| |
Zagrożenie!
Nadchodzą kolejne śnieżyce i ulewy. Front chłodny przyniesie śnieg. Antycyklon wycofa się z Polski

Nadchodzą kolejne śnieżyce i ulewy. Front chłodny przyniesie śnieg. Antycyklon wycofa się z Polski

Kilkudniowy okres monotonnej pogody dobiega końca. Przebudowa pola barycznego nad Europą przyniesie w ostatnich dniach stycznia i na początku lutego 2023 więcej zjawisk atmosferycznych. Obszar dominacji antycyklonu słabnie i wyż Beata wycofuje się na zachód i południowy zachód poza kontynent. Niebawem dostaniemy się pod wpływ frontów atmosferycznych i pola niżowego. Wrócą opady śniegu, miejscami przejdą śnieżyce i ulewy. Spodziewamy się również wystąpienia wichury.

Przełom stycznia i lutego przyniesie zmiany w pogodzie. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 30 stycznia 2023

Zmiany w pogodzie, będą śnieżyce, ulewy i wichury, prognoza opadów śniegu 30 stycznia 2023

Ciśnienie we wtorek 24.01 wzrosło maksymalnie w Polsce do 1042 hPa, a obecnie obserwuje stały trend jego spadku. Wpływ wyżu Beata zaczyna więc słabnąć i jutro 26.01 jego centrum znajdzie się już nad Atlantykiem, gdzie następnie połączy się z wyżem azorskim. Polska w tym czasie dostanie się pod wpływ pola niżowego znad Skandynawii. Wrócą coraz częstsze opady śniegu, deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce do godziny 22:00, 26 stycznia 2023

Śnieg i śnieżyce wrócą do Polski, zmiana pogody, prognoza opadów 26 stycznia 2023

Już w czwartek 26.01 w ciągu dnia miejscami w wielu regionach pojawią się rozproszone przelotne i słabe opady śniegu, a pod wieczór zacznie się zaznaczać strefa nasuwającego się chłodnego frontu atmosferycznego. Śnieg z tego frontu popada miejscami szczególnie, od Suwalszczyzny i Mazur przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Z kolei na północy, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża wystąpią również opady deszczu. W kolejnych dniach również miejscami popada śnieg i deszcz, ale opady będą bardzo rozproszone i wystąpią miejscami, ponadto na ogół będą słabe.

Wstępnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 30 stycznia 2023

Śnieżyce przejdą przez Polskę, prognoza opadów 30 stycznia 2023

Sytuacja zmieni się około 30 stycznia, gdy przez Polskę będzie się przesuwał aktywny front atmosferyczny. Przyniesie on opady śniegu, miejscami o natężeniu śnieżycy. Opady będą się przesuwać z północy na południowy wschód kraju. Pod koniec frontu śnieg zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Pojawią się również rozproszone opady konwekcyjne i wichury.

Prognozowane ciśnienie, położenie cyklonu oraz temperatura zaciąganego powietrza na wysokości 1,5 km, 31 stycznia 2023 nad ranem

Nadchodzi zmiana pogody w Polsce, prognoza temperatury 31 stycznia 2023

Warto zwrócić uwagę, że przechodzący niż nad Skandynawią przez Bałtyk w kierunku Rosji. Wpłynie on na pogodę w Polsce szczególnie około poniedziałku 30.01. Jego front przyniesie śnieg i deszcz, ponadto zwiększy się gradient poziomy ciśnienia i wystąpią wichury. Niewykluczone są również burze śnieżne na przełomie stycznia i lutego.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 31 stycznia 2023

Zima ze śniegiem wraca do Polski, będą śnieżyce, prognoza temperatury 31 stycznia 2023

Mimo, że do Polski niż będzie zaciągał chłodniejszą masę powietrza z północy i nocami w najbliższych dniach będzie dość powszechny na ogół niewielki mróz, to średnia temperatura dobowa będzie nadal znacznie powyżej normy klimatycznej. Krótko mówiąc - ochłodzenie będzie słabsze niż być powinno o tej porze roku. W ciągu dnia temperatury w wielu regionach będą nadal dodatnie, a to oznacza, że śnieg, który spadnie będzie topniał.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce około południa, 1 lutego 2023

Kiedy śnieg spadnie w Polsce, najnowsza prognoza opadów śniegu 1 lutego 2023

W łagodniejszych sektorach powietrza pojawią się również opady deszczu. Czeka nas zatem niebawem zmiana pogody, szczególnie na przełomie stycznia i lutego. Po dniach ze zgnitym wyżem zaczną przechodzić fronty niosące opady śniegu i deszczu. Zacznie się okresami również nasilać wiatr. Powrotu prawdziwej zimy, czyli z całodobowym mrozem i trwalszą pokrywą śnieżną z tego jednak nie będzie, gdyż dobowa temperatura na to nie pozwoli. Piękna zima nadal utrzyma się w górach. Będzie jednak bardziej dynamicznie, dlatego zalecamy śledzenie codziennych prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!