| |
Zagrożenie!
Nadciąga największy upał tego lata. Temperatura w Polsce sięgnie 36 stopni. Żar zakłócą silne burze

Nadciąga największy upał tego lata. Temperatura w Polsce sięgnie 36 stopni. Żar zakłócą silne burze

Do Polski coraz szerszym strumieniem zaczyna napływać ciepłe powietrze, ale nie jest to masa powietrza zwrotnikowego, tak często utożsamiana z upałami w naszym kraju. Przed nami największy upał tego lata, z temperaturami maksymalnymi w wielu regionach do około 30-36 st. C. To oznacza, że padnie tegoroczny rekord temperatury maksymalnej. Wyjątkowo upalnie zapowiada się szczególnie 15-16 sierpnia. W centrum zabetonowanych miast i przy gruncie letni żar będzie jeszcze większy.

Ciepła masa powietrza napłynie do środkowej Europy i będzie silny upał. Prognozowana adwekcja powietrza i jego temperatury na wysokości 1,5 km, 15 sierpnia 2023

Nadciąga największy upał lata w sierpniu 2023 w Polsce, temperatura sięgnie 36 st. C.

W najbliższych dniach Polska będzie pozostawać w zasięgu pola wyżowego, w które co jakiś czas będą wchodzić strefy frontowe z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami. Miejscami zjawiska mogą być gwałtowne z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Będą one jednak rozproszone, ponadto okażą się jedynie krótkim przerywnikiem typowo letniej pogody.

Prognozowany silny upał w Polsce. Przewidywana temperatura o godzinie 16:00, 15 sierpnia 2023

Nadciąga silny upał, największy w sierpniu 2023 w Polsce, prognoza temperatury

Wyjątkowo upalnie zapowiada się świąteczny wtorek 15 sierpnia, bo upał będzie możliwy na przeważającym obszarze Polski. Wbrew przekazom medialnym nie będzie to jednak efekt napływu powietrza zwrotnikowego, a ciepłej masy powietrza polarnomorskiego napływającego z zachodu i południowego zachodu Europy, w tym znad Hiszpanii, gdzie upał kilka dni temu sięgał ponad 47 st. C.

Prognozowana trajektoria wsteczna ciepłego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 15 sierpnia 2023

Piekielny żar i upał w Polsce, 15 sierpnia 2023

Widać wyraźnie, że powietrze to swoje źródła ma zupełnie gdzie indziej i nie są one związane z Afryką. Powietrze napłynie do Polski znad Atlantyku przez Hiszpanię, Portugalię, Francję i Anglię. Dodatkowym czynnikiem będzie słoneczny obszar wyżowy, w którym przy operacji słonecznej i osiadaniu powietrza dodatkowo się nagrzeje.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 16 sierpnia 2023

Żar i duży upał w Polsce, 16 sierpnia 2023, do kiedy będzie gorące lato

Najnowsze wyliczenia numeryczne wiodących modeli pogodowych wskazują w Polsce temperatury maksymalne do około 30-36 st. C. Wygląda więc na to, że lokalnie padnie rekord najwyższej temperatury zanotowanej w naszym kraju od początku roku. Aktualnie pochodzi on z lipca ze Słubic, gdy na stacji IMGW zanotowano 35,4 st. C. Średnia temperatura dobowa w tym tygodniu w Polsce będzie w wielu regionach nawet o 5-8 st. C. wyższa względem normy wieloletniej. Miejscami wystąpią tropikalne noce o których mówimy, gdy temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Największy żar będzie w pełnym słońcu przy gruncie. Temperatura gruntu może wtedy wzrosnąć nawet do około 50 st. C.

Podmuch gorącego i upalnego lata w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres 15-20 sierpnia 2023

Fala upałów w Polsce, sierpień 2023, do kiedy będzie gorąco i upalnie

Przed nami więc najcieplejszy okres tegorocznego lata. Unikajmy pełnego słońca i pamiętajmy o nawodnieniu. Gorące i okresami upalne lato może się w wielu regionach kraju utrzymać nawet do początku ostatniej dekady sierpnia z okresowymi przerwami w czasie zmian w polu barycznym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!