| |
Zagrożenie!
Nadciąga cyklon Oleg. Będą lokalne burze i zawieje śnieżne. W wielu regionach spadnie śnieg i deszcz

Nadciąga cyklon Oleg. Będą lokalne burze i zawieje śnieżne. W wielu regionach spadnie śnieg i deszcz

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych obserwujemy proces cyklogenezy związany z pogłębianiem i nasuwaniem się cyklonu Oleg. Jego strefa frontowa przejdzie na początku lutego 2023 przez Polskę i przyniesie ponownie śnieg i deszcz oraz silny wiatr. Za frontem napłynie świeża i chwiejna masa powietrza w której pojawią się dogodne warunki do rozwoju licznych i rozproszonych przelotnych opadów mieszanych. Lokalnie mogą wystąpić burze i zawieje śnieżne. Mamy najnowsze prognozy kolejnego załamania pogody.

Widoczny w podczerwieni obszar zbliżającego się cyklonu Oleg wraz ze strefą frontową do Europy oraz rejonu Polski. Dane satelitarne z godziny 11:00, 31 stycznia 2023

Cyklon Oleg załamie pogodę w Polsce 1 lutego 2023, będą burze, zawieje śnieżne, ulewy i śnieżyce

W obszarze niżowym rozciągającym się od Islandii po Skandynawię i Polskę rozwinął się cyklon Oleg i jego niż wtórny, dlatego na mapie synoptycznej mamy dwa niże o tym samym imieniu oznaczone I i II. Pierwszy z nich wpłynie na pogodę w Polsce ze strefą frontu atmosferycznego, jaki przejdzie najbliższej doby z opadami śniegu i deszczu i silnym wiatrem przez cały kraj.

Prognozowane położenie obszaru niżowego i położenie cyklonu Oleg w Europie o godzinie 13:00, 1 lutego 2023

Cyklon Oleg przyniesie burze, wichury i opady w Polsce, mapa pogodowa 1 lutego 2023

W środę 01.02 w ciągu dnia front, jaki przejdzie przez Polskę w nocy będzie już poza naszą wschodnią granicą. Za frontem pozostaniemy w obszarze niżowym, ale napłynie znacznie świeższa i chwiejniejsza masa powietrza. Pojawią się również krótkie przejaśnienia i będziemy mieć dobre warunki do inicjacji rozproszonej konwekcji.

Prognoza zasięgu rozproszonych opadów w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Liczne konwekcja w Polsce, będą burze i opady, prognoza opadów 1 lutego 2023

Jak widać na powyższej prognozie, w środę 01.02 rozproszone mieszane opady mogą wystąpić praktycznie w całym kraju, przy czym w rejonach podgórskich i górskich będzie padać głównie śnieg. W innych regionach popada deszcz, śnieg, deszcz ze śniegiem i lokalnie krupa śnieżna.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 19:00, 1 lutego 2023

Cyklon Oleg namiesza w pogodzie, będą częste opady i lokalne burze, prognoza godzinowa 1 lutego 2023

W rejonie opadów chwilami wiatr może być silny, a to oznacza, że w miejscach występowania opadów śniegu mogą wystąpić również zawieje śnieżne. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Silny wiatr w Polsce, gdzie będą wichury, prognoza wiatru 1 lutego 2023

Temperatury w ciągu dnia będą jednak dodatnie poza lokalnie rejonami podgórskimi, bo spodziewamy się maksymalnie do 1-6 st. C. Śnieg, który spadnie będzie więc topnieć, jedynie w górach i miejscami w rejonach podgórskich będzie się akumulował.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 22:00, 1 lutego 2023

Gdzie spadnie śnieg, prognoza opadów 1 lutego 2023

Przed nami więc kolejne kilkadziesiąt godzin z dynamiczną pogodą. W wielu regionach wystąpią opady mieszane, okresami o umiarkowanym i dość intensywnym natężeniu. Przejściowo nasili się również wiatr, ponadto lokalnie wystąpią burze. Śnieg na nizinach po opadach będzie topnieć, a w górach będzie go znowu coraz więcej. Aktywna cyrkulacja z częstymi opadami i zmienną pogodą utrzyma się prawdopodobnie do około 6-7 lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!