
Nadciąga potężny cyklon. Niszczące wichury i ogromne fale uderzą w Europę. Silny wiatr dotrze nad Polskę
Odliczamy już godziny, jakie pozostały do uderzenia potężnego i głębokiego cyklonu Emir w zachodnią Europę. Przyniesie niszczące wichury, ogromne fale sztormowe, miejscami burze i ulewy. Wpłynie także na pogodę w Polsce, bo również w naszym kraju jego front zapewni opady deszczu, ponadto wystąpi wiatr o sile wichury na południu kraju. Najsilniejsze zjawiska wiatrowe w naszym regionie nazywane są orkanami, dlatego służby meteorologiczne nadają im dodatkowe imię, w tym przypadku Ciaran.
Prognozowane położenie cyklonu Emir i zasięgu jego wichury w zachodniej Europie o godzinie 02:00 w nocy na 2 listopada 2023
Od kilku dni z wielkim zaangażowaniem monitoruje najnowsze prognozy utworzenia cyklonu, jego trajektorii i uderzenia wichury w Europę. Trzeba przyznać, że rozwój współczesnej meteorologii pozwala nam ze znacznym wyprzedzeniem przewidzieć gwałtowne zjawiska pogodowe i tak też będzie w tym przypadku. Jesteśmy tuż przed gwałtowną bombogenezą, którą doprowadzi na wodach Atlantyku w pobliżu osi prądu strumieniowego do dynamicznego pogłębienia i rozwoju cyklonu.
Prognoza zasięgu opadów, ciśnienia i położenia cyklonu Emir o godzinie 22:00, 1 listopada 2023
W prognozach wskazywałem, że żywioł pojawi się w zachodniej Europie między 1-2 listopada, z tym, że kluczowa będzie dokładna trajektoria cyklonu, jak również maksymalny spadek ciśnienia do określenia potencjału wichury. Na kilkanaście godzin przed wystąpieniem dysponuje najnowszymi prognozami, w których dokładnie możemy wskazać najbardziej zagrożone regiony. Według aktualnych wyliczeń, ciśnienie w centrum orkanu spadnie do około 952 hPa. Cyklon przemieści się między wybrzeżem Francji i Anglii w rejonie Kanału La Manche w kierunku Morza Północnego.
Prognoza zasięgu wichury w Europie o godzinie 13:00, 2 listopada 2023
Potężna wichura z wiatrem o sile huraganu jest prognozowana na otwartych wodach Atlantyku przed wybrzeżem zachodniej Francji, zwłaszcza na Morzu Celtyckim. Wyliczenia numeryczne wskazują, że wiatr może osiągać na tym obszarze maksymalnie do około 160-190 km/h na południe i południowy zachód od centrum cyklonu. W tym rejonie spodziewany jest również ogromny sztorm z falami mogącymi osiągać wysokość do około 10-12 metrów. W nocy na 2 listopada wichura uderzy prosto w zachodnią Francję. Najsilniej powieje szczególnie w rejonie miejscowości Crozon, Plogoff, Lampaul, Brest. Wiatr na tym obszarze, a więc już na lądzie może przekroczyć 140-160 km/h.
Maksymalne porywy wiatru prognozowane w czasie przejścia cyklonu Emir i jego niżu wtórnego do 3 listopada 2023 według modelu GFS
Wbrew wcześniejszym prognozom, zagrożenie wiatrowe ominie Irlandię i większość obszaru Wielkiej Brytanii poza południowym wybrzeżem, zwłaszcza w Anglii. Główny impet uderzenia wichury przyjmie zachodnia Francja szczególnie w regionie Brytanii. W innych regionach północnej i północno zachodniej Francji wichury będą słabsze, ale miejscami powyżej 100 km/h. To na europejskie warunki klimatyczne bardzo silny wiatr powodujący liczne szkody. Silna wichura w ciągu dnia będzie się przemieszczać także nad Holandię i Belgię, gdzie również miejscami wiatr może osiągnąć lub przekroczyć 100 km/h.
Prognoza położenia cyklonu Emir w Europie w nocy na 3 listopada 2023
Jest to prognoza porywów wiatru możliwych z uwagi na przewidywany gradient ciśnienia, ale nie możemy również zapomnieć o ryzyku przejścia szkwałowego frontu z opadami i lokalnymi burzami. W jego rejonie w formacjach liniowych konwekcji, wiatr na mniejszym obszarze miejscami może osiągnąć około 110-140 km/h w głębi szczególnie Francji. Z uwagi na dynamiczne procesy atmosferyczne nie można również wykluczyć ryzyka co najmniej jednej trąby powietrznej.
Silny wiatr prognozowany w Polsce, 3 listopada 2023. Skutki przechodzenia cyklonu na północnym zachodzie Europy
Skutki oddziaływania cyklonu nad Europą będą znacznie większe, bo zwiększony gradient ciśnienia wywoła silny wiatr oraz opady również miejscami w Hiszpanii, Portugalii, w krajach basenu Morza Śródziemnego po nawet Polskę i południowo zachodnią Norwegię. W naszym kraju jego strefa frontowa przyniesie przemieszczające się opady deszczu z zachodu na wschód 3 listopada. Przed frontem będziemy jednak w tym dniu w ciepłym wycinku niżu i poczujemy przyjemne temperatury na poziomie około 14-18 st. C. na znacznym obszarze Polski, zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na południu. Ponadto między 2-3 listopada ponownie nasili się wiatr szczególnie w rejonach podgórskich i górskich oraz miejscami w głębi kraju. Najmocniej powieje na szczytach górskich, zwłaszcza w Tatrach, nawet powyżej 140 km/h lub więcej.
Źródło: DobraPogoda24.pl