| |
Zagrożenie!
Nadciąga silny antycyklon. Będzie potężny wzrost ciśnienia i dwucyfrowy mróz. W prognozach niemal 1050 hPa

Nadciąga silny antycyklon. Będzie potężny wzrost ciśnienia i dwucyfrowy mróz. W prognozach niemal 1050 hPa

Przed nami istotna zmiana warunków pogodowych. Cyrkulacja zachodnia zapewniająca częste przechodzenie frontów i cyklonów właśnie ustępuje, a w jej miejsce wkroczy rozległe pole wyżowe. Nad Polskę nadciąga antycyklon, który zapewni nam ustabilizowanie aury, ale również potężny wzrost ciśnienia o ponad 40 hPa i nasilenie okresami mrozu w nocy. Na barometrach w czasie apogeum panowania wyżu zanotujemy blisko 1050 hPa, ponadto nocami w rejonach rozpogodzeń będzie możliwy dwucyfrowy mróz. Sprawdźmy, do kiedy utrzyma się antycyklon.

Prognozowane pole wyżowe rozległego antycyklonu. Prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze, 9 lutego 2023 nad Polską i Europą

Potężny antycyklon nadciąga nad Polskę, będzie wysokie ciśnienie i dwucyfrowy mróz w lutym 2023

Na mapie synoptycznej Europy zaczyna się pojawiać rozległe pole wału wyżowego w którym znajdują się centra antycyklonów. W niedzielę 5 lutego nad Polską będzie stacjonował wyż Dana, a nad Wielką Brytanią wyż Elisabeth. W kolejnych dniach pole wyżowe będzie się rozrastać. Wszelkie opady zanikną, a te które ewentualnie pojawią się nad Polską będą słabe i nieliczne, głównie śniegu. 

Wstępnie prognozowane zachmurzenie i ciśnienie w rejonie Polski, 8 lutego 2023

Silny antycyklon z wysokim ciśnieniem i mrozem w Polsce, prognoza ciśnienia i zachmurzenia, 8 lutego 2023

Aktualne prognozy wskazują najwyższe ciśnienie w rejonie Polski około 8-9 lutego, gdy centrum wyżu ma się znajdować nad Ukrainą z wartością około 1049-1050 hPa. W tym czasie na południowym wschodzie Polski ciśnienie wzrośnie do około 1047 hPa. Czeka nas więc potężny wzrost ciśnienia, bo przykładowo z notowanej wartości 1006 hPa w Rzeszowie 4 lutego, ciśnienie wzrośnie w tym czasie aż o około 41 hPa. Osoby odczuwające wysokie ciśnienie będą odczuwać dolegliwości, tym bardziej, że ciśnienie na poziomie powyżej 1030 hPa utrzyma się przez dłuższy okres, nawet do połowy lutego.

Prognozowane apogeum wysokiego ciśnienia w rejonie Polski, 9 lutego 2023

Potężny antycyklon i wysokie ciśnienie w Polsce, będzie mróz, prognoza ciśnienia 9 lutego 2023

Obszary wysokiego ciśnienia o tej porze roku w rejonie Polski nie są czymś nadzwyczajnym, bo zdarzały się niejednokrotnie, ale mimo to prognozowa wartość ciśnienia we wskazanym terminie znacznie odbiega od średniej wieloletniej. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady lutego, ciśnienie w Polsce będzie nawet o 9-11 hPa wyższe od normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, 8 lutego 2023

Nadciąga silny antycyklon, będzie wysokie ciśnienie i mróz, prognoza 9 lutego 2023

Jest spora szansa, że wyż nie będzie ciągle zgniłym ośrodkiem i pojawią się okresami również dłuższe przejaśnienia i rozpogodzenia, a przez to wzrośnie prawdopodobieństwo silniejszego mrozu w nocy. W kolejnych dniach musimy bardzo skrupulatnie sprawdzać prognozy zachmurzenia przed nastaniem nocy, bo tam, gdzie będą trwalsze rozpogodzenia, szczególnie we wschodniej, południowej i centralnej Polsce może wystąpić silniejszy dwucyfrowy mróz na poziomie poniżej -20/-10 st. C.

Wstępna prognoza mrozu w Polsce, 9 lutego 2023 nad ranem

Antycyklon z wysokim ciśnieniem i mrozem w Polsce, prognoza temperatury 9 lutego 2023

Większych zmian w pogodzie, od 5, do co najmniej 14 lutego nie widać. Opadów w tym czasie będzie niewiele lub w ogóle nie wystąpią, a zachmurzenie będzie zmienne, bo spodziewamy się zarówno przejaśnień i rozpogodzeń, jak również okresami zalegania stratusa. W nocy będzie często mróz, a w dzień miejscami temperatura będzie przechodzić na dodatnie wartości, ale nie wszędzie i zawsze.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

To fatalnie. Znaczy się to są już pierwsze oznaki suszy glebowej w tym roku. Ile potrwa ten wyż? 2-3 tygodnie? A może jeszcze połączy się z jakimś innym i będzie trwać > 8 tygodni? Nie dobrze...

05 luty 2023 - 11:06
Odpowiedz
JG

A potem przedłuży się do końca kwietnia, ale w maju coś tam po kropi, praktycznie co roku tak jest. Od lutego do września = susza

05 luty 2023 - 11:40
Odpowiedz