
Nadchodzą kolejne śnieżyce i ulewy. Front chłodny przyniesie śnieg. Antycyklon wycofa się z Polski
Kilkudniowy okres monotonnej pogody dobiega końca. Przebudowa pola barycznego nad Europą przyniesie w ostatnich dniach stycznia i na początku lutego 2023 więcej zjawisk atmosferycznych. Obszar dominacji antycyklonu słabnie i wyż Beata wycofuje się na zachód i południowy zachód poza kontynent. Niebawem dostaniemy się pod wpływ frontów atmosferycznych i pola niżowego. Wrócą opady śniegu, miejscami przejdą śnieżyce i ulewy. Spodziewamy się również wystąpienia wichury.
Przełom stycznia i lutego przyniesie zmiany w pogodzie. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 30 stycznia 2023
Ciśnienie we wtorek 24.01 wzrosło maksymalnie w Polsce do 1042 hPa, a obecnie obserwuje stały trend jego spadku. Wpływ wyżu Beata zaczyna więc słabnąć i jutro 26.01 jego centrum znajdzie się już nad Atlantykiem, gdzie następnie połączy się z wyżem azorskim. Polska w tym czasie dostanie się pod wpływ pola niżowego znad Skandynawii. Wrócą coraz częstsze opady śniegu, deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem.
Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce do godziny 22:00, 26 stycznia 2023
Już w czwartek 26.01 w ciągu dnia miejscami w wielu regionach pojawią się rozproszone przelotne i słabe opady śniegu, a pod wieczór zacznie się zaznaczać strefa nasuwającego się chłodnego frontu atmosferycznego. Śnieg z tego frontu popada miejscami szczególnie, od Suwalszczyzny i Mazur przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Z kolei na północy, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża wystąpią również opady deszczu. W kolejnych dniach również miejscami popada śnieg i deszcz, ale opady będą bardzo rozproszone i wystąpią miejscami, ponadto na ogół będą słabe.
Wstępnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 30 stycznia 2023
Sytuacja zmieni się około 30 stycznia, gdy przez Polskę będzie się przesuwał aktywny front atmosferyczny. Przyniesie on opady śniegu, miejscami o natężeniu śnieżycy. Opady będą się przesuwać z północy na południowy wschód kraju. Pod koniec frontu śnieg zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Pojawią się również rozproszone opady konwekcyjne i wichury.
Prognozowane ciśnienie, położenie cyklonu oraz temperatura zaciąganego powietrza na wysokości 1,5 km, 31 stycznia 2023 nad ranem
Warto zwrócić uwagę, że przechodzący niż nad Skandynawią przez Bałtyk w kierunku Rosji. Wpłynie on na pogodę w Polsce szczególnie około poniedziałku 30.01. Jego front przyniesie śnieg i deszcz, ponadto zwiększy się gradient poziomy ciśnienia i wystąpią wichury. Niewykluczone są również burze śnieżne na przełomie stycznia i lutego.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 31 stycznia 2023
Mimo, że do Polski niż będzie zaciągał chłodniejszą masę powietrza z północy i nocami w najbliższych dniach będzie dość powszechny na ogół niewielki mróz, to średnia temperatura dobowa będzie nadal znacznie powyżej normy klimatycznej. Krótko mówiąc - ochłodzenie będzie słabsze niż być powinno o tej porze roku. W ciągu dnia temperatury w wielu regionach będą nadal dodatnie, a to oznacza, że śnieg, który spadnie będzie topniał.
Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce około południa, 1 lutego 2023
W łagodniejszych sektorach powietrza pojawią się również opady deszczu. Czeka nas zatem niebawem zmiana pogody, szczególnie na przełomie stycznia i lutego. Po dniach ze zgnitym wyżem zaczną przechodzić fronty niosące opady śniegu i deszczu. Zacznie się okresami również nasilać wiatr. Powrotu prawdziwej zimy, czyli z całodobowym mrozem i trwalszą pokrywą śnieżną z tego jednak nie będzie, gdyż dobowa temperatura na to nie pozwoli. Piękna zima nadal utrzyma się w górach. Będzie jednak bardziej dynamicznie, dlatego zalecamy śledzenie codziennych prognoz.
DobraPogoda24.pl