| |
Zagrożenie!
Nadciąga niż Robert. Będą wichury z wiatrem do 90 km/h. Front ze śniegiem i deszczem przetnie Polskę

Nadciąga niż Robert. Będą wichury z wiatrem do 90 km/h. Front ze śniegiem i deszczem przetnie Polskę

Od blisko tygodnia utrzymuje się względnie stabilna pogoda związana z dominacją wyżu, ale to się niebawem zmieni. Do Polski już w najbliższą sobotę 11 lutego 2023 wkroczy aktywny front atmosferyczny związany z niżem Robert. Na północy kraju przyniesie miejscami wichury z wiatrem do 90 km/h, ponadto w wielu regionach spadnie deszcz i śnieg. Po odsunięciu się niżu napłynie do wschodniej połowy kraju nieco chłodniejsze powietrze i po opadach deszczu oraz w rejonach topniejącego śniegu dojdzie miejscami do zamarzania powierzchni i tworzenia się lodu.

Niż Robert nasili wiatr w Polsce. Na północy kraju i lokalnie w górach będą wichury. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie oddziaływania niżu, 11 lutego 2023

Nadciąga niż Robert, jego front przyniesie wichury, śnieg i deszcz, prognoza wiatru 11 lutego 2023

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych można już zauważyć niż Robert w rejonie północnego Atlantyku w pobliżu Islandii. Na tym obszarze rozwinie się kolejny niż, który meteorolodzy nazwali Robert II i to właśnie on przyniesie zmianę pogody w Polsce. Wcześniej znad Morza Norweskiego wkroczy nad południową Skandynawię, a następnie przez Bałtyk dotrze w rejon Estonii. Wówczas jego strefa frontu atmosferycznego bezpośrednio wpłynie na pogodę w naszym kraju.

Prognozowane położenie niżu Robert II w rejonie pogranicza Łotwy, Estonii i Rosji o godzinie 13:00, 11 lutego 2023

Niż Robert przyniesie wichury, śnieg i deszcz w Polsce, zmieni pogodę 11 lutego 2023

Najbliższe bardzo słabe przelotne opady deszczu, lokalnie śniegu i deszczu ze śniegiem pojawią się w Polsce już w piątek 10 lutego. Z frontu okluzji popada słabo i miejscami na północy między wybrzeżem, Kujawami po Podlasie i Mazury. Front będzie mało aktywny i zaznaczy się nad krajem głównie rosnącym zachmurzeniem i drobnymi opadami, głównie na północy i lokalnie na zachodzie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 11 lutego 2023

Front i niż Daniel zmieni pogodę w Polsce, prognoza opadów 11 lutego 2023

Sytuacja zacznie się zmieniać w nocy na sobotę z 10/11 lutego, gdy do północnej Polski będzie się zbliżać aktywna strefa frontowa. Miejscami na północy i północnym wschodzie popada deszcz i śnieg, a w ciągu dnia front zacznie się przesuwać w głąb kraju. Będzie to strefa złożona z pierwszego frontu ciepłego i zamykającego opady frontu chłodnego. Spodziewamy się okresami również nasilenia wiatru. Najmocniej powieje na północy kraju, zwłaszcza na wybrzeżu, w porywach do 70-90 km/h. Silny wiatr osiągający lub przekraczający 100 km/h może lokalnie wystąpić również w wysokich górach, zwłaszcza w Sudetach. Na pozostałym obszarze kraju wiatr osiągnie, co najwyżej 40-60 km/h, czyli poniżej progu wichury.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 16:00, 11 lutego 2023

Front atmosferyczny przetnie Polskę, będzie wichura i spadnie deszcz oraz śnieg, mapa opadów 11 lutego 2023

Śnieg z omawianego frontu popada miejscami, głównie na południu i południowym wschodzie kraju, a także na wschodzie. Będą to jednak opady mokrego śniegu występujące przy lekko dodatniej temperaturze, więc po opadach lub w trakcie opadów śnieg zacznie na ogół topnieć z wyjątkiem regionów podgórskich i górskich, gdzie pokrywa śnieżna po opadach wzrośnie miejscami o kilka cm. Za śniegiem dotrze również deszcz, więc na drogach ponownie zrobi się bardzo ślisko.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 19:00, 11 lutego 2023

Gdzie spadnie śnieg, prognoza niżu Robert i przecinającego frontu, 11 lutego 2023

Za frontem ciepłym napłynie nieco łagodniejsza masa powietrza, a przez to za opadami śniegu pojawią się również opady deszczu z wyjątkiem gór. Całą strefę zamknie front chłodny za którym z kolei napłynie chłodne powietrze. Z tego powodu w nocy z soboty na niedzielę 11/12 lutego, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju pojawią się miejscami przymrozki, nieco większe na północy i północnym wschodzie. Po opadach deszczu i śniegu w miejscu roztopów zrobi się ślisko, bo powstanie lokalnie warstwa lodu.

Prognozowana temperatura w Polsce, 12 lutego 2023 nad ranem

Niż Robert i front atmosferyczny, po opadach ujemna temperatura, prognoza 12 lutego 2023

W kolejnych dniach opadów w Polsce nadal będzie niewiele, bo znowu okresami na pogodę wpłynie wyż. Czeka nas jednak wzrost temperatury szczególnie odczuwalny w dzień, bo w nocy miejscami i okresami będą możliwe przymrozki.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

WYŻ potrwa do 23.02 albo jeszcze dłużej. Zakład?

09 luty 2023 - 15:16
Odpowiedz