| |
Zagrożenie!
Nadciąga cyklon Pit. Będą niszczące wichury z wirem troposferycznym na zachodzie. Wiatr przekroczy 100 km/h

Nadciąga cyklon Pit. Będą niszczące wichury z wirem troposferycznym na zachodzie. Wiatr przekroczy 100 km/h

Przed nami kolejne poważne załamanie pogody związane z przejściem cyklonu Pit. Przyniesie między 3-4 lutego 2023 ulewy i śnieżyce, ale również zagrożenie ze strony silnego wiatru napędzanego przez wir troposferyczny. Wichury będą odczuwalne szczególnie w zachodniej, południowo zachodniej i częściowo południowej Polsce. Najsilniej powieje w województwach zachodnich ze szczególnym wskazaniem na rejon Sudetów. Wiatr w porywach przekroczy 70-100 km/h. Miejscami może powodować szkody i przerwy w dostawie prądu. Huraganowy wiatr jest prognozowany na szczycie Śnieżki.

Będą silne wichury w zachodniej Polsce. Prognozowane położenie prądu strumieniowego między 3-4 lutego 2023

Nadciąga cyklon Pit, przyniesie niszczące wichury w Polsce, prognoza wiatru 3-4 lutego 2023

W piątek 03.02 poważne załamanie pogody spowoduje cyklon Pit, jaki wkroczy nad Polskę z północy. W ciągu dnia będzie się przesuwał i jednocześnie wypełniał w kierunku południowo wschodnim. Strefy frontowe z nim związane przyniosą śnieżyce i ulewy, ale także zagrożenie wiatrowe w zachodnim pasie kraju. Przyczyną silnego wiatru będzie nie tylko zwiększony gradient ciśnienia, ale również obecność dolnotroposferycznego wiru, czyli prądu strumieniowego.

Prognozowane położenie nasuwającego się z północy cyklonu Pit ze strefami frontowymi o godzinie 13:00, 3 lutego 2023

Cyklon Pit przyniesie niszczące wichury w Polsce 3-4 lutego 2023

Na froncie ciepłym będzie występować śnieżyca, a na chłodnym ulewa i właśnie na tym obszarze pojawi się również silny prąd strumieniowy powodujący przyspieszenie przepływu powietrza.

Prognozowane porywy wiatru, do godziny 13:00, 3 lutego 2023

Prognoza wichury w Polsce, jaki będzie wiatr 3 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF przewidują wichury w zachodniej Polsce, szczególnie między województwem zachodniopomorskim i dolnośląskim. Na nizinach porywy wiatru osiągną miejscami do 70-90 km/h, być może lokalnie około 100 km/h.

Prognozowane wichury w Polsce, do godziny 16:00, 3 lutego 2023

Cyklon Pit i wichury w Polsce, prognoza godzinowa wiatru 3 lutego 2023

Niemiecki model ICON wskazuje, że wiatr w rejonie Sudetów, w tym m.in. w pobliżu Jeleniej Góry może osiągnąć lub przekroczyć 100 km/h. Znacznie gorzej będzie na szczycie Śnieżki. Wiatr osiągnie tutaj siłę huraganu. Aktualne wyliczenia wskazują nawet około 200 km/h. 

Prognozowane wichury w Polsce, do godziny 19:00, 3 lutego 2023

Cyklon Pit i wichury w Polsce, dokładna prognoza wiatru 3-4 lutego 2023

Późnym popołudniem i wieczorem wiatr nasili się również na pozostałym obszarze południowej Polski, głównie w rejonach podgórskich i górskich. W dalszym ciągu najmocniej będzie wiało na południu Dolnego Śląska.

Prognozowany silny wiatr na południu Dolnego Śląska, do godziny 04:00, 4 lutego 2023

Niszcząca wichura związana z cyklonem Pit w Polsce, prognoza wiatru 4 lutego 2023

W poprzednich kilkudziesięciu godzinach silna cyrkulacja zachodnia również przyniosła w Polsce wichury, zwłaszcza w zachodnich dzielnicach kraju. Zanotowano m.in. porywy wiatru do 83 km/h w Świnoujściu, 79 km/h w Kołobrzegu oraz 76 km/h we Wrocławiu i Szczecinie. Najsilniej powiało na Śnieżce. Wiatr na szczycie Karkonoszy rozpędził się do blisko 158 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!