
Nadciąga silne ocieplenie z odwilżą i wichurami. Roztopy zaleją pola i łąki. Woda podtopi domy
Dotarliśmy do ostatniej dekady stycznia, która przyniesie w Polsce silne ocieplenie z odwilżą. Będą również okresy z wichurami, a ponadto wystąpią powszechne roztopy, które doprowadzą miejscami do zalania pól i łąk. Lokalnie możemy zanotować również podtopienia domów. Zima będzie się cofać z Polski na wschód. Przed odwilżą na nizinach zalega miejscami ponad 40 cm śniegu, najwięcej na Podlasiu.
Pokrywa śnieżna notowana w Polsce przed silną odwilżą, 21 stycznia 2024
Zimowa pogoda do końca drugiej dekady stycznia przynosiła w Polsce mróz i okresami śnieżyce z krótkimi przerwami. Z tego powodu tuż przed wkroczeniem silnej odwilży, notujemy na znacznym obszarze kraju pokrywę śnieżną poza dzielnicami północno zachodnimi. Najwięcej śniegu zalega w górach i rejonach podgórskich, gdzie nadchodząca odwilż zmniejszy pokrywę śnieżną, ale zima w górach zdoła się utrzymać. Najwięcej śniegu na nizinach notujemy na Podlasiu. Przykładem są Suwałki, gdzie zmierzono aż 43 cm śniegu.
Ocieplenie spowoduje silne roztopy w Polsce. Woda zaleje pola i łąki oraz może lokalnie podtopić domy. Prognozowana temperatura, 24 stycznia 2024
Ocieplenie w całym kraju poczujemy już w poniedziałek. Temperatura w wielu regionach wzrośnie co najmniej do 2-10 st. C. Najcieplej będzie miejscami w dzielnicach zachodnich i południowych. Ponadto przejdzie front atmosferyczny miejscami niosący przelotne opady deszczu oraz nasili się wiatr. Najmocniej powieje na północy, zwłaszcza nad morzem oraz na południu w rejonach podgórskich i górskich. Wiatr w wichurach osiągnie do 60-100 km/h, lokalnie w górach więcej.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą w Polsce wystąpić na nizinach do 24 stycznia 2024
Nasileniu okresami wiatru, zwłaszcza 22 i 24 stycznia będzie towarzyszyć adwekcja łagodnych i ciepłych mas powietrza. Dodatnie temperatury utrzymujące się w wielu regionach także w nocy znacznie przyspieszą proces powszechnej odwilży. Pokrywa śnieżna będzie szybko topnieć szczególnie po przejściu opadów deszczu.
Prognoza zasięgu opadów deszczu i śniegu w rejonie Polski, 24 stycznia 2024
Z tego powodu miejscami dojdzie do zalania pól i łąk bo zmarznięta gleba po ostatnich mrozach nie będzie w stanie szybko wchłonąć wody i to mimo, że na północy i północnym wschodzie nie jest bardzo wilgotna. Jej poziom wilgotności w warstwie powierzchniowej między środkowym i północny Pomorzem, Warmią, Mazurami i Podlasiem po północne i wschodnie Mazowsze oraz Lubelszczyznę wynosi zaledwie 25-50 procent. W ostatniej dekadzie stycznia czeka nas przewaga dni z odwilżą i generalnie z dodatnią temperaturą, okresami także w nocy. Wystąpią również okresy z silnym wiatrem oraz przelotnymi opadami deszczu. Przy wymianie mas powietrza w chłodniejszym sektorze zdarzą się także nawroty opadów śniegu i niewielkiego okresami mrozu w nocy, ale trend przewagi odwilży charakterystycznej dla cyrkulacji strefowej atmosfery zdominuje warunki pogodowe.
Silne ocieplenie szybko nie ustąpi. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, 29 stycznia 2024
Pokrywa śnieżna na ogół stopnieje. Przed końcem stycznia wyjątkiem będą góry i miejscami rejony podgórskie, a także gdzieniegdzie regiony wschodnie i północno wschodnie Polski, gdyż w tej części kraju obecnie zalega najwięcej śniegu szczególnie na Podlasiu. Odwilż będzie w tym regionie stosunkowo najsłabsza, ale i tam pokrywa śnieżna zostanie znacznie zredukowana.
Źródło: DobraPogoda24.pl