dane: Eumetsat MSG

Ulewy przyniesie niż Armin w Polsce, wzrośnie poziom wody w rzekach i będą podtopienia, prognoza opadów do 28 października 2023

Wspominałem, że opady z południa do Polski będą wkraczać szczególnie w pierwszej połowie dnia i faktycznie obejmują już coraz większy obszar kraju. Aktualne dane radarowe wskazują na deszcz występujący szczególnie w południowych dzielnicach południowych województw, przy czym opady największą intensywność mają obecnie na południu Śląska oraz Małopolski, zwłaszcza w rejonie Podhala. Dodatkowo w wysokich Tatrach spodziewane są również opady śniegu.

Prognoza zasięgu opadów i położenia niżu Armin do godziny 17:00, 27 października 2023

Ulewa przechodzi przez Polskę, alerty pogodowe, będą podtopienia, prognoza opadów niżu Armin

Prognozy dotyczące przejścia niżów z południa wraz z zasięgiem ich opadów niekiedy do samego końca ulegają sporym wahaniom w prognozach, co ma często związek z barierą górską, jaką muszą pokonać, a która potrafi często sporo namieszać w wyliczeniach. Obecnie dysponujemy najnowszymi prognozami opadów w chwili wkraczania ulewy do Polski, dlatego ta prognoza ma największą szansę na sprawdzenie. Prognozy wiodących modeli numerycznych jednoznacznie wskazują na największe sumy opadów na południu Śląska, częściowo w Małopolsce, szczególnie na Podkarpaciu po miejscami południowe i południowo wschodnie dzielnice Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej.

Najnowsza prognoza zasięgu ulewy i położenia niżu Armin o godzinie 20:00, 27 października 2023

Alerty pogodowe przed ulewą w Polsce, gdzie spadnie najwięcej deszczu przy przejściu niżu Armin październik 2023

Największe natężenie opadów jest szczególnie przewidywane w godzinach popołudniowych i początkowo wieczornych na obszarze Podkarpacia, południowo wschodnich dzielnic Ziemi Świętokrzyskiej po południowe dzielnice Lubelszczyzny i lokalnie w Małopolski. Niż wieczorem wkroczy nad zachodnią Ukrainę i wtedy zasięg opadów zacznie się systematycznie zmniejszać nad krajem w kierunku wschodnim. Na tym obszarze obowiązuje alert pogodowy przed opadami deszczu oraz wysoki drugi stopień alertu hydrologicznego z powodu możliwego wzrostu poziomu wody w rzekach szczególnie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce.

Prognoza położenia niżu w rejonie południowo wschodniej Polski o godzinie 02:00, 28 października 2023

Alerty pogodowe w Polsce, ulewa podniesie poziom wody w rzekach będą podtopienia, prognoza ciśnienia i opadów 28 października 2023

Przed odsunięciem się niżu nad Ukrainę, czeka nas duży spadek ciśnienia do około 984 hPa. Po zachodniej i południowej stronie niżu nasili się również wiatr i wieczorem w porywach między Podkarpaciem, a zachodnią Ukrainą miejscami osiągnie do około 60-90 km/h. Lokalnie niewykluczone, że również wiatr spowoduje szkody.

Prognozowana suma opadów w Polsce do 28 października 2023 według modelu ICON

Najnowsza prognoza sumy opadów w Polsce do 28 października 2023

Przygotowałem zestawienie dwóch prognoz wybranych modeli pogodowych z przedstawieniem przewidywanej sumy opadów. Z prognoz wynika, że najwięcej deszczu spadnie na obszarze, od rejonu Podhala przez Podkarpacie po południowo wschodnie dzielnice Lubelszczyzny. Miejscami możliwa jest miesięczna norma opadów lub nieco więcej w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 28 października 2023 według modelu ECMWF

Niż Armin i ulewa w Polsce, gdzie spadnie najwięcej deszczu, prognoza opadów do 28 października 2023

Zalecam bieżące sprawdzanie zasięgu i natężenia opadów na radarze opadów, gdzie dokładnie zobaczycie w czasie bieżącym, gdzie pada. Niestety, na ustabilizowanie pogody w kolejnych dniach nadal nie możemy liczyć, bo aktywny Atlantyk z silną cyrkulacją strefową będzie ponownie podsyłał w głąb Europy kolejne strefy frontowe i niżowe z opadami deszczu, a nawet śniegu, z silnym wiatrem i wahaniami temperatury.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!